Jak udržet dosažené výsledky v hubnutí?

MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! Zhubnout je jedna věc, ale udržet si pracně vydobytou štíhlost je věc naprosto odlišná a ve své podstatě mnohem náročnější. Není to jen krátkodobé omezení, u něhož vidíme konec, a proto ho lépe snášíme, je to radikální změna životního stylu, přístupu ke stravování i pohybu. A aby fungovala, musí být na celý život.

Vraťme se nejprve k tomu, co jsme si říkali na začátku. Obezita je přibližně z poloviny daná určitými vrozenými dispozicemi, které do jisté míry určují, jakou máme chuť k jídlu, jakým způsobem náš organizmus „spaluje“ energii, kterou přijímá. Druhá polovina je daná naším životním stylem, tj. způsobem stravování a pohybovou aktivitou. Vrozené dispozice neumíme ovlivnit. To, co můžeme změnit, je náš životní styl. Důležitý vliv životního stylu dokládá skutečnost, že štíhlý jedinec, pokud se ocitne dlouhodobě v „nadbytku“ energie, přibere na váze. Naopak obézní jedinec v době nouze (příkladem z historie mohou být období hladomoru) zhubne.

Vrozené dispozice na druhou stranu vysvětlují, proč prostě nemůžeme my nebo naše dítě takříkajíc jednou provždy zhubnout, „vyléčit se z obezity“ a pak se znovu přestat hýbat a vrátit ke svým původním stravovacím zvyklostem a pohodlí u televize. Uveďme si opět příklad. Dítě absolvuje ozdravný pobyt, při kterém zhubne několik kilogramů. Pokud ale nejsou změněny jeho domácí návyky, opět po návratu přibývá na váze.

Pokud bychom to měli říci jednoduchým způsobem, musí se jedinec s určitými genetickými dispozicemi „naučit žít“ se svým o něco „úspornějším metabolismem“ a přizpůsobit mu dlouhodobě svůj životní styl. Nakonec je prostou skutečností, že „zdravě“ by se měli stravovat všichni, nejen ti silnější. I pohybová aktivita je prevencí řady chorob pro všechny bez rozdílu a měla by být přirozenou součástí života dítěte i dospělého. Jen trvalá změna životního stylu zabrání novému vzestupu hmotnosti.

Takže vám všem přeji hodně úspěchů na cestě ke zdravému životnímu stylu celé vaší rodiny!

Sledujte náš projekt MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! – každý čtvrtek na Babywebu.


Text připravila:
MUDr. Jitka Kytnarová,
ambulance dětské endokrinologie, diabetologie a obezitologie
Klinika dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist