Porod obříka

VÁŠ PŘÍBĚH Porodila jsem naprosto nečekaně velké dítě. Moje holčička vážila o více než kilogram víc, než odhadovali lékaři. Mám naštěstí širokou pánev, ale i tak jsem se při porodu hodně potrhala.

Takhle to tedy s námi bylo:

Termín porodu dle menstruace a ultrazvuku: 6. 2. 2010 (oba termíny se shodovaly)

Skutečný termín porodu: 4. 2. 2010

Ultrazvuky provedené 30. 9. 2009 a 8. 12. 2009 byly v pořádku a velikost dítěte byla podle sdělení lékaře odpovídající danému týdnu těhotenství.

Poslední UZ 5. 1. 2010, 35+3 u gynekologa. Velikost plodu byla dle UZ 2 680 g, odhad porodní hmotnosti 3 000 g nebo mírně nad.

ALE

Skutečná porodní hmotnost: 4 250 g

Velikost dítěte tedy absolutně neodpovídala informacím z UZ.

Od 37. týdne jsem navštěvovala poradnu v porodnici jednou týdně, celkem to bylo před porodem třikrát. Při poslední návštěvě v pátek 29. 1. 2010 byly na monitoru zjištěny kontrakce, které jsem ale vůbec necítila. Z tohoto důvodu jsem přišla v sobotu dopoledne na kontrolní monitor, který opět ukázal kontrakce s tím, že to mohou být běžné pohyby dělohy a že je vše v pořádku. Šla jsem domů.

Porod

V úterý 2. 2. 2010 mi v devět ráno začala postupně odtékat plodová voda. Do porodnice jsem dorazila v jedenáct. Udělali mi UZ a prohlídku a byla jsem uložena na lůžkové oddělení s tím, že nejsem otevřená.

Tento stav trval do středečního rána 3. 2. 2010 a z tohoto důvodu mi byla podána asi v osm hodin ráno „vyvolávací tableta“, v jedenáct další čtvrtka. Začaly mi kontrakce po 3 až 5 minutách. Bohužel jsem se ale stále neotvírala, pouze asi na jeden centimetr. Tento bezútěšný stav trval dalších dvanáct hodin. Poté při kontrole lékařem praskla „druhá“ plodová voda. Otevřená na 3 centimetry jsem mohla jít na sál.

Probíhala asi hodinová příprava ve sprše, včetně klystýru. Pak jsem si nechala píchnout epidurální analgezii, jelikož jsem se bála, že po dvanácti hodinách kontrakcí již nebudu mít sily na další etapu porodu. Samotný porod trval půl hodiny s tím, že mě před posledním zatlačení nastřihli.

Bohužel nikdo nečekal tak velké dítě, takže došlo k natržení až ke konečníku. Velikost dítěte bylo pro všechny velkým překvapením a byly provedeny testy, zda dítě nemá cukrovku, což se nepotvrdilo.

Nevím, jak by se situace řešila, kdyby byl odhad velikosti dítěte správný.

Linda

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist