Psychomotorický rozvoj dítěte

Každý rodič si dává záležet na tom, aby se jeho děťátko správně rozvíjelo a v ničem nezaostávalo za vrstevníky. Jelikož každý krok děťátka je dnes podrobně zmapovaný, umíte docela přesně posoudit, zda se váš prcek vyvíjí správnou rychlostí. Pro snadnější orientaci jsme si pro vás připravili malý přehled jednotlivých fází psychomotorického vývoje dítěte od jednoho do tří let.

12. – 15. měsíc: „Umím stát a sám si hrát“

Ve věku jednoho roku se dětičky dokáží samy postavit a během prvních tří měsíců druhého roku se naučí ovládat své nožičky a chodit. Po schodech však chodí opatrně po čtyřech. Maminky si v tomto období trošku vydechnou, protože děťátko si začíná hrát samo a nepotřebuje celodenní společnost. Jednoduchá stavebnice mu nedělá problém a umí si už samo postavit věžičku. Dítě rozumí, co mu říkáte a většinou už umí i správně reagovat a odpovědět vám jednoduchými frázemi, například zná slovo máma, táta, ne a ano.

16. – 18. měsíc: „Učím se běhat“

Do konce první poloviny druhého roku se děťátko naučí i běžet a bezpečně zastavit v případě potřeby, jeho chůze je jistější a samostatnější. V tomto období si všimnete, že máte doma malého „spekulanta“, který neustále přesouvá hračky, vylézá na nábytek či podlézá židle, z děťátka se stává malé šídlo, které jde těžko zastavit. Velmi se mu líbí hračky na tahání, odhaluje princip vkládacích hraček a z čmáranice se stávají kresby s konturami. Jeho rozvoj řeči značně pokročil, umí říci asi 30 slov a dokonce napodobuje řeč zvířat.

stavebnica-cz.jpg

Do dvou let: „Už umím chodit na nočník“

Přibližně ve věku 18 měsíců už dítě začíná ovládat své vyprazdňování a v tomto věku se velmi rychle naučí používat nočník. Pokud mu řeknete, že si má hračky uklidit, rozumí příkazu. Jeho rozumový vývoj natolik pokročil, že dokáže třídit věci podle tvaru či velikosti. Děťátko už umí napodobovat intonaci vašeho hlasu a rádo vás imituje, v tomto období je skvělá hračka dětská kuchyňka, ve které může třídit nádobí a hrát se stejným způsobem, jak to vidí u rodičů. Děťátko do dovršení dvou let už umí listovat v knížce, nakreslí rovnou čáru a chodí po schodech střídáním nohou.

Dva a půl roku: „Umím jezdit na odrážedle“

Děťátko začíná sportovat, už umí kopnout do míče, baví ho honička, dokáže skákat a zná princip odrážedla, dokonce mu problém nedělá ani balanční odrážedlo, kde se musí mimořádně soustředit na jízdu a udržovat rovnováhu. Jeho dovednosti se natolik posunuly, že se umí nejen samo obléci a obout, ale dokonce si i zapnout knoflíky. Své kresby umí pojmenovat a skládá souvislé věty. V této fázi vývoje již dítě ukazuje, která ruka je dominantní a začíná s ní jíst a kreslit.

Tři roky: „Mami, jezdím na tříkolce a umím počítat!“

Do tří let prošlo dítě opravdu rychlou cestu rozvoje, který dále pokračuje. Ve druhé polovině třetího roku umí váš drobeček poměrně souvisle mluvit, napočítat do tří, při kresbách se soustředí na detaily, jeho paměť začíná správně fungovat, takže vám krásně zarecituje říkanku či básničku. Umí se najíst, aniž by se ušpinil a dokonce si dokáže namazat chléb. Je to správný věk na zpevnění velkých skupin svalů a dítěti pomůže tříkolka. Dítě již plně ovládá funkci svých nohou a má v nich dost síly na to, aby zvládlo táhnout pedály. Stavebnice patří k jeho nejoblíbenějším hračkám a staví je podle své fantazie.

Rozvoj děťátka je v prvních letech nesmírně rychlý, všechny uvedené údaje jsou však pouze orientační. Některé dětičky jsou šikovnější a umí chodit na nočník už při dovršení prvního roku, jiným to trvá i přes dva roky. Pokud máte pocit, že v něčem děťátko výrazně zaostává, poraďte se se svým pediatrem.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist