Rodičovský příspěvek v otázkách a odpovědích

Rodičovský příspěvek v roce 2020 byl zvýšen, ovšem zhruba 70 tisíc rodičů na něj díky legislativním pravidlům nedosáhne. A protože mnozí stále tápou, máme pro vás nejčastější otázky a odpovědi týkající se rodičovského příspěvku v roce 2020.

rodicovsky-prispevek-v-otazkach-a-odpovedich-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Kolik činí aktuální výše rodičovského příspěvku?

Od ledna 2020 byl původní RP 220 000 Kč na jedno dítě a 330 000 Kč na vícerčata či dvojčata navýšen pro jedno dítě na 300 000 Kč a pro dvojčata a vícerčata na 450 000 Kč.

Kdo vše má na zvýšený RP nárok?

Nárok na navýšený rodičovský příspěvek mají rodiče, kterým se narodí dítko od 1. ledna 2020 a také ti rodiče, kteří aktivně čerpají RP k prvnímu lednu 2020. Pamatujte ale vždy při výpočtech na to, že lednová částka je vyplácena v únoru a prosincová v lednu 2020. Nárok na rodičovský příspěvek platí do 4 let věku (tedy do čtvrtých narozenin) dítěte.

Je nutno o navýšený RP žádat?

Nikoli. Částka rodičovského příspěvku se automaticky zvedne všem, kterých se toto navýšení týká. Všichni by během měsíce ledna 2020 měli být informováni dopisem, který jim místně příslušný Úřad práce zašle.

Jak lze o rodičovský příspěvek požádat?

Žádáte, jen pokud jste rodič, kterému se narodí dítko během roku 2020 (od 1. ledna 2020). O rodičovský příspěvek můžete požádat osobně na příslušném Úřadě práce, ale i poštou nebo elektronickým formulářem z ÚP ČR. Ostatní nemusí nic dělat, výše částky se automaticky všem, kteří RP aktivně pobírají, navýší.

Jaký je maximální limit měsíční částky RP?

Výše rodičovského příspěvku se odvíjí od výše vaší peněžité pomoci v mateřství. Jestliže jste však mateřskou nepobírala, maximální limit je od ledna 2020 pro vás částka 10 tisíc korun měsíčně a u dvojčat či vícerčat 15 tisíc korun měsíčně.

Jak vyčerpat z navýšení RP co nejvíce, když vaše dítě brzy dosáhne čtyř let?

Dobrá zpráva je, že měsíční výši rodičovského příspěvku lze jednou za 3 měsíce změnit a také fakt, že maximální hranici částky má každý svou vlastní, tudíž můžete čerpat co nejvyšší možnou částku až do výše své peněžité pomoci v mateřství. Jestliže jste však mateřskou nepobírala, maximální limit je od ledna 2020 pro vás částka 10 tisíc korun měsíčně a u dvojčat či vícerčat 15 tisíc korun měsíčně. Takovouto maximální částku (dle peněžité pomoci v mateřství nebo limitu 10 tisíc korun nebo 15 tisíc korun) měsíčně můžete čerpat do čtyř let věku dítěte. Stát se samozřejmě může, že nevyčerpáte vše, u každého je částka jiná a tak i výše čerpání RP do čtvrtých narozenin dítěte se liší.

Co dělat, když máte naplánovánu rodičovskou dovolenou do jara 2020, dítěti jsou pouze tři roky a prodlužovat ji nechcete?

Pobírat rodičovskou lze i přitom, když pracujete. Tudíž pokud si nemůžete na maximum navýšit měsíční částku (viz předchozí dotaz a odpověď na něj) abyste ji čerpala rychleji, tak se vám automaticky pobírání rodičovské prodlouží. A to až do vyčerpání celkové částky nebo do čtvrtých narozenin dítěte. Do práce se lze vrátit a zároveň pobírat rodičovský příspěvek.

Jak je to s prací a umístěním dítěte do předškolního zařízení?

Jak již bylo řečeno, lze souvztažně čerpat rodičovský příspěvek a přitom pracovat. Dítko do dvou let věku lze umístit do předškolního zařízení až na 92 hodin měsíčně, u starších dětí se docházka do jeslí, školky či dětské skupiny již nesleduje.

Co dělat, když chcete RP dočerpat celou a máte dítě ve věku dvou let?

Není potřeba dělat nic, protože celková částka rodičovského příspěvku se navýší automaticky všem, kterých se to týká. Rodičovskou stihnete i v tomto případě vyčerpat včas. Pokud chcete co nejvíce čerpání částky uspíšit, změňte si měsíční částku na maximum, které ve svém případě můžete čerpat. To lze udělat kdykoli během roku.

Jak zjistit vyčerpání rodičovského příspěvku?

Úřad práce před koncem čerpání rodičovského příspěvku vždy zasílá písemné oznámení změně výše dávky před výplatou předposlední dávky, která je navýšena o tu poslední (tato změna se nepočítá do změn výše dávky, kterou může rodič jednou za tři měsíce učinit).

Jak protáhnout téměř vyčerpaný RP?

Oznámení o změně výše dávky, které rodiči přijde (viz předchozí odpověď) dává rodiči zpětnou vazbu s informací, jak na tom s čerpáním RP je. Pokud chce čerpat dále, musí tedy neprodleně po obdržení tohoto oznámení zajít na místně příslušný Úřad práce a výši měsíční dávky si snížit. Úplnou jistotu však má každý, když si částky spočítá anebo navštíví ÚP a požádá o změnu/snížení částky RP mnohem dříve. Nejzazší termín změny je ten samý měsíc, za nějž chcete, aby změna proběhla. RP se totiž vyplácí zpětně (tzn., že za únor dostáváte peníze v březnu).

Kdy je pozdě na změnu a dočerpán RP?

Jestliže již proběhla výplata poslední dávky, resp. předposlední dávky protože předposlední i poslední měsíční dávka bývá vyplacená v jednom, je pozdě něco řešit. V tomto okamžiku je rodičovský příspěvek dočerpán. Inspiraci pro ty, co již dočerpali, najdete ve článku Nenechte se odbýt, s návodem co dělat.

 

Zdroj foto: Shutterstock.com

10.1.2020 7:00 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist