Znamená porod většího dítěte i větší poranění?

Nečekaně velké dítě? Nečekaně velké šití? Dalo se s tím něco dělat?

Ptali jsme se našich čtenářů v souvislosti s příběhem, kdy byla porodní váha holčičky (4250 gramů) o více než kilogram vyšší než odhad váhy podle ultrazvuku. Maminka měla velká porodní poranění i přes epiziotomii.

Jaký je Váš názor na souvislosti porodních poranění a velikosti dítěte?

Porod byl zřejmě špatně vedený

Seknout se o kilogram je docela dost, ke konci těhotenství je běžná odchylka několik set gramů. Nicméně porodit čtyři a čtvrt kilogramové dítě není dnes nic výjimečného nebo snad nebezpečného. Vždy je to individuální, drobná Vietnamka může bez problému porodit čtyřkilové dítě, zatímco na pohled statná žena může mít problém s dvouapůlkilovým. Především ale záleží na velikosti hlavičky toť informace, které mám od své lékařky.

Osobně si myslím, že Vaše poranění nemusí být způsobeno velikostí dítěte, ale vedením porodu. V porodnicích obecně nebývá vedení porodu pozvolné a šetrné, ale urycholované léky, tím pádem se tkáně nestihnou roztáhnout. Běžně se to řeší preventivním nástřihem, který i tak ne vždy dokáže zabránit dalšímu poranění.

Při mém prvním porodu jsem sdílela pokoj s maminkou, která porodila třetí a vcelku normálně veliké dítě, nastřihli ji a ještě se natrhla. Vám porod vyvolali, nerozběhl se tedy spontánně, nejspíš bylo třeba stahy posílit oxytocinem, stahy jsou pak nepřirozeně silné a jsou zbytečnou zátěží pro matku i pro dítě, např. se mu nepodaří dorotovat hlavičku, což taky může mít na poranění vliv.

Nejspíš jste se dozvěděla, že z důvodu odtoku plodové vody je nutné porod do 24 hodin vyvolat, pokud nezačne sám, aby se předešlo infekci. Zdravotník s přirozeným přistupem k porodu by vám řekl, že to nutné nebylo infekci lze po odtoku PV předcházet tím, že se neprovádí vnitřní vyšetření a sleduje se teplota a další příznaky možné infekce.

Jo ještě bych dodala, že v porodnicích běžně provozovaná poloha v polosedě nebo leže s nohama v opěrkách je de facto zárukou zbytečně rozsáhlého poranění.

W.

Císařský řez byla dobrá volba

I já jsem porodila velké dítě, alespoň pro mě. Jsem vysoká 158cm a malá měla při narození 3940g. Vzhedem k tomu, že můj gynekolog je odborník (dělá i soudního znalce v oboru), dělal mi každou chvíli UZ. Takže to, že čekám velké dítko, věděl už od 30tt. Proto mi vyjednal i prohlídku u primáře porodnice, který mi velmi hezky vysvětlil všechna pro i proti přirozenému porodu.

Po všech příprávách na přirozený porod jsem se cítila špatně, když jsem na doporučení souhlasila s císařem. Císaře jsme naplánovali, ale malá šla nakonec ven o den dříve, protože jsem měla po 5-ti minutách kontrakce, takže z plánovaného císaře byl akutní. Narodila se nám zdravá krásná holčička, já jsem hned druhý den vstala, takže můžu říct, že to bylo to nejlepší, co jsme mohli udělat. Myslím, že je lepší mít malou jizvu na břiše, než být roztrhaná bůh ví kam. Rozhodně doporučuju žádat UZ co nejčastěji, ať se předejde takovým dramatům.

V.

Uspěchali to

Také si myslím, že problém je spíše v uspíšení porodu. Při porodu svého třetího dítěte – chlapečka vážícího 4010 g – mě nemuseli mě ani nastříhávat. Starší děti – dcery – vážily 4200 g a 3960 g. Porody byly velmi rychlé a spontánní, bez jakýchkoli komplikací. Ale nebojte, vše se zahojí a Vy si budete užívat jen ten svůj dáreček.

K.

Nepřesné ultarzvuky

U mě byl ultrazvuk určující váhu také nepřesný. Den před porodem dvojčat nám „navážili“ u jednoho 2300 g a u druhého 2350 g. Na druhý den se narodili a jeden měl 2700 g a druhý 3000 g. Což se mi zdá dost veliký rozdíl.

C.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist