Těhotenství ve vyšším věku

V dnešní době se postupně zvyšuje věk prvorodiček. Partneři nejdříve zvažují kariéru, chtějí se finančně zabezpečit a pak přichází teprve na řadu dítě. Není problém potkat těhotnou ženu, která už překročila čtyřicítku. Ale…Je hezké plánovat si život, partnerství, kariéru, mateřství. Těhotenství však není věc, která se dá přesně a s jistotou naplánovat, především u žen ve vyšším věku. Co je u ženy však vyšší věk?

Plodnost klesá

Po 35. roce se postupně snižuje funkce vaječníků a přirozená plodnost ženy klesá. Samozřejmě žena v pětatřiceti není žena za zenitem, ale ideální plodnost je ve věku do 25 let. Muži mají výhodu, že se jim neustále tvoří nové spermie. U ženy jsou vajíčka uložená ve vaječnících od narození, s věkem ženy tedy stoupá i věk vajíček a riziko především genetických onemocnění. Takže věkem přirozeně plodnost klesá, ve čtyřiceti je výrazně nižší než ve dvaceti.

Rizika přibývají

Pokles plodnosti není jediné riziko těhotenství ve vyšším věku. Klesá přirozená poddajnost tkáně, roztažnost tkaniva při porodu nemusí být dostatečná a těhotenství může častěji končit císařským řezem. Častěji se objevují přidružená onemocnění – cukrovka, vyšší tlak krve, varixy atd. Rizikovost těhotenství tedy stoupá. Se stoupajícím věkem stoupá výskyt vysokého rizika především Downova syndromu. Mezi lidmi převládá názor, že dokud je menstruace, může žena otěhotnět. Neplatí to úplně. Vaječník má dvě hlavní funkce – tvorbu vajíček a hormonů. Po skončení reprodukční funkce vaječník již nevytváří další vajíčka, ale hormonálně funguje dobře, takže žena menstruuje. Žádnou léčbou již není možné obnovit tvorbu vajíček. V tomto stádiu je možné otěhotnět dárcovstvím vajíček nebo embryí.  Úspěšnost asistované reprodukce a IVF je však také závislá na věku ženy, přibývajícím věkem se šance na otěhotnění rovněž snižuje. A konečně: těhotenství i péče o dítě a všechny stresy a starosti s tím spojené se určitě lépe snášejí v nižším věku, v padesátce budete mít jiné priority.

Takže, milé dámy – těhotenství příliš neodsouvejte, abyste nepromeškaly ideální čas. 

16.9.2010 5:14 | autor: Peter Krajčovič

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist