„Tripple test je zastaralý,“ říká gynekoložka

Testování miminka na riziko vrozených vývojových vad je zatěžkávací zkouškou pro každou nastávající maminku. Kombinovaný test je systém vyšetření, který pomalu, ale jistě nahrazuje dnes již poněkud zastaralý triple test. Jak to vidí lékařka?

Při kombinovaném testu je mamince v 10. týdnu odebrána krev a ve 12. týdnu navazuje ultrazvukové vyšetření. Test je velmi spolehlivý díky tomu, že kombinuje dvě vyšetřovací metody a výsledek zná maminka podstatně dříve. Výhodou kombinovaného testu je menší procento falešně pozitivních výsledků oproti tripple testu. I skutečnost, že se ženy dozvědí výsledek už na konci první třetiny těhotenství, je pro mnohé přijatelnější. Nevýhodou testu je, že není zcela hrazen pojišťovnou a tak za něj budoucí maminka zaplatí 1000 – 1500 Kč.

Zaregistrujte se a získejte podobná videa a užitečné informace o těhotenství a vývoji miminka, přímo na svůj e-mail. Chci se registrovat.

Jak probíhá tripple test?

16. týdnu těhotenství je budoucí mamince odebrána krev, ze které v laboratoři zjistí hladinu tří látek: AFP, HCG a E3. Jsou to látky vyskytující se v krvi matky pouze v těhotenství, jejichž hladina se v průběhu gravidity mění. Bylo zjištěno, že matky, které čekaly plod s nějakým postižením, měly hladiny těchto tří látek výrazně odlišné.

Testované hodnoty se porovnají s normálem a z toho vyplyne případné riziko. Právě to riziko, které umí pořádně vyděsit. Ale pozor! Je třeba si uvědomit, že špatný výsledek neznamená automaticky, že se narodí postižené dítě. Jde jen o určení míry rizika, nebo chcete-li pravděpodobnosti. Pokud například lékař oznámí, že plod má riziko 1 :100 postižení Downovým syndromem, je „pouze“ jednoprocentní šance, že miminko syndrom opravdu má. A to už zní určitě povzbudivěji.

Zaregistrujte se na webu naší Babyedice a získejte speciální bonusy připravené pouze pro registrované. Chci se registrovat.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist