Epidurál – ano či ne?

Porod bez bolesti je snem mnoha žen vlastně už odnepaměti, jen prostředky, které se u porodu k mírnění bolesti používají, se mění a vyvíjejí. Epidurální analgezie je metodou, která na první pohled vypadá jako ideální cesta k bezbolestnému porodu. Jako každá medicínská intervence při porodu má však tento způsob tišení bolesti nejen svá pro, ale i proti.
foto: Profimedia

Jak funguje

Epidurální analgezie je přechodné přerušení nervových vzruchů podáním anestetika do prostoru mezi míšními obaly a stěnou páteřního kanálu. Místo vpichu je v oblasti horní bederní páteře a hloubka je individuální, zhruba 4–6 cm. Anestetikum postupuje z místa, kam je podáno, k míšním nervům a blokuje nervový přenos směrem k mozku. Při správném provedení epidurální analgezie a vhodném dávkování anestetika je bolest potlumená, ale funkce svalů není ovlivněna a rodící žena tedy není omezená v možnosti pohybu.

Kdy a jak se provádí

„Vhodný okamžik podání epidurální analgezie určí porodník. Obecně lze říci, že při pravidelné děložní činnosti je nález otevřené branky na 3–4 centimetry u prvorodičky nebo 1–2 centimetry u vícerodičky tím nejlepším časem pro podání epidurální analgezie. Někdy si rodička epidurální analgezii přeje, ale nález už je tak pokročilý, že ji nemůžeme aplikovat,“ objasňuje MUDr. Strickerová, anestezioložka z Ústavu pro matku a dítě v Praze Podolí. Při zavedení epidurálu leží rodička na levém boku a prohne záda do „kočičího hřbetu“. Anesteziolog nejprve potře oblast zad dezinfekčním roztokem a pak znecitliví místo vpichu speciální kožní jehlou. Pomocí této jehly zavede tenký katetr (pružnou cévku), kterým jsou pak podle potřeby podávána anestetika. Úleva od bolesti se dostaví zhruba do 15 minut.

Indikace

Prvotní indikací je přání ženy. Epidurální analgezie se také používá v případě, že hlavička miminka naléhá na bederní nervové svazky a způsobuje velké bolesti v křížové oblasti. Mezi možné zdravotní indikace patří také některá onemocnění matky, například bronchiální astma, epilepsie, kardiovaskulární nemoci, diabetes apod. Epidurál se doporučuje rovněž u rodiček se závislostí na nikotinu, alkoholu nebo drogách, u preeklampsie a používá se i v případech rizikových porodů, kdy se očekává ukončení porodu císařským řezem.

Jaké jsou kontraindikace

„Rozhodně porucha krevní srážlivosti rodičky,“ vypočítává MUDr. Strickerová. „Dále pak alergie na lokální anestetika, infekce v místě vpichu, nesouhlas rodičky. Porodnické kontraindikace jsou krvácení během porodu a akutní tíseň plodu.“ Epidurál se nepoužívá v případě, že došlo k předčasnému odlučování placenty a při překotném porodu.

Výhody epidurálu

Některé ženy prožívají bolest u porodu velmi intenzivně nebo mají z porodu tak velký strach, že se porodní proces zastavuje. Zde může být použití epidurálu opodstatněné, pokud žena předtím s pomocí porodní asistentky vyzkoušela nefarmakologické způsoby tišení bolesti a ty nepřinesly žádný nebo jen minimální efekt. Porodníci spatřují výhodu také v tom, že po podání epidurálu žena uvolní svaly pánevního dna, tedy i porodní cesty. Nesporná výhoda spočívá i v použití epidurálu při operativních porodech.

Rizika epidurálu

Epidurální analgezie je sice poměrně účinnou metodou tišení bolesti, přináší však s sebou i nevýhody a možné komplikace. Podání epidurálu snižuje účinnost kontrakcí, což vede k nutnosti urychlení porodu. Tyto zásahy pak zvyšují riziko operativního ukončení porodu, a to císařským řezem nebo kleštěmi. Podávání umělého oxytocinu, který zesiluje kontrakce, navíc blokuje vyplavování tohoto hormonu v jeho přirozené podobě. Přírodní oxytocin je přitom zodpovědný nejen za průběh porodních kontrakcí a později je důležitý i při kojení, ale je také takzvaným hormonem lásky. Uplatňuje se nejen u milování a zamilování se, ale i při navazování emočního pouta mezi maminkou a jejím miminkem.

Mezi poměrně vzácné, nikoliv však banální komplikace patří rovněž bolesti hlavy způsobené únikem mozkomíšního moku při nesprávném provedení vpichu. Dále je to pokles krevního tlaku jako následek podání anestetik, problémy s močením vinou uvolněné svaloviny, svědění břicha a obličeje, třesavka, zvracení a nevolnost a v neposlední řadě také znecitlivění dolních končetin nebo problémy s hybností.

Čtěte také:

Jak se rozhodnout?

Epidurální analgezie je jen jednou z metod mírnění či tlumení bolesti při porodu. Předtím než se žena rozhodne pro tuto možnost, měla by být seznámena se všemi jejími riziky a případnými následky. Příčinou silné bolesti u porodu může být někdy nikoliv porod samotný, ale strach, který ženě nedovoluje se uvolnit a přizpůsobit se kontrakcím. Dobrá příprava na porod, volba podporujícího doprovodu k porodu a také podpora mateřských kompetencí rodící ženy je tou nejlepší prevencí strachu a nezvladatelné bolesti u porodu. Epidurální analgezie by pak neměla být metodou první volby, ale měla by být podávána především v lékařsky indikovaných případech a vždy po řádném poučení rodící ženy porodníkem a anesteziologem.

Jaké jsou zkušenosti našich čtenářek?

Aneta, 28 let: „Od začátku těhotenství jsem byla přesvědčená, že chci epidurál. Mám totiž snížený práh bolesti a strašně jsem se bála. Všechno jsme stihli, porod proběhl podle mých představ, cítila jsem jen silný tlak, ale bolesti vůbec. U druhého porodu budu postupovat úplně stejně.“

Tereza, 30 let: „Epidurál jsem chtěla, ale nestihla jsem přijet do porodnice tak, aby mi ho mohli aplikovat. Porod už byl příliš rozjetý. Naštěstí trval krátce, bolesti jsem zvládla i bez něj.“

Kateřina, 32 let: „Mám termín za měsíc. Kamarádka měla po epidurálu silné bolesti hlavy, trnutí šíje, mám trochu strach. Asi to zkusím bez něj, absolvovala jsem předporodní kurz, beru si k porodu manžela a dulu. Máme připravené aromatické oleje na masáže, snad to zvládnu.“

Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Epidurál bych si píchnout nenechala. Bolestí jsem se přirozeně bála, ale věřila jsem, že to půjde zvládnout. Během celého porodu jsem bez problémů komunikovala s porodní asistentkou. Ta se i divila, že se u stahů stíhám smát (teda aspoň zezačátku). Dokud jsem si mohla polohu určit sama, dalo se to zvládnout. Horší byly chvíle, kdy chtěli, abych ležela na boku, aby se malá lépe otočila. Ale i to šlo vydržet. Nejhorší byly poslední stahy, které jsem musela prodýchat. Jakmile šlo do tuhého a začala jsem tlačit, bolest zmizela. Říká se, že porod je co se bolesti týče 11 z 10. Pro mě to byla tak sedmička. Tedy epidurál ne. Oxytocin také ne. A žádné další jejich urychlovače. Nechat to přirozeně, na nic nespěchat a jde to. Nutno podotknout, že můj porod celkově trval 26 hodin, přesto bych neměnila.

Obrázek uživatele Hanča
Hanča

Čekáme třetí dítě.U druhého porodu jsem dostala epidurálku téměř těsně před přímým porodem. 30 min trvalo než mi to napíchla nějaká anestoložka,která byla totálně mimo,pak mi to musel píchnout anestolog. A když mi vpíchli první dávku zařvala jsem ještě v bolestech a utrpení že už musím tlačit. 3x jsem zatlačila a malý Honzík byl na světě. Tak že u mě neutrální,doktor mi jen potvrdil že to mělo ten druhý efekt a pomohlo mi to urychlení porodu. Tak že jsem si protrpěla téměř 5 hodin v bolestech. Nemluvě o noci,kdy jsem měla kontrakce nepravidelné. V šest ráno mi byla podaná vaginální tabletka.
Tak jestli do toho ještě půjdu to fakt nevím. Mám za 14 dnů rodit a radějí se připravují na to, že to raději přetrpím i když je to fakt vysilující :-) 

Obrázek uživatele Hanča
Hanča

Čekáme třetí dítě.U druhého porodu jsem dostala epidurálku téměř těsně před přímým porodem. 30 min trvalo než mi to napíchla nějaká anestoložka,která byla totálně mimo,pak mi to musel píchnout anestolog. A když mi vpíchli první dávku zařvala jsem ještě v bolestech a utrpení že už musím tlačit. 3x jsem zatlačila a malý Honzík byl na světě. Tak že u mě neutrální,doktor mi jen potvrdil že to mělo ten druhý efekt a pomohlo mi to urychlení porodu. Tak že jsem si protrpěla téměř 5 hodin v bolestech. Nemluvě o noci,kdy jsem měla kontrakce nepravidelné. V šest ráno mi byla podaná vaginální tabletka.
Tak jestli do toho ještě půjdu to fakt nevím. Mám za 14 dnů rodit a radějí se připravují na to, že to raději přetrpím i když je to fakt vysilující :-) 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Při porodu jsem si o epidurál řekla, ale porod už byl příliš rozjetý. Navíc je u epidurálu riziko postpunkčního syndromu, či jak se tomu říká...tedy migréna, někdy nemůžete bolestí vstát ani z postele...po lumbální punkci mi tyto příznaky trvaly asi 14 dní a představa, že se o dítě nedokážu postarat se mi moc nelíbí...

Obrázek uživatele Kamik
Kamik

Ja jsem před porodem byly spíše epiduralu nakloněná, ale na předporodním kurzu nám řekli, že se nedává na přání, ale dle rozhodnutí lékaře. Porod mi vyvolávali kvůli vysokému tlaku (preeklampsie). Ve chvíli, kdy jsem byla otevřená na 3 cm a ležela v křečích, mi informace od porodní asistentky, že to "ještě nejsou bolesti k porodu, ale z vyvolávací tabletky", moc nepomohla. Lékař rozhodl, že nejdříve zkusím klistýr a uvidíme. Skutečně mi klistýr asi na 10 minut značně ulevil od bolesti, ale za chvíli to bylo stejné jako předtím. Takže bylo rozhodnuto o epiduralu, na který jsem ale musela ještě asi 3/4 hodiny čekat, protože vedle na sále zrovna dělali císaře a nebyl volný anestiziolog. Ale pak už to bylo dobrý. Pan doktor přišel, píchnul, do 15 minut se mi vrátil úsměv. I manžel to komentoval, že mi viditelně "otrnulo". Teď čekáme druhé a epiduralu se rozhodně nebojím....

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Před porodem jsem měla scénář, ve kterém hrál epidurál roli jen v případě, že nebudu vůbec schopna zvládnout bolesti. Měla jsem v plánu si to "prožít" co nejpřirozeněji. Po protržení vaku blan se ale kontrakce staly naprosto nezvladatelné. Zmohla jsem se jen na fňukání a stočení se do klubíčka na boku. Podle výrazu manžela mi bylo jasné, že rozhodně nevypadám vyrovnaně a vysmátě jako když jsme do porodnice jeli. První dotaz mé právě dorazivší porodní asistentky byl "epidural?" "Ano" jsem málem vykřikla. (Tentam byl strach z vpichu do zad.) Během 10-ti minut (nekonečných asi 5 stahů) dorazil anesteziolog. Od té chvíle se z hrůzy, kdy jsem se začínála bát že přijdu o rozum, stala radosná téměř příjemná záležitost. Vesele jsem s manželem i porodní asistentkou švitořila. Samozřejmě, že koncovka nebyla úplná procházka růžovým sadem, ale při představě, že celý porod trpím tou řezavou bolestí a do toho mám ještě nakonec úplně vyčerpaná spolupracovat s personálem a tlačit... Zkrátka nebýt manžela, rodila bych o pár hodin déle (jeho poslechnu na slovo :-) ), nebýt skvělé porodní asistentky, měla bych hrozně nahnáno a byla ve stresu a nebýt epiduralu, tak bych se asi zbláznila a bůh ví jak by to bylo se vztahem k děťátku. Mám trochu podezření, že bych ho nemilovala úplně od prvního přisátí jako se to stalo po takhle pohodovém porodu s naším Jonáškem. Proč si nenechat pomoci od bolestí, když je to dnes možné. Maminky, nezavrhujte epidural.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené