Pomoc při výchově dítěte s handicapem

Máte doma dítě s handicapem? Pak určitě víte, jak náročná je péče o dítě, které vás potřebuje po celých čtyřiadvacet hodin. Pomoc nabízí odlehčovací služba.

„Narodil se mi zdravý chlapeček, ale bohužel v roce a půl se mu stal úraz hlavy a od té doby je na mně čtyřiadvacet hodin závislý. Vím tedy, jaké to je starat se o handicapované dítě. Tak jsem si řekla, že založím centrum, které bude rodičům pomáhat. Většina podobných organizací se specializuje na seniory a pro děti ve věku od dvou let toho moc není,“ říká paní Daniela Dolejšová, zakladatelka ambulantního centra Filipovka, které sídlí v Praze 4. Mohou sem dojíždět rodiče s dětmi z celé Prahy a okolí.

„Našich služeb využívá hodně rodin. Ale skoro na každé mámě vidím, co si myslí, když tu své dítě nechává. Jako kdyby se ho zbavovala. Připadá jí, že nemá nárok na odpočinek. Ale tak to samozřejmě není. My jsme tu od toho, abychom těmto maminkám pomáhali,“ pokračuje paní Dolejšová, matka, která si ke svému těžce postiženému dítěti osvojila další tři chlapce s postižením.

Odlehčovací služba ve Filipovce poskytuje služby dětem se zrakovým nebo jiným smyslovým, tělesným, mentálním, nebo kombinovaným postižením. Jsou zde upřednostňovány děti, jejichž zdravotní handicap jim neumožňuje navštěvovat předškolní zařízení. Služba je pro děti ve věku 2 až 10 let.

Typy odlehčovacích služeb

Rodiče si mohou vybrat ze tří druhů odlehčovacích služeb – terénní, ambulantní a pobytovou. Při terénní službě dojíždí osobní asistent do domácího prostředí handicapovaného dítěte.

U nás zřejmě nejrozšířenější ambulantní odlehčovací službu poskytují různá centra. Funguje to tak, že se rodiče většinou objednají minimálně den předem a domluví se s pracovníky určitého střediska na čas a délku pobytu dítěte. Potom rodiče dítě do centra dopraví a nechají ho tam s asistenty. Mezi tato centra, která poskytují ambulantní služby, patří právě centrum Filipovka.

Pobytová odlehčovací služba je pro rodiče, kteří chtějí na nějakou dobu odjet a své dítě s postižením s sebou nemohou vzít. Pobytovou službu lze většinou zajistit na čtrnáct dní až tři týdny.

Tyto služby poskytuje například Klub Klubíčko Beroun. „Naše centrum nabízí ambulantní i pobytové služby. Handicapované děti, ale i dospělí mají k dispozici jednodenní akce, kroužky, tábory, nebo i víkendovky. Jsou tu vítány děti z Berouna i z celého okolí,“ říká ředitelka Klubíčka Alena Pecková, která má doma také děti s postižením.

Tyto služby dále nabízí například centrum Krok v Kamýku nad Vltavou nebo Dětský rehabilitační stacionář DAR, který zřizuje Asociace pomáhající lidem s autismem APLA a sídlí v Praze 6. Mohou sem dojíždět děti z Prahy a okolí.

Centra odlehčovacích služeb nabízejí bezplatně ještě další pomoc: například muzikoterapii, canisterapii (léčebný kontakt člověka a psa), aromaterapii, kroužky, které rozvíjejí různé schopnosti. Snaží se tak přispívat ke zlepšení života rodin, které vychovávají děti s postižením a uvést je do běžného života.

Takovýchto center je samozřejmě málo a bývají i kapacitně omezena. Rodiny s handicapovanými dětmi je maximálně využívají, takže často bývají plná.

Odlehčovací služba nabízí pomoc rodinám s dětmi s postižením. Délku a náplň si rodiče většinou určují sami. Čas, který tráví děti v centru, mohou rodiče využít libovolným způsobem. Většinou si zařizují potřebné věci na úřadech, či jen tak odpočívají a nabírají síly.

Péče o dítě s postižením je fyzicky i psychicky velice náročná a odlehčovací služba je tu proto, aby rodičům dětí s postižením, kteří je odmítli dát do ústavu a starají se o ně sami, péči usnadnila.

„Tato služba je mezi nabídkou služeb sociální péče v České republice relativně nová. Ale je velice užitečná. Mít doma dítě s těžkým handicapem, které vyžaduje čtyřiadvacetihodinovou péči, je neuvěřitelně vyčerpávající a tak si rodiče občas potřebují odpočinout,“ uzavírá odbornice na sociální politiku Marie Dvorná.

 

14.4.2009 9:56 | autor: Vendula Voborníková
Více o tématu: časdětidospělímaminkám

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist