S Radimem Uzlem o velkých ňadrech

Moje sousedka před šesti lety utrpěla zlomeninu dvou zádových obratlů. Ptá se, zda má nárok na bezplatnou plastickou operaci prsů. Má totiž dojem, že právě velikost prsů způsobuje bolest v okolí páteře.
Vztah velikosti prsů k bolestem krční páteře je častější, než by se na první pohled zdálo. Objemná prsa dosti často přestávají být erotickým symbolem, ale stávají se pro svou nositelku zdrojem potíží a komplikací.

Pozor na podprsenku

Zejména nevhodná podprsenka s úzkými ramínky přenáší tíhu prsou na průběh nervů mezi krkem a ramenem, což může mít za následek bolesti v oblasti krční páteře, někdy také úporné bolesti hlavy, po jejichž příčině se často usilovně pátrá.

Plastická operace

Plastická operace prsů je poměrně častým zákrokem, který ženy vyhledávají většinou z kosmetických důvodů. Je zajímavé, jak málo žen je spokojeno s tvarem a velikostí svého poprsí. Také mírná asymetrie prsů, která je úplně běžným zjevem, způsobí občas své nositelce psychické problémy hraničící až s pocitem méněcennosti.

Velikost ňader

V takových případech je vhodná spíše psychoterapie, pacientku je možno uklidnit s poukázáním na to, že velikost ženských ňader nemůže být poplatná módě nebo momentálnímu vkusu partnera. Teprve v takovém případě, že žena zcela nekompromisně na operační úpravě trvá, je jí možno vyhovět. Pokud se ovšem jedná pouze o kosmetický zákrok, zdravotní pojišťovna většinou úhradu takovéto operace odmítá.

Prsa „na pojišťovnu“

Jiná situace nastane v případě, že se opravdu jedná o úpravu prsů nutnou ze zdravotních důvodů. Případ vaší sousedky jistě posoudí příslušný odborný neurolog a požádá pak o souhlas revizního lékaře zdravotní pojišťovny, u které je tato pacientka pojištěna. Pokud bude opravdu prokázáno, že bolesti v okolí páteře mají s velikostí prsů souvislost, přizná s největší pravděpodobností zdravotní pojišťovna za provedení operace plnou úhradu.

 

18.2.2009 5:15 | autor: Radim Uzel

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist