Až příliš častá těhotenská komplikace: Moje krev ubližuje děťátku!

Víte, jakou máte krevní skupinu? V běžném životě to není nutností, jenže zhruba každé šesté ženě dovede její krevní skupina zkomplikovat těhotenství. Proč?

laboratory-ga2bf96fe5_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

„Když jsem se seznámila se svým současným manželem, to poslední, o co bych se u něj zajímala, byla jeho krevní skupina, vypráví maminka Ludmila. Věděla jsem, že krevních skupin existuje několik typů a že je to důležité při transfuzích a darování krve, ale tím to asi tak celé končilo.

Ludmila se v prvním těhotenství dozvěděla, že má krevní skupinu minus, přesněji že má Rh faktor minus. A že to může být v těhotenství problém, zejména pokud má manžel skupinu Rh plus.

Rh faktor – co to je?

Rh faktor byl pojmenován podle opice Maccacus rhesus, u které byl objeven. Je vedle nejznámějších krevních variant A, B a 0 další nejsledovanějším krevním systémem. Rh faktor se vyskytuje ve variantě plus a minus. Minus varianta je rozšířená prakticky jen v evropské populaci a má ho přibližně každý šestý člověk. Rh minus může ženám způsobit problémy v těhotenství, u mužů je prakticky jedno, jakou variantu mají.

 

Jaký máte Rh faktor, zjistíte snadno třeba v těhotenské průkazce podle plus nebo minus uvedeného u vaší krevní skupiny. „Mám prima partnera, ale ohledně jeho krevní skupiny jsem měla ve výběru tak trochu smůlu,“ říká s humorem Ludmila. Její manžel je totiž Rh plus a jejich společné děti mohou být s poměrně velkou pravděpodobností také.

A tady začíná kámen úrazu. Rh minus matka a Rh plus dítě znamená velký problém. Až tak velký, že může dojít k odumření plodu nebo jeho vážnému poškození.

Dnes už to naštěstí není problém

Tělo Rh minus matky totiž na dítě s Rh plus reaguje jako na cizorodý materiál a začne proti němu vytvářet protilátky. Ty rozkládají červené krvinky plodu, což vede k jeho chudokrevnosti, která může končit vážným otokem plodu, případně až jeho odumřením. Rozpadající se krvinky vedou ke vzniku silné žloutenky a ta může poškodit mozek dítěte.

Díky objevům v biologii za poslední století jsou popsané problémy naštěstí už víceméně minulostí. Schopnost zabránit Rh nekompatibilitě mezi matkou a plodem se stalo úplně běžnou praxí a lze ho rozhodně považovat za jeden z největších pokroků v porodnictví vůbec.

Čtěte dále:

Problém nastává u druhého těhotenství

U prvních těhotenství Rh minus matek nebývají problémy, i když žena čeká miminko s opačnou krevní skupinou, tedy Rh plus. Problém nastane, až když dojde k částečnému smísení krve matky a plodu, což se stává při porodu nebo potratu.

V okamžiku, kdy se krev matky potká s krví dítěte, začne si ženino tělo vytvářet protilátky proti jinému Rh faktoru. Při dalším těhotenství pak stačí průnik třeba jenom malého množství krvinek miminka do krve těhotné ženy a v matčině těle začne silná imunitní reakce, kdy dochází k rozkladu krvinek miminka. Tělo matky považuje plod za jiný, cizorodý materiál a snaží se ho zbavit.

Co dělat?

V první řadě je třeba zjistit krevní skupinu, což je ale v dnešní době naprostý standard hned v začátku každého těhotenství. Pokud máte krev Rh plus, nemusíte mít žádné obavy. Jestliže máte krev minus, během prvního těhotenství nenastanou žádné problémy.

Po porodu dostanete injekci s imunologicky aktivní látkou. Ta odstraní z krevního oběhu buňky novorozence, které se mohly do vaší krve během porodu dostat. Tím bude i v dalším těhotenství děťátko ochráněno. Takový postup se opakuje při každém porodu, injekci stačí podat jen při porodu dítěte s Rh plus.

Potrat je pro tělo stejný jako porod

Pozor, injekci je nutné podat i po potratu, ať spontánním nebo uměle vyvolaným. Takže pokud jste první těhotenství potratila a jste Rh minus, měla byste injekci dostat, i když těhotenství neskončilo porodem. Injekce se podává i všem Rh minus ženám po odběru plodové vody, i tehdy může totiž dojít ke kontaktu krve matky a plodu.

A jak zvládala svá těhotenství Ludmila?

„První těhotenství bylo bez problémů, porodila jsem holčičku s Rh plus. Dostala jsem injekci, aby se zabránilo problémům v dalším těhotenství. Pak jsem rodila ještě dvakrát a všechny děti jsou po tátovi Rh plus. Všechna těhotenství byla přesto v pohodě, v dnešní době už nemám naštěstí se svojí krevní skupinou problém. Těžko ale říct, jak by dopadly naše děti třeba před sto lety, kdy ještě nebyl celý systém objevený a prozkoumaný. V době třetího porodu mi bylo pomalu čtyřicet. Lékaři mi chtěli injekci zase dát, ale odmítla jsem s tím, že už jí jako skoro čtyřicetiletá trojnásobná matka nejspíš nebudu potřebovat,“ dodává s humorem sobě vlastním.

30.12.2022 4:50 | autor: RNDr. Anna Mészárosová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s porodníky a na základě rozhovoru s maminkou., RNDr. Anna Mészárosová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist