Potrat oplakejte

Potrat dítěte na začátku těhotenství je bolestná ztráta. Jak se s ní vyrovnat? Rada psychologa zní: Ven s tím! Smutek ze ztráty plně prožijte a teprve potom se pokuste znovu otěhotnět.

„Dejte najevo své emoce, podělte se o svůj smutek. Opomíjení věcí nepomáhá, je to naopak projev necitlivosti k sobě, která může vést až k depresím,“ radí klinická psycholožka Markéta Kavale.

Proč se nepodělit o radostnou novinu, že jste těhotná, ale také o smutnou zprávu, že jste o dítě bohužel přišla?

Po potratu smutněte

Dnešní přístup k životu je hodně technický. Potratila jsem, šup, hned znova otěhotním…

„Těhotenství, které se podaří po sérii spontánních potratů, může být pro ženu paradoxně velmi zatěžující, jestliže pořádně neosmutnila předchozí nepodařená těhotenství,“ upozorňuje psycholožka. Protože i když se těhotenství podařilo, uvnitř nás zůstává smutek z předchozích nezdařených pokusů. Ten je potřeba prožít a ne překrýt jinou, ač pozitivní, událostí.

Co na to partner?

Pro muže je potrat také zátěž, která ve většině případů vede ke zvýšení touhy po otcovství a schopnosti chápat neštěstí, které žena prožívá.

Utajované těhotenství

V dnešní době není těhotenství bohužel provázeno oslavou nového života, ale je od počátku provázeno technikou, vyšetřeními, kalkulacemi a obavami. Zvláštní nový zvyk je nikomu o těhotenství neříkat do třetího měsíce, protože "kdo ví, jestli to dopadne". Ženy jsou dnes vylekané, bojí se, že těhotenství neudrží.

Místo toho, abychom se radovaly z těhotenství hned od začátku a o radostnou novinku se podělily, užírají nás pochybnosti „co kdyby…“

Rada psychologa: prožijte naplno radost i smutek. Podělte se o své pocity, ať jsou jakékoliv, protože život má dvě tváře - radost i smutek.

Nebojte se smutku

Doba nás také zatěžuje požadavkem, že vše musí být ideální, a to nás může vést k falešnému domnění, že jakákoliv „prohra“ by nás společensky znehodnotila. To je nesmysl. Nepřipustit si negativní pocity znamená, že se o něco ochuzujeme, že jsme k sobě a svému tělu cyničtí.

Rada psychologa: dovolte smutku, aby vás provedl obdobím, kdy se vyrovnáváte se ztrátou.

Nebagatelizujte situaci. Potrat nemůžete přejít mávnutím ruky „nic se neděje“. Něco se totiž děje. I malé smutky je potřeba si uvědomovat.

Následující těhotenství pak může být provázeno negativními pocity a sebeobviňujícími fantaziemi.

Reakce okolí

Důležitou roli v tuto chvíli hraje podpora vašeho okolí. Neříkejte „nic se nestalo“.

Přehlížení nebo obava zeptat se, abych neobtěžovala, nakonec vedou ke stresu a pocitu osamění, případně k vytěsnění problému.

Rada psychologa: když se ženou její blízcí o potratu nemluví, „aby jí neublížili“ dělají chybu. Neprojevený zájem zraňuje daleko více.

Když chybí slova

Ne vždy je jednoduché citlivé téma otevřít.

Rada psychologa: Nemusíte proto jít rovnou k jádru věci, ale můžete začít například větou :
„Chceš o tom mluvit?“ nebo
„K čemu došlo?“ nebo
„Můžu se tě na to zeptat?“

Zádrhel může být i na straně ženy. Možná je zahlcena pocity a sama neví, odkud je začít rozplétat a v důsledku toho nemluví, protože se bojí, že by jí nikdo nerozuměl.

Teď přichází úkol pro její blízké, protože jí musejí dát najevo, že až bude chtít, najde u nich otevřenou náruč, možnost popovídat si. Důležité je sdílení. Žena potřebuje alespoň mezi řádky slyšet: Vím, že jsi smutná. Věř, že nový život přijde.

Překonejte pocit, že okolí obtěžujete. Zklamání z celé situace, snad i ze sebe, je přirozené.

Rada psychologa: Když vyslovíme svou obavu, pomůže nám to zaujmout potřebný nadhled.

Rozloučení

S dítětem se můžete rozloučit v podobě symbolického pohřbu. Jestli se o tuto na výsost intimní záležitost podělíte i s dalšími lidmi, záleží jen na vás.

Naděje

Spontánní potrat neznamená, že jsou dveře pro další život zavřeny. Smutek je důležitý, neměl by však přerůst ve ztrátu naděje. Tu je potřeba si uchovávat. Nastavte se na pozitivní očekávání.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Jitkotuli
Jitkotuli

Ahoj, podle termínu poslední menstruace jsem nyní v 11. týdnu. Včera (v sobotu) jsem byla na pohotovosti kvůli bolestem v podbřišku a špinění. Tam mi bylo sděleno, že děloha a váček s plodem je odpovídající velikosti, ale plod samotný je malý, odpovídající ani ne 6. týdnu. Na ultrazvuku nebyla vidět ani srdeční činnost. Hned mi navrhli, že mě hospitalizují a v pondělí mi udělají interupci. Já jsem však tuto zprávu nečekala a v ordinaci jsem se sesypala. Nebýt mého přítele, který tam byl se mnou, nevím.. Strávili jsme spolu noc, kdy mě pevně držel, mluvili jsme o tom, že i kdyby mi toto miminko vzali, uděláme si jiné. Konejšil mě, ale nespala jsem a probrečela nám oba polštáře. Dnes jsem sama a zítra ráno nastupuji do nemocnice. Před tím mi mají udělat kontrolní ultrazvuk a následně, bude-li to nutné, interupci. Bojím se, že se nepovede a nebudu už moci mít děti. Snad to bude dobré, ať už bude postup lékařů jakýkoli.

Obrázek uživatele Osinka
Osinka

Ahoj, je mi 38let, těhotenství jsem neplánovala, dle lékařů jsem neplodná kvůli endometrioze. Otěhotněla jsem, bohužel těhotenství ukončeno revisí pro zamklé těhotenství asi v 6týdnu. Smutním, pláču a doufám, že bude zase líp...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj,Já se setkala s nazorem,že co bylo to bylo a mluvit a vracet se k tomu nebudem,ale podle mě je hodně duležitý se stoho vypovídat než to řešit v sobě.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já mám jeden poměrně otřesný zážitek s mým (dnes už bývalým) gynekologem. Přišla jsem k němu na prohlídku dříve, než mi určil kontrolu, s tím, že mám obavy o své právě probíhající těhotenství. Načež mě pan doktor začal přesvědčovat o tom, že potrat je vlastně dar od pánaboha, a že by za něj měly ženy děkovat, a ne se cítit ukřivděné... Že co bych prý pak s tím dítětem dělala, kdyby bylo nedejbože životaschopné... Poté ještě dodal, že jsem s nervy úplně v háji, že je to na mně vidět. (Do té doby, než jsem si tohle od něj vyslechla, byla jsem celkem klidná, na nervy jsem začala být až po příchodu domů.) No, pro poprvé těhotnou ženu opravdu hrozný zážitek...

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené