Společný spánek s dětmi – znamená to, že se všichni mačkáme v jedné posteli?

Rádi byste zkusili společný spánek s dětmi, ale vlastně nevíte, jak to doma zařídit, abyste se vůbec vyspali? Tenhle článek vám v tom udělá jasno!

otec_spici_s_ditetem-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Z porodnice si přinesete voňavý uzlíček a nejraději byste ho ňufali celý den a v noci na něj zbožně koukali, jak spinká? To se právě probudily vaše rodičovské instinkty!

Nepřehlušte je kulturními zvyklostmi a zakuste společné spaní s dětmi – novorozené děti očekávají, že budou neustále se svou mámou, tak jim to dopřejte a dovolte jim dát najevo svou lásku k vám!

Jak ale na to, když jste v těhotenství klasicky koupili postýlku a se společným spánkem jste vlastně nepočítali? Možností je několik:

Klasická manželská postel

Tuto variantu si asi většina lidí představuje pod pojmem společné spaní s dětmi. Není pak divu, že se jim do toho nechce, nebo že to odsuzují.

Jedná se sice o nejlevnější a prostorově nejúspornější variantu, ale dospělí se takhle většinou moc dobře nevyspí. Obzvlášť pokud mají v posteli více než jedno dítě a pokud mají postel ve volném prostoru.

Už pouhým přiražením postele ke stěně (a zajištěním vzniklé mezírky) se vám zvětší spací plocha – dítě můžete bez obav položit ke stěně. Tuhle variantu často volí kontaktní rodiče na cestách.

Dobrá pomůcka jsou také zábrany, nainstalované k posteli z obou stran.

Balkonky u manželské postele

V této variantě spí rodiče na své manželské posteli a děti ve svých postýlkách, které nemají jednu bočnici. Vytvářejí jakési balkonky.

Tohle řešení je jedno z nejčastějších, protože sehnat postýlku a připevnit ji k manželské posteli (například pomocí plastových zdrhovadel) není nic těžkého. Nemusíte se bát odmontovat bočnici, rošt postýlky zbylé tři stěny dostatečně ztužuje.

Děti jsou při spánku přitahovány naším dechem (pomáhá jim samotným dýchat ve správném tempu), takže vás nesmí překvapit, že se můžou v průběhu noci přemístit k vám do postele. Neuhýbejte jim a dopřejte jim, co jejich tělo potřebuje 😉

Několik postelí

Pokud máte hodně místa v ložnici, můžete zvolit variantu několika postelích, přisunutých k sobě.

Je to velmi pohodlné, ale prostorově náročné.

Opět se může stát, že ráno najdete všechny své členy domácnosti v jednom chumlu a zbytek plochy bude nevyužitý. Nezlobte se za to na své děti. Za ty chvilky pohodlí, kdy každý spí na své části, to jistě stojí.

Pokud máte strach, že děti zalehnete, nebo máte jiné obavy a otázky kolem společného spaní, přečtěte si tento článek.

Postel na míru

Pokud chystáte s přírůstkem do rodiny i větší renovaci vašeho bydlení, určitě se zamyslete nad rodinnou postelí na míru.

Můžete si vymyslet libovolné kombinace matrací a roštů, rozměry jsou dnes volitelné u všeho. Každý truhlář to zvládne a v mnoha rodinách se do toho pustili i sami tatínci.

Doporučuji přemýšlet i dopředu a vzít v úvahu i budoucí počet potomků a že budou děti v průběhu let z vaší společné postele postupně odcházet. Z tohoto důvodu je skvělé mít postel částečně rozebíratelnou, sestavenou z více částí.

Tato varianta je sice ideální, ale pro někoho příliš drahá.

 Vaše individuální řešení společného spánku

Tento výčet samozřejmě není úplný, variant, jak si vytvořit společné spaní, je mnoho a je jen na vás, kterou zvolíte.

Dejte tomu ale šanci, i když se vám teď zdá, že mít v posteli další spáče, je úplné sfi-fi. Tady jsem prozradila, co na společném spaní zbožňuji já.

 

Chcete se dozvědět více o společném spaní, o kojení, kontaktním rodičovství, respektující výchově a další užitečné informace? Dozvíte se je na mém blogu LucieMachutova.cz
Najdete mě na Facebooku: Zažraná máma i Instagramu: zazrana.mama

27.2.2020 4:22 | autor: Lucie Machutová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist