Proč bych měla cvičit před otěhotněním?

Pokud plánujete rodinu a nikdy jste pravidelně necvičila, je právě teď nejlepší čas na to, s cvičením začít. Sportovní aktivity vám pomohou připravit tělo na těhotenství a porod.
Přiměřená sportovní aktivita zvýší vaši kondici, redukuje stres a pomůže v prevenci zdravotních komplikací, jako jsou srdeční problémy či vysoký krevní tlak.

O sport byste se měla především zajímat, pokud trpíte nadváhou. Snížení váhy před otěhotněním vám usnadní těhotenství, porod i poporodní období. Problém mohou mít i ženy, které mají váhu naopak nízkou. Velmi nízká váha může dokonce otěhotnění zkomplikovat.

Nejlepší cvičební program pro zdravou ženu je cvičit třikrát týdně. Pokud jste předtím nikdy žádný sport nedělala, měla byste začít postupně a nic nepřehánět. Budete-li poslouchat své tělo, řekne vám, kolik pohybu chce.

Vyberte si sport, který vás bude bavit, při kterém se budete cítit pohodlně a se kterým eventuálně můžete pokračovat během těhotenství. Vhodné sporty, ze kterých poté můžete lehce přejít na upravené verze pro těhotné, jsou lehké aerobní aktivity, jóga, pilates, plavání, chůze, cviky s míčem či posilování.

Nejste-li typ, který navštěvuje fitcentra či ve vašem okolí žádné fitcentrum není, začnete klidně „jen” s pravidelnou rychlejší chůzí. Hodinová ostrá procházka denně vám zlepší kondici a pročistí hlavu. S chůzí můžete pokračovat i během těhotenství, kdy to bude prospívat nejen vám, ale i vašemu miminku. Cvičit můžete také z domova podle videa.

  • Zlepší vaši psychickou kondici.
    Cvičení probouzí endorfiny, které ovlivňují vaši náladu. Když k tomu přidáte ještě dostatek spánku a minimální stres, zvyšujete tak šanci otěhotnění. Ženy, které jsou vystresované, unavené a ve špatném tělesném stavu, mají velice často nepravidelný cyklus a problémy otěhotnět.
  • Posílí vaše tělo a připraví vás na zátěž.
    Během těhotenství a po porodu budete neustále nosit miminko. Ať už v sobě (během těhotenství) či rostoucí miminko po porodu, bude to pro celé vaše tělo obrovská zátěž, na kterou dosud nebylo tělo zvyklé. Proto je dobré posílit svaly, které budou muset v příštích několika měsících více pracovat.
  • Daleko lépe zvládnete těhotenství a období po porodu.
    Když si vybudujete základy fyzické kondice před otěhotněním a budete v lehčím cvičení pokračovat i během těhotenství, bude pro vás daleko snazší vrátit se po porodu do původní kondice. Tělo si nebude muset na cvičení zvykat a budete se cítit jako před porodem.

Pokud máte zdravotní komplikace či si pouze nejste jistá, který sport je pro vás před otěhotněním ten nejlepší, konzultujte své představy a přání s lékařem či profesionálním fitness trenérem.

 

19.3.2009 4:34 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist