Snadný porod? Těchto 13 způsobů ho ulehčí

Každý krok do neznáma je stresující. Pro prvorodičky to může být strach z neznámého při porodu. Nepropadejte ale panice. Našli jsme pro vás 13 způsobů, které vám zajistí tak hladký průběh porodu, jak jen to bude možné. Jaké to jsou?

porod-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. Nebuďte povalečka gaučová

Je velmi lákavé strávit posledních pár dní před porodem natažená na pohovce. Uvědomte si ale, že takto se miminko nedostane zrovna do té nejlepší polohy, kterou by mělo před porodem zaujímat.

V poloze na všech čtyřech můžete své dítě podpořit, aby se přesunulo do správné polohy pro vstup do porodních cest. Snažte se, aby vaše pánev byla vždy výš než vaše kolena, i když se budete třeba dívat na televizi.

Skvělou přípravou na porod je i následující unikátní video. Ukáže vám, co vás během porodu čeká. Zjistíte, spoustu informací, které se vám později mohou hodit z porodu.

2. Nastal čas ke studiu

Čtěte, dívejte se, ptejte se. Čím více toho budete o porodu vědět, tím lépe na něj budete připravená. Doporučujeme navštěvovat předporodní kurz, kde vám porodní asistentka podrobně vše vysvětlí, zodpoví otázky, naučí vás správné techniky dýchání, ale i základy péče o miminko.

Naopak, pročítání strašlivých porodních příhod v internetových diskuzích nikdy nikomu nepomohlo.

Výzkumy ukazují, že pochopení toho, co se s námi bude dít, zpravidla odplavuje náš strach z neznámého. Když budete vědět, co očekávat, vaše svaly se uvolní a budou schopné se tak lépe stahovat. Porod tak bude probíhat bez stresových překážek.

3. Chovejte se jako doma

Neosobní prostory porodnic mohou samotný porod zkomplikovat. Průzkumy uvádějí, že pro ženy je prostředí jejich porodu velmi důležité. Může dokonce ovlivnit to, jak bude porod probíhat, zda hladce, nebo obtížně.

Vydejte se proto na prohlídku porodnice, abyste věděla, co očekávat. Možná vás napadne něco, co by vám pobyt v porodnici zpříjemnilo, například oblíbený polštář, porodní míč, ručníky či některé nápoje nebo občerstvení.

Když máme strach, naše tělo produkuje adrenalin, který znemožňuje vyplavování oxytocinu a dalších hormonů, které jsou pro zdárný průběh porodu nezbytné. O nutnosti pocitu bezpečí a pohody při porodu si přečtěte v rozhovoru s Michelem Odentem.

4. Dýchejte

Řízené hluboké dýchání opravdu může být velice dobrým pomocníkem. Čím hlouběji se nadechujeme, tím více kyslíku obíhá naším tělem, svaly jsou pak pružné a my se cítíme uvolněně. Je tak méně pravděpodobné, že pro nás porod bude utrpením.

Můžete vyzkoušet hypnoporodní techniku, o své zkušenosti se podělila Těhulka LIVE! Veronika.

5. Procházejte se

Někdy je chůze pro ženu, která si v 9. měsíci připadá spíš jako malý sloník, poněkud obtížná, ale zůstat ve vertikální poloze nicméně skutečně pomáhá. Studie ukazují, že ženy, které zůstávají aktivní, mají obvykle kratší a méně komplikovaný porod.

Zkuste se posadit na židli, opřít se o zeď nebo o svého partnera. Pomocí také může být porodní míč.

Jde o zákon gravitace. Vy jste ve vzpřímené poloze, hlava vašeho dítěte se s větší silou tlačí směrem dolů a vaše děloha se rychleji rozšiřuje. To platí nejen před, ale i během porodu. Nejhůře se tlačí do kopce a logicky je pro tlačící ženy nejméně výhodná porodníky tolik oblíbená poloha na zádech.

6. Požitek z masáže

Když vám bude partner masírovat záda nebo končetiny, pomůže vám to lépe se s porodem vyrovnat. A to i během porodu! Výzkum uvádí, že 80 procent žen, které byly během porodu masírovány, nepotřebovaly žádné úlevy od bolesti.

Dotekové impulzy totiž zasahují mozek mnohem rychleji než bolestivé podněty. Masáže mají také na ženy blahodárný vliv v tom smyslu, že se někdo pozorně stará o jejich potřeby.

7. Uklidňující moc éterických olejů

Zmírnit bolest a napětí pomohou také éterické oleje, které můžete použít během porodu. Velmi dobrou volbou je levandule. Její vůně poskytuje úlevu od bolesti, uvolňuje a snižuje krevní tlak. Esenciální oleje obsahují skupinu chemických látek, které navozují uvolnění a úlevu.

8. Vodní magie

Teplá voda se ukázala jako uklidňující prostředek, který dokáže i při porodu odplavit bolest. Posezení v teplé vodě stimuluje uvolňování oxytocinu, hormonu, který posiluje kontrakce a celkově urychluje celý proces porodu. Zároveň s ním se uvolňují i endorfiny, které představují vlastní přírodní léky bojující s neduhy těla.

9. Nezůstávejte v tom sama

Vědomí, že se o vás během porodu někdo postará, je samo o sobě velmi uklidňující. Někomu postačí dobrá kamarádka, která vám poskytne oporu, někdo ocení odbornější zapojení duly, pro většinu žen platí, že chtějí okamžik zrození prožívat se svým partnerem. Přátelská tvář může být tím pravým, co vás rychle a bez zbytečné bolesti provede porodem.

Čtěte dále

10. Dejte si svačinku

Myslíte si, že jíst během porodu je něco zcela nepřístojného? Není! Mít při ruce nějakou lehce stravitelnou a na sacharidy bohatou pochoutku se naopak ukazuje jako fajn způsob, jak si porod ulehčit. V každém případě se ale vyvarujte tučných jídel, banánů, toastů nebo těstovin.

Porod je náročný a vyžaduje hodně energie. Sacharidy jsou velmi užitečným zdrojem, který napomůže uvolňování glukózy.

11. Najděte své rozptýlení

Vše, co vás odvede od bolesti, je dobré. Ať už to bude CD s oblíbenou hudbou, film či práce na poslední chvíli, které zútulní váš domov.

Zkuste si najít něco, co zaměstná vaši mysl a odvede ji od vnímání bolesti nebo stresujících myšlenek.

12. Vyzkoušejte směs kyslíku a rajského plynu

Směs také jinak známou jako entonox. Jedná se o mix kyslíku a oxidu dusného, používá se jako jedna z forem, která poskytuje úlevu od bolesti. Jde o metodu pro ženy, které chtějí utlumit bolesti, ale bez zásahu do těla, jaký je nutný při epidurální anestezii, která se podává injekcí do bederní páteře.

13. Zachovejte si otevřenou mysl

Žádná prvorodička nemůže dopředu říci, jakým způsobem dosáhne u porodu úlevy od bolesti. Možná si teď říkáte, že byste nikdy nesvolila k epidurálu, během porodu se ale může vaše smýšlení zcela obrátit.

Nedržte se svého porodního plánu a představ do posledního puntíku, buďte připravená na všechny eventuality. Zbytečně by vás to stresovalo, zvláště pokud se věci nebudou vyvíjet tak, jak jste si představovala. Uvidíte, jak vám otevřená mysl celý porod usnadní.

6.4.2023 5:20 | autor: Eva Kouřímová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s porodní asistentkou

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist