Zdravé zuby v těhotenství? Nepodceňujte prevenci

Těhotenství je pro ženu nejkrásnějším obdobím v životě a měla by si ho užívat bez starostí. Klid nastávající maminky však mohou snadno narušit zkazky o tom, že těhotenství vždy negativně ovlivní zdraví zubů. Jaká je pravda?

Těhulky si můžou oddychnout. „1 těhotenství = 1 zub pryč“ ve skutečnosti neplatí. Více než úbytek vápníku mohou nastávající maminky potrápit spíše kazy a záněty vzniklé již před otěhotněním. Se správnou prevencí a zdravým životním stylem se ale není třeba obávat žádných katastrof.

Během nitroděložního vývoje plodu, provází těhotné ženy přirozené hormonální změny a některé z nich mohou mít negativní vliv na organismus nastávajících maminek. Promítnout se tyto hormonální změny mohou mimo jiné do stavu ústní dutiny těhotné. Zde je ale potřeba uvést, že vliv těhotenství na zdraví zubů těhotných žen nebyl vědecky prokázán. Stejně tak lékaři vyvracejí obecně rozšířený názor, že by gravidita způsobovala odvápňování chrupu.

Pozornost ale více než kdy jindy, zasluhují dásně. V důsledku působení ženských hormonů totiž může docházet ke snadnějšímu pronikání škodlivin ze zubního plaku právě do dásní, kde podporují vypuknutí zánětlivého onemocnění. Zánět dásní označovaný jako těhotenská gingivitida postihuje přes 30 % nastávajících maminek. Stomatolog MUDr. David Kadlec ale zároveň dodává: „Z vlastní zkušenosti vím, že záleží na tom, jaký stav dutiny ústní a hygienické návyky žena před otěhotněním má. Při správné prevenci a péči zpravidla nedochází k žádnému radikálnímu zhoršení, které by na zubech zanechalo trvalé následky.“

V těhotenství je pro ústní dutinu nejkritičtější první trimestr. Nastávající maminky se často potýkají s nevolností, již provází zvracení a výkyvy hladiny pH. Kyselé žaludeční šťávy pak naleptávají zubní sklovinu a je třeba jejich působení neutralizovat. Ideálně zafunguje vypláchnutí úst po zvracení čistou vodou nebo i mlékem. „S čistěním kartáčkem je však vhodné chvíli vyčkat, protože naleptaný povrch zubu je proti němu v tu chvíli méně odolný a mohlo by dojít k jeho poškození. Zpravidla během 5 až 15 minut se účinkem slin pH částečně zvýší a tím se i zlepší odolnost povrchu zubů,“ upozorňuje MUDr. Kadlec.

Čtěte také:

Vyplatí se také vybrat vhodnou zubní pastu. Řešením v péči o zuby v těhotenství jsou zubní pasty, které díky unikátní kombinaci enzymů a proteinů pomáhají podporovat přirozenou obranyschopnost dutiny ústní a poskytují více síly v boji proti příčinám vzniku dentálních problémů. Měly by obsahovat fluorid, který rovněž pomáhá v prevenci zubního kazu.

Důležité při péči o dutinu ústní, je především nerezignovat. MUDr. David Kadlec doplňuje: „Základem správné péče během těhotenství je čištění zubů alespoň jednou, ale ideálně dvakrát denně doplněné o používání mezizubních kartáčků. V průběhu těhotenství by nastávající maminky rovněž měly dvakrát navštívit svého stomatologa a dentální hygienistku v rámci preventivních prohlídek.“

Pomoci vám však i v tomto případě může homeopatie

Problém Homeopatický lék Dávkování
Strach ze zubního ošetření ARNICA MONTANA 15 C 5 granulí večer a 5 granulí ráno před ošetřením
Krvácení z dásní při čištění zubů CALCAREA PHOSPHORICA 15 C 5 granulí 1x týdně po dobu celého těhotenství
Zvýšená kazivost zubů CALCAREA PHOSPHORICA 15 C 5 granulí 1x týdně po dobu celého těhotenství
Afty ARNICA MONTANA 9 C 5 granulí 3x denně do zhojení
Citlivost zubu po ošetření (plombování, čištění kanálků)

ARNICA MONTANA 9 C

HYPERICUM PERFORATUM 15 C

5 granulí od každého léku 3x denně po dobu 7 dní

Pokud nenastane zklidnění bolesti nebo bolest budí v noci ze spaní, je třeba okamžitě vyhledat zubního lékaře!

Vytržení zubu

ARNICA MONTANA 9 C

HYPERICUM PERFORATUM 15 C

Před a po vytržení zubu 5 granulí od každého léku.

Pak pokračovat 5 granulí od každého léku 3x denně. Vybrat obě tuby!

Pokud je ovšem problém složitější, je nutné ho konzultovat se zubním lékařem, případně s lékařem-homeopatem.


Odborný garant textu: www.svethomeopatie.cz

9.6.2017 12:57

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist