Co k přirozenému porodu nepatří?

Porod může být naprosto přirozený proces. Musí se však obejít bez zásahů, které nejsou pro bezpečí rodičky i dítěte nezbytné. Čeho se při porodu vyvarovat, aby proběhl hladce a přirozeně?

shutterstock_1047672205-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Přirozeně vedený porod

Podívejte se na unikátní video z porodu. Celým porodem vás provede porodní asistentka Romana Daňhelová. Vysvětlí jednotlivé fáze i co k přirozeném porodu patří a co ne.

K čemu je dobrý oxytocin?

Pro přirozený porod je nezbytné mít v pořádku hormonální systém, zvláště osu hypotalamus–hypofýza, která uvolňuje hormon oxytocin. Tento hormon je pro porod velmi důležitý, způsobuje stahy dělohy a má velký význam pro vytvoření vazby mezi matkou a dítětem. Oxytocin je nezbytný pro start kojení, podílí se na utváření pevných partnerských vztahů, rozpouští úzkost, pomáhá zvládat stres a bolest.

Při medicínsky vedeném porodu se však často podává umělý. Jeho nitrožilní podání působí pouze na stahy dělohy, ale nedostává se přes hematoencefalickou bariéru do mozku. Zde je jeho přítomnost zásadní pro limbické a emoční zpracování porodu. Doba samotného porodu se jeho podáním sice urychlí, ale stahy mohou být bolestivější a žena může porod vnímat nepříjemně. To často vede k potřebě podat léky proti bolesti.

Řada rodiček se shoduje na tom, že přirozený porod byl pro ně mnohem snesitelnější, že bolest byla dobře zvládnutelná, instinktivně cítily, jakou polohu mají zvolit, netrpěly strachem ani stresem pár hodin po porodu se cítily velmi dobře, nebyly unavené a měly dost sil starat se o miminko.

Váš porod bude co nejpřirozenější pouze v případě, že vám nebudou podány žádné léky na uvolňování svalstva a žádné hormony. Myslete na to v okamžiku, kdy si budete sestavovat porodní plán. Produkci přirozeného oxytocinu v těle můžete podpořit vhodnou detoxikací organismu. Orgány, které tento hormon produkují, začnou po účinné očistě fungovat lépe.

Amniotomie ušetří pár hodin bolesti. Za jakou cenu?

Amniotomie je zcela zbytečný zákrok, který se provádí z důvodu zkrácení druhé doby porodní, zvětšuje bolestivost kontrakcí, může vést k tísni plodu a zvyšuje pravděpodobnost císařského řezu. Představuje také zvýšené nebezpečí infekce, navíc se dítě po protržení blan musí narodit do 24 hodin.

Každá maminka by měla zodpovědně posoudit, zda je riziko adekvátní naději na zkrácení bolesti cca o jednu či dvě hodiny. Téměř každá žena si při porodu prožije „těžkou chvilku“, kdy má pocit, že bolest a vyčerpání nevydrží. V této fázi je třeba, aby byl její doprovod seznámen s tím, co matka chtěla, a v dané chvíli jí byl oporou.

Často tato chvíle přichází těsně před samotným porodem, přičemž podání prostředků proti bolesti je v tomto okamžiku již zbytečné, protože není čas, aby začaly působit. Pokud tělo funguje správně a první doba porodní se spouští postupně, není zapotřebí klystýr, protože žena se před začátkem pravidelných kontrakcí sama vyprázdní mírným průjmem. Tato přirozená očista často spouští samotný porod.

Čtěte také:

Zhoupněte se na vlně energie druhé doby porodní

Druhá doba porodní je již vlastní porod a začíná tehdy, když je hrdlo děložní dokonale otevřené. Během této fáze je třeba vytlačit dítě ven silou děložních kontrakcí a aktivním tlačením břišních svalů. Pokud se do porodu farmakologicky nezasahuje, cítí matka velký příliv energie. Mělo by se jí umožnit, aby si polohu pro porod sama instinktivně zvolila.

Klasická poloha vleže na zádech se zvednutýma nohama brání prokrvování dělohy. Tím může dojít k tísni plodu v důsledku sníženého zásobování plodu krví a pak je třeba dítě co nejrychleji porodit a přistoupit tak k úplně zbytečnému lékařskému zákroku. Mnohdy by přitom stačilo, aby se matka mohla posadit na porodnickou stoličku nebo si kleknout. Ne nadarmo se používá termín „lidské pokolení“ podle toho, že nejčastěji se rodilo na kolenou.

Problém mnoha českých porodnic je, že málokde umožní vybrat si polohu pro druhou dobu porodní. Porodnice toto na svých internetových stránkách často nabízejí, ale samotná praxe je jiná. V lékařské učebnici o porodu se píše, že je třeba dodržovat zásady porodního mechanismu, umožnit dorotování hlavičky a nenutit rodičku ležet na zádech. Proto je důležité mít porodní plán a také ústně sdělit dopředu svoje přání. Ve chvíli, kdy porod probíhá, nemůže matka ztrácet energii dohadováním se s personálem.

Animace pohybu dítěte při přirozeném pohybu

V animaci vidíta, jak prochází miminko porodními cestami při přirozeném porodu. Příroda je moudrá.

Do kopce se rodí hůř

Nevýhodou polohy ležmo je také to, že matka rodí proti gravitaci („do kopce“) a v této poloze nedochází k úplnému rozšíření porodních cest. Matka by měla sama tlačit podle toho, jak vnímá své tělo a nutnost tlačení. Při řízeném tlačení podle pokynů hrozí porodní poranění a navíc je to pro ženu mnohem více vysilující.

Má-li matka problém dítě v poloze na zádech vytlačit, může být použit tzv. Kristellerův manévr neboli exprese. Sestra nebo lékař tlačí na břicho a na dělohu a „pomáhají“ matce.

Tento manévr je postup non lege artis a je zakázaný, ale přesto se s ním mnohde setkáte. Je velmi rizikový pro matku i dítě, při tlaku na dělohu se do krve vyplavují koagulační působky, které mohou způsobit trombózu. Také hrozí poranění břišních orgánů ženy nebo poranění dítěte. Tento zákrok by měla žena nebo otec u porodu razantně odmítnout.


Autorka: Mgr. Marie Vilánková má více než dvanáctileté zkušenosti s metodou kontrolované a řízené detoxikace CIC. Je trojnásobnou maminkou a její děti díky metodě řízené detoxikace nikdy nepotřebovaly antibiotika. Metoda CIC vám může pomoci lépe zvládnout i porod. Podle názoru Marie Vilánkové je metoda CIC pro dítě a matku velmi přínosná nejen v době před otěhotněním, ale také v těhotenství i během samotného porodu. Více se o této metodě dozvíte na www.eccklub.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist