Uspávání miminek. Chovat ano, ale má to své meze

Je to takové podvědomé gesto, které je spjaté s mateřstvím. Dokonce i malé holčičky chovají své panenky a nikdo je to nijak zvlášť neučil. Tišící, zklidňující gesto může napomoct i při uspávání dítěte. Ale jen za jistých podmínek.

ukladani_ditete_do_postylky-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Miminka maminčinu náruč zbožňují. Příjemné teplo a pohupování jim připomínají bezstarostné časy v děloze. Na rozdíl od spousty jiných věcí, které čerstvé maminky zaskočí, jsou si v tomhle jisté.

Zcela přirozeně dokážou vzít mrňouska do náručí, přitulit ho k sobě, některá na něj mazlivě promlouvá, jiná brouká ukolébavku. Dítě, i když ještě před chvílí řvalo jako tygr, se promění v hodňoučkého andílka.

Zvolíme správnou taktiku

  • V rytmu srdečního tepu. Existují i studie, které potvrzují, že nejpříhodnější je mírně pohupovat dítě v rytmu tlukotu srdce v klidovém stavu (kolem 70 úderů za minutu).
  • Jemně a plynule. Pohupování by mělo být mírné, pravidelné, bez zrychlování nebo jiných extrémů. Rozhodně žádné třesení a třepání s dítětem, to může být naopak nebezpečné.
  • Respektujeme preference miminka. Některému miminku vyhovuje pohyb zepředu dozadu, jinému zleva doprava. V každém případě by měl být pohyb pravidelný a opakovaný. Postupně sami od sebe zpomalujeme.
  • Nervozita se přenáší. Pokud chceme miminko utišit, měli bychom být také sami klidní. Což ve vyhrocené situaci, jakou je třeba vytrvalý noční pláč dítěte, není často moc dobře možné. Nervozita ovlivňuje naše gesta a navíc ji miminko z nás vycítí, protože je hodně citlivé na řeč těla. Uklidnit ho potom bude patrně ještě těžší.
  • Sdílené potěšení. Pokud během dne zjistíme, že miminko není zrovna ve své kůži, je mrzuté, klidně ho pochováme. Udělá to dobře nejen jemu, ale i nám.

Kdy je dobré přestat

Pozor ale na to, aby si dítě na chování a houpání nezvyklo jako na součást uspávacího rituálu. Toto gesto by mělo sloužit jen k jeho zklidnění, ztišení. Jakmile miminko začne usínat, uložíme ho do postýlky. Specialisté nedoporučují houpat dítě v náručí až do té doby, kdy tvrdě usne.

Se spaním by mělo mít spojenou postýlku, kde je samo. Pokud si zvykne, že v ní usíná, nebude vylekané, když se na tomto místě v noci probudí. Ovšem to je teorie, vždycky se to nepovede a odvykat dítě od chování před spaním, to dá pořádnou fušku. Své o tom ví Sofie, maminka půlroční holčičky.

Zkušenost maminky:

„Naše malá trpěla kolikami, takže jsme ji hodně chovali. Zvykla si na to, ale teď už to nejde, protože váží devět kilo. Jakmile ji ale jen tak bez chování položíme do postýlky, začne brečet. Už jsme z toho s manželem zoufalí, zkoušeli jsme všechno možné. Známí mi radí nechat ji plakat třeba tři hodiny, že se to spraví. Ale my to nedokážeme…“

Názor odbornice:

„Ono už ani to chování a nošení nebude na vaši dceru působit zklidňujícím dojmem, pokud jste vy i manžel nervózní, vyčerpaní z celé situace. Proto byste si měli pokud možno v klidu sednout a pohovořit si spolu, co dál,“ říká dětská lékařka Jacqueline Salomon-Pomper.  Rozhodně radí skončit s chováním holčičky, jakkoliv se to zdá bolestné, protože se z toho stane začarovaný kruh. Dítě to bude to vyžadovat pořád, pokaždé když se v noci probudí. Místo toho je třeba ji naučit usínat samotnou. Tady je několik tipů, jak na to:

Jak naučit miminko usínat samotné

  • Pomazlete se s miminkem, mluvte na něj, zazpívejte mu a uložte ho. Pak odejděte a nechte pootevřené dveře. Většímu dítěti se dá vysvětlit, že už jste oba dost velcí na to, abyste se od sebe odloučili, a že se nebojíte ho nechat samotného v pokoji, protože to zvládne.
  • Někteří rodiče nechávají spát děti s nimi v posteli. Je důležité, aby si to přáli oba partneři. Někdy je zdůvodňování, že to děláme pro klidný spánek dítěte, zástupným tvrzením. Často jde o klid matky, která se nedokáže od miminka odloučit ani v noci.
  • Můžete si na nějakou dobu přenést dětskou postýlku k sobě do ložnice.
  • Nechte nácvik samostatného usínání dítěte na babičce, sestře nebo kamarádce. Třeba jim to půjde líp a vy při tom nebudete tak trpět.
  • Zkuste se občas odloučit od miminka a trávit příjemné chvilky se svým partnerem. Váš klid a pohoda budou pro miminko jen přínosem.

A ještě jedna zajímavost nakonec. V knize „Sleeping Through the Night: A Developmental Perspective“, autoři tvrdí: „Miminka, která nikdo neuspává, utiší se sama, dokážou spát o hodinu víc v jejich nejdelším spánkovém intervalu a v průměru o 45 minut víc prospí za celou noc. To neznamená, že by se tato miminka v noci nebudila, ale méně pláčou a lépe znovu usínají.“

 

13.1.2020 4:10 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist