Bolest v krku, angína a mononukleóza umí řádně potrápit

Bolest v krku, která jednou za čas (obvykle na podzim a v zimě) potrápí snad každého z nás, je nepříjemná i pro dospělého, natož pro malé dítě. Škrábání a pálení v krku máme ve zvyku zjednodušeně označovat jako angínu či chřipku. Možná vás proto překvapí, že tyto dvě nemoci ve skutečnosti nejčastější příčinou krčních infekcí nejsou.
foto: Profimedia

Zánět nosohltanu (nazofaryngitida)

Nejobvyklejší příčinou bolesti v krku je virový zánět nosohltanu. Infekce se šíří vzdušnou cestou a má poměrně krátkou inkubační dobu 4–5 dnů.

Příznaky zánětu nosohltanu

 • zvýšená teplota nebo horečka (u kojenců a batolat často až ke 40 °C),
 • změna chování dítěte, únava, rozmrzelost,
 • bolestivé polykání, nechutenství, dítě odmítá jíst,
 • zduřelé mízní uzliny na krku,
 • rýma, kašel, chrapot, může se přidat i bolest břicha.

Průběh nemoci a léčba

Nekomplikovaný virový zánět nosohltanu trvá většinou 3–5 dnů a nevyžaduje léčbu antibiotiky. Měřte dítěti teplotu, pokud má více než 38 °C, podejte lék s účinnou látkou paracetamolem nebo ibuprofenem v dávce, odpovídající věku a váze dítěte podle příbalového letáku. Vysokou horečku pomůže srazit i vlažná sprcha nebo studený zábal.

Zvláště u kojenců je důležité udržet průchodný nos. Jestliže dítě ještě neumí samo smrkat, je třeba nahromaděný hlen z nosu pravidelně odsávat jednoduchou odsávačkou, kterou zakoupíte v lékárně. Zprůchodnění nosu napomůžou nosní kapky nebo sprej a kašel lze tlumit některým z volně prodejných léků proti kašli, v dávce odpovídající věku a váze dítěte. I když je to obtížné, snažte se nemocné dítě držet v klidu. Klidový režim je základním předpokladem k tomu, aby se organizmus s nemocí dokázal rychle vypořádat. 

Možné komplikace

Infekce se může z nosohltanu rozšířit Eustachovou trubicí do středouší a způsobit zánět středního ucha. Tato komplikace bývá provázena vzestupem teplot, neklidem a pláčem malého pacienta. Dítě si sahá na ouška a reaguje bolestivě. Máte-li podezření, že dítě bolí ucho, vyhledejte lékaře.

U větších dětí někdy na zánět nosohltanu nasedne zánět vedlejších nosních dutin. Dítě má zastřený hlas, pocit plného nosu, zvýšenou teplotu a bolesti hlavy v oblasti čela a kořene nosu. I v tomto případě navštivte lékaře a konzultujte s ním další postup léčby. 

Další komplikací může být zánět mízní tkáně spojený se silnou bolestí v krku, zarudnutím, prosáknutím a zvětšením krčních mandlí. Jde o tzv. katarální angínu, jež může přejít až do angíny hnisavé, při které se na povrchu mandlí vytvoří povlaky nebo čepy. Léčba i v tomto případě patří do rukou lékaře.

Angína

Angína znamená zánět mandlí. Většina angín je virového původu, pouze čtvrtinu až třetinu způsobují bakterie a z nich především streptokok – tedy stejná bakterie, která vyvolává spálu. Tehdy mluvíme o hnisavé angíně. Onemocněním trpí hlavně děti ve školním věku a dospívající, u nichž se nezřídka angíny opakují. Doba od nákazy do začátku prvních příznaků bývá 2–4 dny. 

Příznaky angíny

 • horečka, třesavka, projevy schvácenosti, bolesti břicha, zvracení
 • bolest v krku zhoršující se při polykání
 • zvětšené mandle s bělavými povlaky nebo čepy
 • povleklý jazyk, který může být později až malinově červený
 • zvětšení a bolestivost krčních uzlin

Pozor!

Silně zarudlý kropenatý krk může být známkou hnisavé angíny, i když nenaleznete povlaky na mandlích. A zároveň je třeba vědět, že povlaky či čepy na mandlích se objevují i u virových zánětů nosohltanu a virových angín. Jednoznačné stanovení původce onemocnění je tedy možné pouze na základě odběru krve či výtěru z krku.

Průběh nemoci a léčba 

Neléčená bakteriální angína může vést k postižení ledvin a srdce, proto je vyšetření lékařem nutné vždy, když máte na angínu podezření. Základním lékem na bakteriální angínu jsou penicilinová antibiotika, která lékař po potvrzení diagnózy předepíše. Virová angína se léčí pouze symptomaticky. Podle potřeby se podávají léky na snížení horečky (paracetamol či ibuprofen) a polotekutá strava, kterou dítě snáze polyká. Většímu dítěti mohou od bolesti krku ulevit pastilky proti zánětu a proti bolesti.

Komplikace hnisavé angíny 

Nejčastější komplikací je šíření zánětu do okolí mandle vedoucí k zánětlivému prosáknutí okolní tkáně čili vzniku tzv. flegmóny nebo vytvoření ohraničeného ložiska hnisu v okolí mandle. Projevuje se silnou narůstající bolestí v krku. Na rozdíl od angíny se jedná o jednostranné postižení. Bolest bývá tak velká, že omezuje polykání. Pacient obtížně artikuluje vzhledem k omezené pohyblivosti dolní čelisti. Onemocnění provází vysoká horečka, třesavka a schvácenost. 

Intenzivní antibiotická léčba je nezbytná a v případě abscesu je nutné i rozříznutí hnisavého ložiska a vypuštění hnisu. 

Čtěte také:

Odstranit krční mandle?

Odstranění krčních mandlí se doporučuje obvykle tehdy, jestliže opakované hnisavé záněty vedou k závažným komplikacím, jako je například tvorba abscesu. 

V případě zbytnělých krčních mandlí, ve kterých opakovaně dochází k zánětu, se krční specialista rozhoduje spíše o jejich zmenšení seříznutím, kdy část tkáně zůstává ponechána. 

Infekční mononukleóza 

Zánět mandlí může být způsoben také virem infekční mononukleózy. Její klasický obraz je angína s výrazně zvětšenými krčními uzlinami. Doba od nákazy k prvním příznakům nemoci kolísá mezi 3 dny až 2 týdny. 

Příznaky mononukleózy

 • zpočátku zvýšená teplota, nechutenství, malátnost, únava
 • tvorba povlaků na krčních mandlích
 • otok v celém nosohltanu, což vede k typickému huhňání
 • zduření mízních uzlin
 • citlivost až bolestivost břicha pod pravým žeberním obloukem
 • zvýšené jaterní testy
 • vyrážka po těle (nemusí být přítomna vždy)
 • horečka, bolest hlavy a svalů

Průběh nemoci a léčba

Mononukleóza postihuje zejména adolescenty, mladé dospělé a děti do 5 let. U mladších dětí probíhá asymptomaticky (bez příznaků) anebo jen mírně. Postižení jater spojené se zvýšenými jaterními testy ale provází mononukleózu téměř vždy. Onemocnění trvá 2–3 týdny a základem léčby je klid na lůžku a jaterní dieta se sníženým obsahem tuků a zvýšeným obsahem bílkovin. Antibiotika se nenasazují, protože na virového původce nemoci neúčinkují. Doporučuje se kloktání a obklady na zvětšené lymfatické uzliny.

Po překonání nemoci se dítě musí dva až tři měsíce vyhýbat namáhavým fyzickým aktivitám. Virus je v těle přítomen doživotně a při oslabení imunity se může projevit jiným onemocněním. 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 9
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

dobrý den, já dávám taky synovi při objevení kašle ten stopkašek, je to z bylinek a je to sladký sirup, takže syn nemá problém s užíváním. My s manželem užíváme probiotika od Valosunu Biopron a musím říct, že už asi 2 roky nejsme nemocní! Syn ale na nemoci trpí docela dost teda spíš rýmu a pokuckávání, většinou to na antibiotika není, možná je to tak tím že užívá medvídky s probiotiky???

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Měla jsem 4x do roka angínu. Zkusila nějaký Bactoral a zatím poslední půlrok pod kontrolou. Musím zaklepat.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tohle je u nás dost aktuální téma, v Chorvatsku nám Maty (a potažmo i my) nastydl, nejspíš z klimatizace. Odjeli jsme domů dřív a řešili to hned s doktorem, ať si říká kdo chce, co chce, nám zabrala přírodní cesta - lopuchové obklady, čaje, sirupy... jediné co jsme pořídili z lékárny je  sirup Aspecton Junior, s tím jsme měli už jednou výbornou zkušenost. Ale žádné jiné léky pro dospělé bych dítěti nedávala, vím, že to někdo "nechápe", ale antibiotika bych při "pouhé" angíně prostě malému dítěti nedala! Můj názor.

Obrázek uživatele Ilka
Ilka

Omlouvám se. Probiolact bral syn k antibiotikám a manžel bral Larypront.

Obrázek uživatele Ilka
Ilka

U nás byl problém, když se narodila dcera. Manžel a jeho syn z prvního manželství byli nemocní. Páleno a bolelo je v krku. Syn měl antibiotika a manžel bral nějaký Probiolact. Já jsem s naší malou byla pár dní u rodičů. Chlapi se s nemocí poprali docela rychle. A my se vrátili domů. Manžel si ty pastilky nemohl vynachválit. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

My jsme nejspokojenější se sirupem Stopkašel pro děti. Můžou ho děti od 1 roku, což vítám, mám prcka rok a půl. Koupila jsem si ho na doporučení kámošky doktorky, která jej taky dává svým dětem, protože má perfektní bylinné složení a navíc taky betaglukany ;-) Za nás velká spokojenost, hlavně, že dětem moc chutná a pomáhá.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já dávám dětem na bolest v krku cucat Preventan Quattro. Mohou ho užívat děti starší tří let, což už jsou naštěstí obě.

Jde o přípravek z přírodních složek (kolostrum, vitamín C), což mi vyhovuje, a hlavně dobře účinkuje. :-)

 

Obrázek uživatele Evelina77
Evelina77

Minulý měsíc jsme si doma zažili opravdu peklo s nemocema. Táhlo se to 6 týdnů. Já začala virozou, chytnul to můj druhý syn, narozený letos v únoru, pak se přidal manžel a první syn s angínou. Mě se to navíc po čase vrátilo, musela jsem mít 2 antibiotika při kojení. Syn přestal jíst, jelikož ho bolelo v krku, horečky, průjem a pod. No těch léků, jako nurofen, kapky do nosu, na kašel a tak, jsme projedli propili hodně. Doufám, že se nám nemoci dlouho vyhnout. Teď mají kluci jen rýmu.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den! Výborně napsané. Snad jen trochu odbroných výrazů, kterým nerozumím...Když měl můj syn bolest v krku a teplotu, nasadila jsem mu Nurofenový čípek. Pomohlo mu to i od bolesti a nemoc jsem překonali celkem dobře. A taky jsem dávala olejobvé zábaly na hrdlo.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené