Učíme dítě na nočník

Myslíte si, že už je čas opustit plenky a naučit dítko chodit na nočník? Zeptali jsme se zkušeného lékaře a tatínka v jedné osobě, kdy je správná doba a jak nejlépe postupovat.

shutterstock_1368821015-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Kolem jednoho a půl roku až dvou let bývá dítě schopno poznat, že „něco udělalo do plenek“, a dát to najevo. Je to ideální doba vysazování na nočník, zvláště v letním období.

Každé dítě je ale jiné. Některé se učí rychleji, jiné pomaleji, a zatímco jedno se to bez problému naučí již v 18 měsících, druhé zvládne chození na nočník až ve dvou a půl letech. Předpokladem, aby se všechno dobře podařilo, je dostatečná zralost dítěte a vaše trpělivost.

Netlačte na pilu

Ovládání konečníku a močového měchýře je ve vývoji batolete velký pokrok. Nemusíte ho to učit, stejně jako ho neučíte chodit. Musíte mu však poskytnout oporu a příležitost uplatnit a rozvinout schopnosti získané přirozeným vývojem a zráním.

Předčasným vysazováním na nočník dítě zbytečně stresujete a snaha o to, blýsknout se před známými, nejen že nemusí být korunována úspěchem, ale může chování dítěte nepříjemně ovlivnit.

Jak nejlépe na to?

Při učení na nočních se zkuste řídit následujícími tipy. Pomůže vám to zvládnou celý ten velký úkol bez zbytečného stresu a co nejvíce efektivně.

  • Sundejte dítěti plenky a mějte nočník po ruce. Vysvětlete mu, co od něj očekáváte, když začne čurat na zem a odneste ho rychle na nočník a pochvalte ho, když se něco podaří a naopak ho nehubujte, když se to nepovede.
  • Mějte nočník při ruce a vysazujte dítě na nočník po jídle, po pití, po svačině nebo po spaní a kdykoli se vám zdá, že by se mu mohlo chtít kakat nebo čurat.
  • Pomozte mu svléknout kalhotky a posadit se.
  • Když hned vstává, zabavte ho hračkou a pokuste se ho udržet na nočníku asi 5 minut.
  • Když se nevykaká ani nevyčurá, nechte ho vstát a jít si hrát.
  • Když se dítě naučí udržovat čistotu ve dne, můžeme zkusit odbourat plenky i na noc.

Předpokladem je, že má ráno po vyspání suché pleny. Pak můžeme zkusit plenu na noc odložit.

Čtěte dále

Počůrává se i ve třech letech

Více než 10 % dětí se ještě mezi 2 – 4 rokem věku v noci počůrává. Není to nemoc, ale nevyzrálost koncentrační schopnosti ledvin, menší kapacita močového měchýře a nedostatečná koordinace jeho vyprazdňování. Tyto potíže by měli rodiče konzultovat se svým dětským lékařem.

3.3.2023 5:08 | autor: MUDr. Martin Gregora | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s lékařem MUDr. Martinem Gregorou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist