Vyřeší problémy s erekcí potravinové doplňky?

Erekce neboli tvrdost penisu představuje pro muže závažný problém v té nejintimnější oblasti. Muži ztrácejí sebevědomí, jsou nervózní a nespokojení, ale zdráhají se svěřit lékaři. Erektilní dysfunkce se však vyskytuje stále častěji. Přestože erektilní dysfunkce může být průvodcem jiného onemocnění (například vysokého krevního tlaku, cukrovky, onemocnění srdce a cév, nedostatečné hladiny testosteronu či příznakem roztroušené sklerózy), stále mnoho mužů volí zdánlivě jednodušší cestu samoléčby pomocí různých potravních doplňků. A přitom v mnoha případech je vyléčení erektilní dysfunkce velmi jednoduché a až 80 % mužů vyjadřuje naprostou spokojenost se svým znovu obnoveným sexuálním životem.

Klamavá reklama?

Je asi přehnané tvrdit, že by neexistovala přírodní látka, která by neměla spolehlivý účinek na erekci. Historie medicíny je plná pozitivních příkladů, kdy jako lék byl využit rostlinný či jiný přírodní prostředek. Mnoho léčebných přípravků má také svůj původ v bylinách. V sexuologii je to například alkaloid yohimbin. Je to ovšem alkaloid, který má celou řadu nežádoucích účinků, a proto musí být užíván v přesně stanovených dávkách a pod dohledem lékaře. Jestliže má přírodní látka být podávaná a doporučovaná jako alternativní způsob řešení problému s erekcí, musí být její účinek prokázán pomocí adekvátního výzkumu. Zatím u žádné z volně prodejných rostlinných drog, které mají mít blahodárný účinek na erekci, nebyl proveden seriózní klinický kontrolovaný pokus, přestože některé preparáty tuto skutečnost na svých příbalových letácích uvádějí!

U potravních doplňků se v současné době testuje pouze to, zda lidskému organismu neškodí a jejich účinek tedy není prokázán dle standardních medicínských kritérií. Potravní doplňky také na rozdíl od léků na předpis široce propaguje reklama, která zdůrazňuje jejich velký přínos pro pacienta i když je přinejmenším diskutabilní, ne-li zcela nulový.

Placebo efekt

Potravní doplňky využívají takzvaného „placebo efektu“. Každá látka podaná pacientovi – ať již účinná, neúčinná či sporná – bude přibližně ve 25 % (někdy i více) případů z krátkodobého hlediska účinná. Pacient totiž uvěří, že mu látka pomůže, a to se opravdu stane. Z ekonomického hlediska – tedy z hlediska prodejnosti přípravku – je toto číslo dostačující. Ze sta lidí, kteří si preparát koupí, bude 25 lidí velmi spokojených a koupí si jej znovu. Zdálo by se tedy, že pokud potravní doplňky fungují jako placebo, lze je tedy doporučovat, protože alespoň některým lidem pomohou. Proti tomuto tvrzení existují dvě zásadní námitky – za prvé, erektilní dysfunkce může být příznakem jiné nemoci, a tak je velmi důležité, aby pacient navštívil lékaře.

Účinek? Žádný

Za druhé, placebo je jednoznačně definované jako látka neúčinná. To znamená, že je u ní prokázáno, že žádným jiným než psychologickým či „placebo-biologickým“ mechanismem nefunguje. Použití placeba jinde než v klinickém výzkumu je eticky sporné, nicméně pokud se k tomu lékař rozhodne, musí být pacient o této možnosti informován, a musí s tímto faktem souhlasit.

V současné vědě je popsáno několik psychologických mechanismů, jakým způsobem placebo efekt funguje. Primárně placebo snižuje pacientovu úzkost, pacient má pocit, že se jeho problém začíná řešit. V druhé řadě sugestivním způsobem nasedá na pacientovo očekávání a víru, že právě tento lék (podán tímto lékařem) bude pro něho účinný. Také je možné placebo efekt vysvětlit na základě podmiňování. Tyto mechanismy naopak vyvolávají fyziologické odpovědi, jež mohou zlepšit průběh nemoci.

Nebezpečná útěcha

V žádném případě se za placebo nemůže vydávat potravní doplněk, který navíc je velmi draze prodáván. Potravní doplněk je vlastně pseudoplacebem a pacient je podveden. U pseudoplaceba dále hrozí, že pacientovi nepomůže, ale navíc může v mnoha případech vést i k nežádoucím účinkům. “Je evidentní, že přírodní nemusí vždy znamenat totéž jako bezpečný a zcela jistě ne totéž jako účinný”, upozorňuje MUDr. Jaroslav Zvěřina ze Sexuologického ústavu v Praze.

Preparát je možné s čistým svědomím pacientům doporučovat, prokáže-li se jeho účinnost. V současné době však u žádného takového preparátu účinnost prokázána nebyla.

Co dělat s erektilní dysfunkcí?

Je to velmi jednoduché: nebát se svěřit svému lékaři. Může to být praktický lékař, urolog, sexuolog či psychiatr, ale i ostatní lékaři vám jistě poradí, na koho ve svém okolí se lze obrátit. Zdravotní pojišťovny hradí sexuologické vyšetření, a tak mohou muži (ale i ženy) bez větších nákladů získat kvalifikovanou radu ještě dříve, než začnou vydávat peníze za potravinové doplňky, které se tváří jako skutečně účinné léky.

Lékař zhodnotí celkový stav pacienta,zjistí, z jakých příčin se u něho porucha erekce vyskytuje, a nasadí léčbu jak primární příčiny poruchy, tak i léčbu samotné erekce pomocí účinných léků. Léky první volby jsou PDE-5 inhibitory v tabletové formě. Jedinou jejich absolutní kontraindikací je současné užívání nitrátů – tedy léků na onemocnění srdce. Ale i když pacient s erektilní dysfunkcí nitráty užívá, je možno mu pomoci.

Použitá literatura:

Weihrauch Tr, PMID 14986781. Moyad MA, Barada JH, Lue TF, Mulhall JP, Goldstein I, Fawzy A – Sexual medicin society – Nutraceutical Commitee – dep. Of urology – Michigan, USA.

10.4.2009 3:16 | autor: Kateřina Hollá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist