Porod koncem pánevním

Poloha plodu koncem pánevním, tedy zadečkem napřed, je poloha fyziologická a za určitých podmínek dobře poroditelná. Na konci těhotenství se vyskytuje u 3 % žen. Porod je spojený s vyšším rizikem komplikací hlavně pro plod.

Poloha plodu se u většiny žen zjistí při pravidelných kontrolách v poradně ještě před porodem.

Vhodná je včasná preventivní hospitalizace v 38. týdnu těhotenství. Ultrazvukovým vyšetřením se poloha plodu ověří a provede se ultrazvukový váhový odhad plodu. Ke spontánnímu vaginálnímu porodu se přistupuje, pokud plod naléhá zadečkem nebo zadečkem se skrčenými nožkami a váhový odhad plodu je 2500 -3500g. Dále je důležité, zdali má žena prostornou pánev, její věk, pokolikáté rodí a předchozí komplikace v těhotenství a za porodu.

Pokud porodu předchází císařský řez, je to indikace k ukončení těhotenství opět císařským řezem. Sporná otázka je způsob porodu u prvorodiček. Často je proveden císařský řez z preventivních důvodů. Přístup je tedy individuální a někdy není lehké se správně rozhodnout.

Vedení porodu je stejné jako při porodu při poloze plodu hlavičkou. Porod může trvat déle, protože tlak na porodní cesty není takový jako při porodu hlavičkou. Nežádoucí bývá předčasný odtok plodové vody.

Velmi důležitá je spolupráce rodičky a porodníků.

 

18.2.2009 2:18 | autor: MUDr. Radka Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist