Jarní detox, který prospěje celé rodině

Je tady jaro a většina z nás má nutkání k velkému úklidu. Ten může probíhat nejen doma, ale také v našem vlastním těle a mysli.

jarni_detox-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jaro bývá obdobím nových začátků, tak proč se na ně fyzicky a psychicky nepřipravit? Zkuste některý z jarních detoxů, díky kterému se dokonale očistíte a budete se cítit jako nová.

A pozor, do očisty můžete zapojit i celou rodinku, takže zkuste navnadit manžela a třeba i děti. Mělo by jít především o děti v předškolním či školním věku, u mladších se detox prozatím nedoporučuje.

K čemu detox slouží?

Na začátek je dobré si říct, k čemu všemu vlastně detox je a jak funguje. Měl by se provádět především po zimě, tedy ideálně na jaře nebo těsně před začátkem léta. Slouží k očištění organismu a z těla by měl vyplavit všechny toxiny.

Detoxikace také slouží jako lék na některé zdravotní potíže:

  • zvýšená únava
  • bolesti hlavy
  • nepravidelná stolice
  • špatná kvalita vlasů, pleti, nehtů

Pokud vás nic ze zvýše zmíněných potíží netrápí, detox můžete zkusit i jen tak pro nabrání nové energie. Jaké druhy detoxů jsou a jaké jsou vhodné i pro děti? To se právě teď dozvíte.

Banánový detox

Jedna z nejvíce oblíbených očistných kúr. Banány mají blahodárné účinky a vy jich při banánovém detoxu načerpáte až až. Vaše strava se tedy bude několik dní skládat pouze z banánů, které můžete připravovat na různé způsoby.

Ráno je ideální si dát pár banánů jen tak, abyste nastartovali svůj den. Dbejte taky na to, abyste po celou dobu detoxu pili dostatek tekutin, protože tělo se musí prolévat vodou.

Na oběd můžete zvolit banánový džus nebo banánové smothie, do kterého můžete přimíchat třeba i nějakou tu zeleninu na chuť. Nic víc si však nedopřávejte.

Děti by tento detox mohli zkusit ze začátku jen na pár dní a uvidíte, jaký to na ně bude mít vliv. Vy sama si detox dopřejte alespoň týden a poté byste měla vidět výrazné změny jak na vašem vzhledu, tak i na vaší energii.

Detox s rajčaty, pomerančem a grepem

Další velmi účinný detox, který vaše tělo zbaví škodlivin už během tří dnů. Je potřeba ho ale skutečně striktně dodržovat.

Strava se bude skládat jen z výše zmíněných surovin – rajčata, pomeranč a grapefruit. Můžete si z nich míchat různé shaky nebo si je hezky nakrájet a jíst jen tak. Stejně jako u předešlého detoxu platí pít hodně vody, a to minimálně tři litry denně.

Pokud nejste zrovna milovníkem obyčejné vody, můžete sáhnout třeba po pročišťujícím meduňkovém či heřmánkovém čaji.

Voda s citronem

Tak jednoduchý nápoj… a tolik blahodárných účinků. Pokud se na žádný drastický detox necítíte, postačí třeba jen menší změna ve vašich denních rituálech. Zkuste si každé ráno dát před jakýmkoliv jídlem sklenici teplé vody s citronem.

Nastartuje totiž váš metabolismus, který bude pracovat rychleji, budete mít víc energie a také můžete spálit nějaké to kilo navíc, pokud aktivně cvičíte nebo se věnujete nějakému pohybu.

Vodu s citronem si mohou ráno dopřát i děti, protože je bohatým zdrojem vitaminů. Obsahuje například kyselinu listovou, lépe se po ni zažívá a také pomáhá od nejrůznějších bolestí.

19.3.2020 3:13 | autor: Terezie Gáborová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist