Terezčin jídelníček (7): Guláš a párky nejsou jídlem pro malé dítě

MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! Při pohledu na jídelníček tříleté Terezky se nemůžeme divit, že trpí nadváhou. Jí prakticky nepřetržitě, navíc naprosto nevhodná jídla, zato o dostatečném přísunu tekutin si může nechat její tělo jen zdát. Nutriční terapeutka se nestačí divit…

Upravený Terezčin jídelníček, jak ho zaznamenali rodiče holčičky, a komentáře nutriční terapeutky Aleny Strosserové:

Čas podání jídla není bohužel v některých případech uveden.

Ráno, cca v 7 hod. – 150 ml kakaa

Komentář nutriční terapeutky (NT): Mléko nebo kakao po ránu je v pořádku, ale snídaně by měla následovat dříve než v 10 hodin, tady je prakticky snídaně vynechána.

10 hod. – houska, párek

Komentář NT: Naprosto nevhodná snídaně nebo přesnídávka pro tříleté dítě. Uzeniny do dětského jídelníčku nepatří. Pokud by se jednalo o dětský párek, tak snad jen výjimečně. Vhodnější na přesnídávku by byly rozhodně mléčné výrobky, které se mimochodem nevyskytují v jídelníčku celý den.

Do oběda – jablko, část rohlíku

Komentář NT: Přesnídávka je v pořádku, jen chybí nápoj. Nebyl uveden ani u snídaně, tak to vypadá, že pitný režim bude asi problém a že mu rodiče nepřikládají žádaný význam.

Oběd – 1,5 knedlíku, guláš

Komentář NT: Guláš není jídlo zrovna vhodné pro tříleté dítě, ale dle názvu se nedá volba jednoznačně odsoudit. Pokud je připravován ze surovin vhodných pro děti, může být dobrým obědem. Chybí tu zelenina (pokud není v guláši) a nápoj. Jako zásadní nedostatek oběda vidím absenci polévky. Polévka má pro zdraví dítěte velký význam nejen proto, že je zdrojem zeleniny a dalších potravin, ale také jde o vytvoření stravovacího návyku, kdy je polévka součástí oběda.

Během odpoledne – plátek melounu, Kinder Bueno, zmrzlina

Komentář NT: Meloun je vhodná svačina. Sladkosti už méně, i když občas je dítěti dopřát můžeme. Zmrzlina je u tříletého dítěte méně vhodná, zvláště u točené je třeba být opatrný kvůli riziku alimentárního onemocnění.

Přesnídávka – ovoce

Komentář NT: Ovoce v pořádku. U jídel nejsou většinou uvedené časy, ale podle časnosti podávání potravin i sladkostí to skoro vypadá, že dítě jí prakticky celý den. To může být časem velký problém, protože se nenaučí na pravidelný režim jídla včetně pauz mezi jídly. V důsledku to může vést i k obezitě, protože nahradí-li ovoce a zeleninu sladkostmi nebo jinými kalorickými potravinami, bude to mít negativní vliv na jeho váhu.

Večeře – 3 knedlíky s gulášem

Komentář NT: Stejné připomínky jako u oběda.

Večer – rajče, broskev, několik jahod

Komentář NT: Druhá večeře je v pořádku.

Celkové hodnocení jídelníčku

Komentář NT: Celkově v jídelníčku chybí mléko a mléčné výrobky, které jsou v tomto věku pro dítě nenahraditelné. Také pitný režim nebude v pořádku. Doufejme, že tento jídelníček je u tříletého dítěte spíše výjimkou, protože guláš, knedlíky, párky a zmrzlina nejsou zdravé ani pro dospělého, natož pro malé dítě.

Bc. Alena Strosserová
Nutriční terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje jako metodička pro školní jídelny. Je členem Společnosti pro výživu od roku 1985, od roku 2009 vede redakční radu Zpravodaje pro školní stravování, který je součástí časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výživě, jež vychází od roku 1945.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist