Vaše dítě ještě nechodí na nočník?

Často se ptají maminky na pískovišti nebo v herně. Není za tím starost o vašeho potomka, ale spíše snaha pochlubit se úspěchy toho jejich. Nenechte se zneklidnit. Vše má svůj čas.

shutterstock_1368821015-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Chození na nočník a osvobození se od plenek patří k nejzásadnějším předělům v životě rodin.

Nejen tělo i mozek musí dozrát

Přitom do chvíle, kdy dítě nepochopí, co dělá, nemá cenu sezení na nočníku trénovat. Roční dítě se vyprazdňuje zcela samovolně.

Močení a stolička bývají často po probuzení, takže někdy maminka něco stačí chytit do nočníku, ale to nemá s uvědoměním si „konání“ zatím nic společného. Spoje mezi mozkem, nervy a svaly, které se podílejí na močení či zadržení vyměšování, nejsou ještě dostatečně zralé.

Proto trénování a posazování na nočník je zcela bezúčelné a zbytečné. Naopak může dítě odradit od pozdějších pokusů.

Kdy je pravý čas?

Když si dítě uvědomí, že se mu chce čurat nebo kakat. U kakání bývá zpravidla delší interval, ale čurání je „okamžité“ – od pocitu k akci je to ráz na ráz a děti to často dost dlouho na nočník nebo záchod nestíhají.

Okolo 15. měsíce věku se schopnost udržet moč začíná zlepšovat. Čurání už taky není tak časté jako u miminek.

Rozdíly jsou i u pohlaví. Holčičky obvykle začínají tuto schopnost cítit dřív, dříve se zbavují plenek a chodí na nočníček než kluci.

Kolem druhého roku věku se zlepšuje koordinace uvědomění si pocitu na močení a ovládání svalstva. Dítě už maminku může upozornit, že se mu chce čurat. Ne vždy včas, z toho si nic nedělejte.

Mluvíme stále o denním vyměšování, v noci děti nosí stálé plenky a „nehody“ nejsou nehodami, ale běžnou záležitostí.

Kolem druhého roku

V této době se snižuje množství čurání přes den, a to je čas začít dítě učit, aby si uvědomovalo, kdy to přichází a říkalo mámě o nočník. Někdy pomůže dětský záchůdek (tedy prkýnko) a schůdky – dítě musí být ale šikovné a jisté v chůzi. Pak si může připadat důležité, že chodí na záchod jako táta a prospěje to motivaci snažit se.

Čtěte dále:

Drobnosti, které pomohou

Pomocníkem jsou i trénovací kalhotky – obdoba jednorázových plenek, ale stahovací jako kalhotky.

Hraje i výběr nočníku – musí být potomkovi sympatický. Příliš zdobený (hračky, zvuky, pestré zdobení) může odvádět pozornost od prvotního účelu, proč bylo dítě na nočník posazeno, příliš střídmý nebo tvarově nevhodný a nepříjemný, bude dítě odrazovat od pouhého posazení.

Motivace je důležitá

Vždy chvalte a chvalte – za úspěch i pouhý pokus. Dítě potřebuje motivaci a povzbuzení, tato dovednost je poměrně náročná a potřebuje trpělivost.

A neztrácejte nervy, až 10 % dětí se ještě v pěti letech v noci pomočuje. Netlačte na dítě, zbytečně ho znervózňujete, jedině v klidné přátelské atmosféře se naučí chodit na nočník a ovládat vyměšování. Není to žádný závod s vrstevníky!

 

24.2.2023 4:41 | autor: Regina Rothová | zdroj: Článek byl napsán na základě rozhovorů s rodiči i konzultací s pediatrem.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist