Nechce vaše miminko usnout? Vyzkoušejte osvědčené triky maminek

Miminko, které bez problémů usne, je snem každého rodiče. Ovšem realita je mnohdy úplně jiná. Přečtěte si, co na malé nespavce zabírá.

spanek-miminka-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

S přípravou začněte už v těhotenství

Je vědecky dokázáno, že už v bříšku miminka vnímají nejrůznější zvuky. Poznají i maminčin hlas, který je pro ně velmi uklidňující. Pokud tedy svému děťátku už v těhotenství budete zpívat ukolébavku, je velmi pravděpodobné, že i po narození ho tato ukolébavka bude uklidňovat. Stejný účinek má i pouštění hudby či dalších zvuků, na které si miminko v bříšku zvykne.

„Když jsem byla těhotná, pouštěla jsem Lukáškovi Love me tender od Elvise Presleyho, mám tuhle písničku totiž moc ráda. Teď je Lukáškovi 18 měsíců a stále usíná s Elvisem. Někdy mu tuhle písničku i tiše broukám při kojení a on jen spokojeně vrní,“ usmívá se maminka Daniela.

Pěkně pohoupat

Miminka milují houpání a pohupování a je téměř jisté, že tímto způsobem je zklidníte a uspíte. Skvělým řešením je proto textilní kolébka. V příjemném intimním prostoru se bude vaše děťátko cítit nejen bezpečně a pohodlně jako u maminky v bříšku, ale navíc v kolébce leží ve správné poloze – tzv. klubíčku, což podporuje správný vývoj jeho páteře a navíc zmírňuje koliky.

Kolébku můžete umístit kamkoliv v bytě a využívat ji tak při uspávání svého dítka ve dne i v noci. Bonus pro vás: Budete mít děťátko stále na očích a ještě si ušetříte bolavé ruce a záda.

„Šimrání“ mezi očima a uspávání s kapesníčkem

Tak jednoduché a tak účinné. Snad není dítko, na které by tento fígl nepůsobil. Stačí malému nespavečkovi párkrát něžně prstem přejet od čelíčka dolů až na špičku nosu, zašimrat ho v místečku mezi očima a během chvilky spí.

Tenhle fígl si nemůže vynachválit maminka Pavla: „Šimrání mezi očima zabíralo na mě, když jsem byla malá, a úplně stejně teď působí i na naši Pavlínku. Když nemůže usnout, je přetažená, tímhle šimráním ji vždycky uspím.“

Uspat vaše miminko vám může pomoci i kapesníček či plenka, kterou mu položíte přes obličej nebo alespoň přes oči. Dotek plenky miminko „donutí“, aby zavřelo oči, a je jen otázkou času, kdy tvrdě usne. Kapesníčkem miminku přes obličej můžete i odshora dolů pomalu přejíždět.

Zavinovat, zavinovat

Zavinování miminek patří k oblíbeným zklidňujícím a uspávacím trikům a je to pochopitelné. Miminko si totiž „sevřené“ v zavinovačce připadá jako u maminky v bříšku a cítí se tak bezpečně. Důležité ale je, aby mělo miminko schované a zavinuté i ručičky.

Teplý pelíšek a správná poloha

Napadlo vás někdy, že váš drobeček v postýlce brečí proto, že je mu zkrátka zima? Přitom řešení je tak jednoduché. Než děťátko do postýlky uložíte, umístěte do ní vyhřívací láhev. Pelíšek bude příjemně vyhřátý a uvidíte, že miminko za chvilku spokojeně usne.

„My už bez ohřívací láhve nedáme ani ránu. Malý si na teplou postýlku okamžitě navykl a usíná prakticky okamžitě,“ říká maminka Monika.

Některé děti mají problém s usínáním v postýlce i z toho důvodu, že se v otevřeném prostoru necítí v bezpečí. Necítí totiž ničí dotek. Pokud své dítko nechcete brát k sobě do postele, vyzkoušejte tento fígl. Do postýlky ho položte tak, aby se dotýkalo boku postýlky (samozřejmostí je vhodný ochranný mantinel v postýlce) nebo alespoň nožičkami spodního okraje postýlky. Pocit „pevné půdy pod nohama“ totiž dokáže divy i u takto malého tvorečka. A když mu navíc do postýlky dáte nějaké svoje tričko, ze kterého ucítí vaši vůni, pocit bezpečí se dostaví a on v klidu usne.

Terapie tmou

Snažíte se, vyzkoušeli jste už všechny možnosti uspávání, ale vaše dítko stále brečí a usnout se mu nedaří? Možná mu vadí světlo. I když spousta miminek usne při světle a nevadí jim ani mluvení v jejich blízkosti, jsou i miminka, která usnou jen v tichu a šeru. Zkuste tedy svého drobečka uložit do pokoje, kde zatemníte okna a bude mít na spaní klid. Rázem může být po problému.

Čtěte také:

Hlavně klid…

K rychlému a bezproblémovému usnutí jednoznačně pomáhá i adekvátní příprava. To znamená žádné aktivity, které děťátko před spaním nabudí a rozruší, ale naopak je vhodné nastolit klidový režim.

„S uspáváním Marečka jsme měli dlouho problémy. Potom jednou na večer přijela moje mamka, a když viděla, jak to u nás večer vypadá, řekla, že se vůbec nediví, že malý nechce spát. Takže jsme odbourali veškeré blbnutí při koupání, při jídle i po něm a snažili se malého spíš zklidňovat. Žádné ostré světlo, žádné hlasité zvuky, prostě klídek. No a bylo po problému,“ vypráví maminka Klára.

… a nebo naopak hluk

Zní to možná zvláštně, ale některá miminka potřebují k tomu, aby usnula, pořádný rachot. Takzvané „bílé šumy“ neboli opakující se monotónní zvuky (i hodně hlasité) jsou pro takové děti rajskou hudbou a ony jsou schopné nejen při nich usnout, ale i spokojeně spát dlouhou dobu. Naopak se vzbudí, když jim jejich úžasnou „ukolébavku“ vypnete. Mezi „bílé šumy“ patří například zvuk vysavače, mixéru, pračky, fénu, ventilátoru, ale třeba i déšť. Tyto zvuky, které jsou součástí běžného života totiž opět miminku připomínají pobyt v bříšku u maminky, kdy zvuky slýchávalo, a navozují tedy u něj pocit klidu a bezpečí.

Svou zkušenost přidává maminka Jana: „Když je naše malá přes den mrzutá a uplakaná, prostě zapnu vysavač. Je to jediný způsob, jak ji uklidnit. Ona si přitom vždycky pěkně zdřímne a potom je to zase naše malé usměvavé sluníčko.“

Na některé děti může uklidňujícím dojmem působit i tikot hodin. Tento pravidelný rytmus jim připomíná tlukot maminčina srdce. Není tak vůbec od věci hodiny či budík do dětského pokoje umístit a dopřát tak svému malému pokladu klidný a spokojený spánek.

25.11.2020 3:59 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist