Za obezitou dětí často stojí rodiče

Obezita dětí není jen nevzhledný nedostatek. Je to vážný problém, který může mít dohru v dospělosti. Rodiče jsou ti, kdo ji mohou nejvíce ovlivnit. Jak?

shutterstock_277179275-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Obezitu vnímáme jako kosmetický nedostatek

Zatímco v případě, kdy je váha dítěte nízká, rodiče, lékaři, případně učitelé zbystří a začínají řešit, zda dítě náhodou netrpí anorexií či jiným závažným onemocněním, obezitu u dítěte tolerují nebo ji maximálně vnímají jako neestetickou vadu na kráse. Jenže to je velká chyba. Obezita totiž může mít pro zdraví dítěte v budoucnu vážné následky.

Zásadní úloha vitaminu D

Poslední vědecké studie přinášejí překvapivé informace o úloze vitaminu D. Zajímavý je například pravděpodobný podíl vitaminu D na tzv. fetálním programování čili budoucím nastavení fungování orgánů miminka. Nedostatek vitaminu D v těhotenství může mít přímou souvislost třeba s alergickými obtížemi, astmatem, imunitními onemocněními nebo právě s obezitou.

„Vitamin D ovlivňuje vstup vápníku do tukových buněk, přičemž vápník je významným aktivátorem lipogenních enzymů, které ukládají tuk,“ říká dětská lékařka MUDr. Božena Kalvachová, CSc., z Endokrinologického ústavu v Praze. Jednoduše řečeno, vitamin D zmírňuje ukládání tuku.

Neměli bychom zapomínat, že jediným zdrojem tohoto vitaminu je pro miminko nastávající matka. Avšak zajistit potřebné zásobení vitaminem D zejména v jarních a zimních měsících (u těhotných žen 800 IU – 1 000 IU) není z mnoha důvodů snadné.

Proto se využívají i speciální doplňky stravy pro těhotné, které kombinují optimální množství a poměr nezbytných látek. Ve složení doplňků stravy pro těhotné by neměly chybět látky jako jód, vitaminy skupiny B, dostatečné množství vitaminu D nebo nezbytná kyselina listová doplněná o její metabolizovanou formu 5-metyltetrahydrofolát tzv. Metafolin, kterou využije i organismus postižený MTHFR mutací.

Základem jsou správné stravovací návyky

Základům nutriční výživy, ale i sociálním vzorcům chování se dítě učí především v rodině – osvojuje si je pozorováním jednotlivých členů rodiny a jejich kopírováním. Tyto návyky si potom přenáší do dospělosti.

Z vlastní zkušenosti víme, jak obtížné je pak zažité návyky měnit nebo si je obhájit při partnerské konfrontaci, kdy každý z účastníků byl vychován odlišně. Je proto potřeba být svým dětem vzorem, ať už se budeme bavit o stravovacích návycích, způsobu stolování, pohybové aktivitě nebo hodnotovém systému.

Základním předpokladem pro pozitivní vztah k nutričně přínosným jídlům je pestrost a zároveň absence zneužívání jídla z jiného než stravovacího důvodu.

„V mnoha případech využívají rodiče jídlo jako odměnu, nebo naopak trest. Pro dítě je trestem nejen jídlo, které mu nechutná, ale i fakt, že nemá hlad nebo chuť na danou potravinu. Protipólem je pak jídlo zneužívané jako odměna. Tato forma prémie v podobě sladkostí různého druhu je nevhodná. Po stránce nutriční jsou to živiny chudé a příliš energeticky bohaté. Právě tyto potraviny jsou častou příčinou nadváhy,“ doplňuje MUDr. Kalvachová.

Neopomíjejte také vymezený čas a stereotypnost společného stravování. Budete mít tak přehled o množství, pravidelnosti a skladbě jídelníčku svého dítěte.

Čtěte také:

Strava nestačí, nutný je pravidelný pohyb

Děti tráví spoustu hodin denně u počítače nebo televize. A často si můžeme všimnout, že televizní sdělení, případně vzorové chování oblíbeného youtubera má navíc okamžitý vliv na krátkodobé stravovací a sociální preference vašeho dítěte. O důvod víc, proč dbát na jiné vyžití a koncepci volného času své ratolesti.

„U dítěte školního věku se nároky na pohybovou aktivitu zvyšují, což je trochu v rozporu se skutečností, že s nástupem školní docházky dochází k jeho omezení. V mladším školním věku dochází k řadě fyziologických změn, jako je změna typu postavy, postupné prodlužování končetin, které rostou rychleji než trup, a začíná přibývat také podkožní tuková vrstva. Postupně dochází mezi 6. až 10. rokem věku dítěte z pohledu fyziologického i k nárůstu vytrvalosti,“ uzavírá MUDr. Božena Kalvachová.

Je proto pro děti vhodné volit sportovní aktivity jako fotbal, plavání, cyklistika nebo tanec, kde je kladen důraz na výdej energie a vytrvalost.

V tomto věkovém údobí by měl čas věnovaný pohybové aktivitě odpovídat stejnému času strávenému ve škole, tj. 5 hodin. U dospívajících by měla pohybová aktivita tvořit minimálně hodinu denně. Velmi důležité je, aby si dítě vytvořilo k pohybu kladný vztah a stal se přirozenou součástí jeho životního stylu. Naštěstí v dnešní době je nabídka pohybových aktivit natolik pestrá, že by neměl být problém najít pro svou ratolest tu nejvhodnější.

27.1.2023 5:06 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán na základě pouznatků MUDr. Boženy Kalvachové, CSc..

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist