Vaše dítě ještě nechodí na nočník?

Takové a další podobné otázky vás na pískovišti mohou zaskočit. Některé maminky mají potřebu pochlubit se, jak mají šikovného potomka, který hravě zvládá činnosti, jaké náleží vyšší věkové skupině. Nepodléhejte stresu, každý jsme jiný a všechno jednou přijde…

Chození na nočník a osvobození se od plenek patří k nejzásadnějším předělům v životě rodin. Přitom do chvíle, kdy dítě nepochopí, co dělá, nemá cenu sezení na nočníku trénovat. Roční dítě se vyprazdňuje zcela samovolně. Močení a stolička bývají často po probuzení, takže někdy maminka něco stačí chytit do nočníku, ale to nemá s uvědoměním si „konání“ zatím nic společného. Spoje mezi mozkem, nervy a svaly, které se podílejí na močení či zadržení vyměšování, nejsou ještě dostatečně zralé.
Proto trénování a posazování na nočník je zcela bezúčelné a zbytečné. Naopak může dítě odradit od pozdějších pokusů.

Kdy je pravý čas?

Když si dítě uvědomí, že se mu chce čurat nebo kakat. U kakání bývá zpravidla delší interval, ale čurání je „okamžité“ – od pocitu k akci je to ráz na ráz a děti to často dost dlouho na nočník nebo záchod nestíhají.
Okolo 15. měsíce věku se schopnost udržet moč začíná zlepšovat. Čurání už taky není tak časté jako u miminek. Rozdíly jsou i u pohlaví. Holčičky obvykle začínají tuto schopnost cítit dřív, dříve se zbavují plenek a chodí na nočníček než kluci.
Kolem druhého roku věku se zlepšuje koordinace uvědomění si pocitu na močení a ovládání svalstva. Dítě už maminku může upozornit, že se mu chce čurat. Ne vždy včas, z toho si nic nedělejte. Mluvíme stále o denním vyměšování, v noci děti nosí stálé plenky a „nehody“ nejsou nehodami, ale běžnou záležitostí.

Kolem druhého roku

V této době se snižuje množství čurání přes den, a to je čas začít dítě učit, aby si uvědomovalo, kdy to přichází a říkalo mámě o nočník. Někdy pomůže dětský záchůdek (tedy prkýnko) a schůdky – dítě musí být ale šikovné a jisté v chůzi. Pak si může připadat důležité, že chodí na záchod jako táta a prospěje to motivaci snažit se.
Pomocníkem jsou i trénovací kalhotky – obdoba jednorázových plenek, ale stahovací jako kalhotky.
Hraje i výběr nočníku – musí být potomkovi sympatický. Příliš zdobený (hračky, zvuky, pestré zdobení) může odvádět pozornost od prvotního účelu, proč bylo dítě na nočník posazeno, příliš střídmý nebo tvarově nevhodný a nepříjemný, bude dítě odrazovat od pouhého posazení.
Vždy chvalte a chvalte – za úspěch i pouhý pokus. Dítě potřebuje motivaci a povzbuzení, tato dovednost je poměrně náročná a potřebuje trpělivost.
A neztrácejte nervy, až 10 % dětí se ještě v pěti letech v noci pomočuje. Netlačte na dítě, zbytečně ho znervózňujete, jedině v klidné přátelské atmosféře se naučí chodit na nočník a ovládat vyměšování. Není to žádný závod s vrstevníky!

 

18.2.2009 6:41 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist