Terezčin jídelníček (11): Příliš mnoho sladkostí

MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! Tentokrát nám Terezčini rodiče poslali k ohodnocení jídelníček jejího 2,5letého brášky. Vede si v jeho případě rodina lépe, nebo mu hrozí podobné problémy jako Terezce? Na to se podívala výživová poradkyně Alena Strosserová

Snídaně: mléko a piškoty
Komentář nutriční terapeutky (NT): Snídaně je na sladko, chtělo by ji doplnit alespoň ovocem. Po takovéto snídani bude mít dítě brzy hlad.

Svačina: dětská výživa, domácí buchta
Komentář NT: Svačina je opět sladká. Vhodnější by bylo pečivo například se sýrem a zelenina. Doplněné mlékem nebo čajem.

Oběd: zeleninová polévka, rybí filé, bramborová kaše s hráškem
Komentář NT: Oběd je pro dítě vhodný. Nechybí zeleninová polévka. Ryba se musí pochválit, není uvedena úprava, ale předpokládám, že je filé dušené a ne smažené.

Svačina: lipánek, 3 piškoty, ½ banánu
Komentář NT: Opět výrazně sladká svačinka, i když doplněná ovocem, ale zase s vysokým obsahem sacharidů. Stejně jako u dopolední svačiny chybí nápoj.

Večeře: rohlík, máslo, paštika majka, rajče
Komentář NT: Pro malé dítě není paštika vhodnou potravinou, protože obsahuje hodně tuků a soli. Bylo by vhodnější nahradit ji sýrem, vejcem, pomazánkou z tvarohu nebo eventuálně dětskou šunkou. Jako nápoj by bylo vhodné mléko nebo čaj.

Během dne k pití: šťáva, džus – ředěný, celkem 800 ml
Komentář NT: Pitný režim je nedostatečný, v tomto věku (2,5 roku) je potřeba 1,3–1,5 l/den, měl by se doplnit čajem nebo vodou.

Celkové hodnocení jídelníčku
Komentář NT: Také mléka asi nebude mít dítě dostatek, i když ho nepočítáme do pitného režimu, je cenným zdrojem vápníku. Potravin, které jsou zdrojem dobře vstřebatelného vápníku není v tomto jídelníčku dostatek, mléka jen jedna porce a smetanový mléčný výrobek by byl lepší nahradit jogurtem, alespoň by se snížila frekvence sladkých jídel během dne, kterých je opravdu více, než je vhodné. Jediné pozitivně hodnotitelné jídlo je oběd.


Bc. Alena Strosserová
Nutriční terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje jako metodička pro školní jídelny. Je členem Společnosti pro výživu od roku 1985, od roku 2009 vede redakční radu Zpravodaje pro školní stravování, který je součástí časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výživě, jež vychází od roku 1945.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist