Vývoj řeči během prvního roku

Devět měsíců čekání na příchod děťátka uteklo. I když se to zdá neuvěřitelné, již první rok života vašeho děťátka může zásadně ovlivnit jeho budoucnost. V žádném jiném roce svého života nezažije dítě tolik změn jako právě v tom prvním. Z velmi zranitelného a plně závislého ranečku se během jednoho roku miminko změní v bytost, která se pohybuje, komunikuje, ovlivňuje své okolí a má vlastní „plán“. Právě v tomto roce se dítě naučí většinu věcí, které ho budou v jeho dalším životě formovat a provázet.

Komunikace

Vývoj schopností dítěte je provázaný, tvoří celý komplex a žádná z dovedností nevznikne izolovaně sama od sebe. Je podmíněn mnoha okolnostmi. Ačkoli dítě ještě neužívá intelektuální řeč jako dospělí, komunikuje s námi svými prostředky již od narození.

Předřečové období

Dítě začíná používat smysluplně svou řeč, většinou až v době kolem svých prvních narozenin. Období před těmito prvními pokusy proto označujeme jako předřečové. Schopnost řeči nezíská zčistajasna, ale poctivým a tvrdým tréninkem za naší vydatné odpory a pomoci.

Křik a pláč

První zvukové projevy miminka jsou velmi jednoduché. Je to křik, který dítě v různé intenzitě vydává a připomíná nám tak svou přítomnost. Postupně ale zjistíme, že tento křik či pláč má mnoho podob a vnímavá matka se naučí rozpoznat, co jím děťátko sděluje. Škála těchto zvuků může být u každého dítěte odlišná.

Tvrdé hlasové začátky, výrazný pronikavý křik spojený s pláčem jasně signalizuje bolest, strach, nepohodu. Pokud je miminko spokojené, vydává zvuky, které nazýváme broukání, s měkkými hlasovými začátky a může připomínat výskání, houkání, pobrukování. Ostré a nelibé projevy v nás probouzejí obavy a úzkost, broukání vyvolává pocity libé, úsměv na tváři a instinktivně nás nutí dítěti „odpovídat“ veselým a milým tónem hlasu.

První pokusy

Dítě experimentuje se svými mluvidly, s hlasem a vydává různé zvuky, které nám připomínají zvuky podobné hláskám či slabikám řeči. Pokud dostává dítě od svých vychovatelů pozitivní zpětnou vazbu, reagujeme-li na jeho zvukové projevy, začne dítě postupně svoje pokusy opakovat a kolem šestého měsíce si můžeme všimnout, že je začíná užívat ve spojení s konkrétními situacemi či činnostmi.

Žvatlání

Nejsou to již pouhé pudové projevy, žvatlání dítěte označujeme jako napodobivé. Napodobuje totiž melodii, rytmus a intonaci našeho či svého hlasu, začíná vědomě využívat sluchovou kontrolu. Také sleduje naše mluvidla a mimiku a při vlastních pokusech využívá kontrolu zrakovou. Jako klíčový je v této době právě náš aktivní postoj a dostatek příležitosti k mluvení s dítětem.

Začátky logiky

Teprve kolem 10. měsíce začíná dítě rozumět řeči. To je umožněno tím, že s dítětem hojně komunikujeme, v opakovaných situacích používáme stejná slova, opakujeme stejné podněty, doplňujeme je navíc výraznou mimikou a tím dítěti usnadníme, aby chápalo význam slova a rozumělo jeho obsahu. Tak se u dítěte začíná rozvíjet logické myšlení. Jeho řečová produkce je velmi primitivní, ale jeho pasivní slovní zásoba je mnohonásobně vyšší, porozumění se neustále prohlubuje a rozšiřuje.

První slovo

Předřečové období končí prvním cíleným a adekvátně použitým slovem. Dítě se posouvá do období vlastního vývoje řeči. Bývají to zpravidla slova, která označují jeho blízké, „máma, táta, bába“. Ale může to být také „haf“ nebo „auto“. Od této chvíle se v životě dítěte objevuje nová kvalita, komunikuje pomocí smysluplných slov. Vývoj řeči se završuje kolem sedmého roku života. Do té doby se dítě naučí správně gramaticky, artikulačně i obsahově používat mateřský jazyk. Jeho jazyková kompetentnost mu umožní vzdělávání ve škole.

Když narodí se maličký,

dar vidění má pod víčky.

Dar slyšení má v něžném oušku,

dar dotyku má v prstíčkách.

Dar chuti pozná v prvním doušku,

dar vůně v jarních kytičkách.

Maminko, ty k těm darům v krátku,

dar řeči přidáš nemluvňátku.

F. Hrubín

10.4.2009 5:32 | autor: Jana Bezděková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist