12 znamení, podle kterých poznáte, že se vaše miminko proměnilo v batole

Malá miminka jsou roztomilá. Hodně času prospí. Je na jednom místě. Ale také hodně rychle roste a než se nadějete, máte doma akční batole. Vnímejte varovné signály proměny a připravte se na novou etapu.

shutterstock_1660497424-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Vlastně je to jednoduché. Z malého miminka, které krásně leželo na místě a možná se jen sem tam obrátilo na zádíčka, máte najednou človíčka, který chce objevovat svět. Batolecí období je krásné. I když samozřejmě náročné. Je důležité užít si všechny změny. Probíhají totiž opravdu jen jednou za život.

1. Už nestačí být „jen“ obezřetná. Nutné jsou i oči vzadu.

Zatímco dříve jste si mohla v klidu pro plenky odskočit do jiné místnosti, teď se stačí na vteřinu otočit a mrňous je pryč. Jeho schopnost zmizet z dohledu během chvilky je obdivuhodná. Pro rodiče ovšem pěkně nepříjemná.

2. Stává se z vás mistr v rychlooblékání

Jelikož batole nevydrží v klidu déle než 20 sekund, musíte si při výměně plenek, oblékání do pyžama, převlékání při jakékoliv malé nehodě s jídlem počínat velice obratně. Pokud to zvládnete tak rychle, že si toho vaše dítko téměř nevšimne, jste opravdový profík!

3. První slůvka a první sladké „mami“

Začalo to neurčitým zvukem „mammamm“, ale nyní už můžete slyšet zřetelné „mami!“ A bez ohledu na to, jak často to bude říkat, pokaždé se budete cítit neskutečně hrdě.

4. Bohužel objeví i slovo „Ne!“

A nebojí se ho používat. Hodně. Je to klasické znamení, že vaše batole začíná prosazovat svou dominanci.

5. Začíná čas opravdvého mazlení

Všechna objetí s dítětem jsou úžasná, ale teď je to jiné. Vaše dítko se přibatolí a s nataženýma rukama se dožaduje objímání a mazlení. Moc krásné období…

6. Radost z koupání

Děťátko ve vaně je roztomilost sama a jeho nadšení z koupání vás pokaždé dostane. Teď ale objevuje, že voda cáká, když do ní plácne, že ve vaně si může také hrát se spoustou zajímavých hraček a úplně pryč je z bublinek. Vás ta euforie přejde v okamžiku, kdy vaše dítko zjistí, že obsah vany se dá přemístit i mimo ni. 🙂

7. Zkoumá gravitaci

Ať už váš drobeček sedí ve vaně, v jídelní židličce, v nákupním vozíku nebo v autosedačce, jeho velmi oblíbenou činností je házení všeho, co se mu dostane do rukou – bramborová kaše, jeho oblíbený medvídek, váš telefon. A na zábavnosti tomu všemu hodně přidává vaše účast. On zahodí, vy seberete, podáte mu zpět a on znovu zahodí. A znovu. A znovu… Velmi oblíbená hra pro něj, velká otrava pro vás.

Čtěte také:

8. Plenka má „nový obsah“

Dokud bylo vaše miminko krmeno jen mlékem, výměna plenek byla celkem zvládnutelná. Ovšem nyní… Hodně viditelná změna. 🙂

9. Pláč se stává zbraní

Malý šikula si velice dobře uvědomuje, že pláčem může dosáhnout svého. Dokáže ze sebe vyloudit takové zvuky, které se vám zaryjí přímo do mozku. Jeho pláč je účelný a velice hlasitý. Jo a také začne fňukat. Uff!

10. Opravdu má jen dvě ruce?

Ruce vašeho drobečka jako by najednou nebyly jen dvě a máte pocit, že na nich má snad i přísavky. I malíčkem se dokáže zmocnit všeho ve svém okolí, nic před ním není v bezpečí. Klíče, dálkové ovladače a najde i neuklizený chuchvalec prachu za gaučem. A šup s ním do pusy!

11. Objevuje radost z vlastnictví věcí

Dříve poddajné dítko najednou všechno chce, všechno si přivlastňuje – jeho oblíbeným slovem je: „moje!“ Všechno chce vyzkoušet, všechno chce dělat samo. Třeba i tlačit kočárek ve sněhu. Klidné procházky začínají být tabu. Ach jo!

12. Stává se z něj artista

Zatímco dříve jste našla své miminko v postýlce ve stejné pozici, v jaké jste ho uložila, teď je z něj malá neposedná opička, která poskakuje z místa na místo a dokonce se snaží vylézt. A jednoho dne vrchol postýlky zdolá a přivítá vás vítězným, ne-li drzým úsměvem. V tento den vezme váš „klid“ definitivně za své. 🙂

Zdroj: Z dostupných zdrojů zpracovala redakce Babywebu

11.11.2022 1:45 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist