Proč spolu spíme i když nechceme otěhotnět?

Protože jsme lidi a ne zvířata, mohla by znít zjednodušená odpověď. O sexuálním chování nás, lidí, jsme se bavili s gynekologem a sexuologem MUDr. Zlatko Pastorem.

Sexuální chování člověka není vázáno na plození, takže i když je „odplozeno“, sexualita funguje pořád dál. Předpokládám, že u zvířat se to neobjevuje?
Z čistě biologického hlediska lze konstatovat, že homo sapiens souloží „zbytečně moc“. Člověk souloží z jiných důvodů než rozmnožovacích. Zvířata, s výjimkou některých primátů, to nedělají. Mají reprodukčně účelové chování a většinou je menstruace a ovulace spojena. Feny hárají, tudíž jsou plodné. Vydávají jednoznačný signál, kdy se má souložit a kdy ne. A pes, slon nebo antilopa nebude souložit, pokud nemá partnerka ovulaci. Proč by to dělal, když ona nemůže otěhotnět. Ve zvířecí říši existují výjimky, ale je jich velmi málo. U lidí si ženy vymyslely skrytou ovulaci.

Abychom vás mátly a udržely si vás?
No, také, těch teorií je mnoho. Většina žen ani sama neví, kdy ovulaci má, ani se sama v sobě nevyzná. Většina žen neví, kdy ovuluje. Tím matete muže, že pak nevědí, kdo je otec vašich dětí. Jestliže s vámi během jednoho cyklu souloží pět mužů, nebude ani jeden vědět, jestli souložil v době ovulace nebo ne. Je to účinná ochrana nenarozených dětí, aby muž vydržel s rodinou co nejdéle.

Antikoncepce skrývá ovulaci zcela, to už je úplný zmatek. Muži souloží se ženami, které stoprocentně nemohou otěhotnět, což je biologicky úplný nesmysl. Člověk rozdělil sexualitu na rekreační a prokreační. Prokreační je oplodňovací a rekreační pro zábavu. Většinou dnes souložíme pro zábavu a potěšení.

Antikoncepce ženu osvobozuje ze zotročení mužem. Žena s dětmi byla vydána muži napospas. Oplodnění měl ve svých rukách. Žena byla více ve zvířecí pozici. Díky antikoncepci máte možnost se rozhodnout, jestli ano nebo ne. Je to bytostné právo ženy. Je to paradox, protože teď naopak muž nemůže rozhodovat. To, co měl dřív v rukou pouze muž, má nyní v rukou žena. Muž je dnes z rozhodování, zda bude mít děti nebo ne, vyloučen. Když ženy budou chtít, tak půjdou na asistovanou reprodukci a muž může být vyloučen už opravdu zcela.

Jaký má porod vliv na sexuální prožívání ženy?
Těhotenství zanechá změny na každé ženě a v tělesném rozměru jsou málokdy pozitivní. Po duševní stránce to může být jiné, ale tělesně je to většinou bohužel takto. Chtě nechtě tkáň povolí nebo se naopak zůstane jizva, stažení. To platí univerzálně. Vaše prsa jsou jiná ve dvaceti, ve čtyřiceti, v šedesáti. Neříkám, kdy jsou v jednotlivých případech hezčí, ale univerzálně platí, že se to zhoršuje.

Ideál krásy nesouvisí se sexuální atraktivitou. Mládí a krása jsou předpokladem atraktivity a všechno ostatní jako intelekt, vtipnost to může podtrhnout, nikoliv nahradit. Muži mají rádi mladé, krásné ženy, oceňují jistě intelekt, ale pravidlem je, že se celý večer baví s báječnou, vtipnou starší ženou, ale odcházejí nebo chtějí odcházet s její mladší, hloupější kamarádkou. Žena se erotizuje později než muž, takže žena ve dvaceti ze sexu ještě nemá tolik, co žena ve třiceti, která ví, co chce. To ale neznamená, že sex se ženou po dvou porodech je sex horší. Nejvíce záleží na tom, jaký byl ten sex před porodem. Byl-li sex špatný před porodem, tak se to porodem obvykle nezlepší.

Co všechno se dá napravit?
Cvičení obecně vám neublíží, ale není to nic samospásného. U žen je nejdůležitější psychika, nikoliv tělesnost. Cvičení, dno pánevní… To je všechno mužský pohled na věc. Biologická determinovanost je sice primární, přesto u ženy hraje emocionální a psychická složka stejnou roli. Nemůžeme se tvářit, že tělo neexistuje, skrze něj se sex realizuje. Krásné ženy, krásné ženy – to je mužský pohled, to je to, co chtějí muži.

A co chtějí ženy?
Ženy chtějí chytré muže, kteří mají přístup ke zdrojům a dokážou se postarat o ně a jejich děti. Hledají spolehlivé partnery. Muži se chtějí ženami spíš chlubit a prezentovat se jimi světu. Příkladů máme miliony – rozvody kvůli mladší partnerce. Ženy netouží tolik po koitální erotice, chtějí být spíše hýčkány, dotýkány, chtějí něhu. Tělesné vyvrcholení není u ženy synonymem spokojenosti. Naše společnost je přesexualizovaná, ale jen na povrchní, bulvární úrovni. Výjimečnosti a kuriozity se vydávají za normu.

Nepřehlédněte:

  • Člověk rozdělil sexualitu na rekreační (pro potěšení) a prokreační (rozmnožovací).
  • Žena se erotizuje později než muž, takže ve dvaceti nemá ze sexu tolik co žena ve třiceti, která již ví, co chce.
  • Naše společnost je přesexualizovaná, ale jen na velice povrchní, bulvární úrovni.
8.12.2017 1:10 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist