Pomoc! Rozcházíme se

Vyzkoušeli jste už s partnerem všechny možnosti, jak vztah zachránit, ale nepodařilo se to? Promluvte si o tom, jak se slušně rozejít.

shutterstock_-rozchod-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Vězte, že tuto situaci neřešíte sami. V současnosti se rozvádí necelá polovina všech manželství, v 60 % z nich vyrůstají děti. Polovina dětí se dnes rodí nesezdaným párům a svobodných je mezi sólo rodiči cca jedna čtvrtina. Rozvod či rozchod se tedy každoročně dotknou odhadem cca 25 až 30 000 rodin s dětmi.

Rozvod: krok za krokem

Každý rozchod je těžký, nejen pro partnery, ale i pro děti. Jednoduchý návod, jak se rozejít, neexistuje. Každý pár si musí najít svou vlastní cestu, ale několik osvědčených postupů, které řešení rozchodu usnadní, tu přeci jen je.

Mluvte spolu

Přes veškeré úsilí se stává, že je partnerský vztah příliš náročný, než aby se v něm dalo existovat. Pokud jste vyčerpali možnosti, jak situaci zlepšit, je čas mluvit o tom, jak se slušně rozejít. Rozvod i rozchod zpravidla přináší vypjaté emoce, slzy, prosby, nebo i výhružky. Mluvit spolu je i přesto obvykle ta nejlepší cesta.

Volejte psychologa

Pravděpodobně vás oba ovládají silné emoce, často to bývá zlost, která nám pomáhá zakrýt a zvládnout lítost a smutek. Zaměřte se proto nejprve na své emoce, aby vám nebránily v řešení situace. Vyhledejte psychologickou či psychoterapeutickou podporu odborníka, který vám pomůže pojmenovat, co cítíte a potřebujete, a tak získat sílu a kontrolu pro další jednání.

Pečujte o své zdraví

Děti vás potřebují zdravé a fungující, proto myslete na své fyzické i psychické zdraví. Sportujte, dbejte na pravidelnou stravu. Najděte si i přes všechny potíže čas na sebe.

Dejte šanci mediaci

Než oslovíte advokáta či advokátku, dejte šanci mediaci. Jde o provázený proces hledání společného řešení a dohody. V případě rozchodu může mediátor/ka pomoci k dohodě o nastavení péče o děti, způsobu předávání informací o nich i nastavení výživného a dalších majetkových poměrů.

Protože spolu máte děti, které máte oba rádi, mluvit spolu dál musíte – jde jen o to, jak. Zachovat chladnou hlavu je velmi těžké. Právě pro takové situace se skvěle hodí mediace, která pomůže oběma partnerům lépe dojít k dohodě.

Čtěte dále:

Mluvte s dětmi

Děti poznají a vycítí, že se s rodinou něco děje. Když jim citlivě sdělíte, jak se mění rodinná situace, jak probíhá dohoda a nastavování nových pravidel, uklidníte nejen sebe, ale především je. Informace by měly být podány stylem, který bude přiměřený věku dětí. O tom, co se děje, si povídejte i s širší rodinou.

Zkuste využít bezplatnou pomoc

Sociální pracovníci a pracovnice Občanských poraden, OSPOD, či dalších pomáhajících organizací vás mohou provést rozchodem bezpečněji a ochránit nejen vás, ale i vaše děti. Pomohou vám například sestavit rodičovský plán. Bezplatnou právní i psychologickou pomoc nabízí také Aperio.

Sestavte si rodičovský plán

Zkuste si vytvořit rodičovský plán. Měl by vám pomoci při promýšlení otázek týkajících se péče o vaše děti. Pamatujte při jeho vytváření na to, že oba rodiče mají rodičovská práva i odpovědnost k dětem a nezáleží na tom, kdo má dítě v péči.

Soud

V případě, že nejste sezdáni s druhým rodičem, je možné uzavřít i mimosoudní dohodu a nechat si ji potvrdit notářem pro lepší vymahatelnost. Pokud se rozvádíte, může vám i soudce pomoci k uzavření dohody o péči a výživném. Některé soudy využívají neformální setkání s rodiči před nařízením soudního jednání, kde nabízejí nástroje k dohodě. Soud může také potvrdit rozsudkem dohodu uzavřenou mezi rodiči.

Mluvte spolu i po rozhodnutí

Komunikujte s druhým rodičem a s dětmi i po rozhodnutí soudu nebo uzavření dohody. Domluvy se mohou časem měnit podle potřeb vašich i dětí.

Stránky, které mohou pomoci

22.8.2023 3:52 | autor: Redakce ve spolupráci s Aperio | zdroj: Článek vznikl ve spolupráci s Aperio.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist