20 rad pro pohodové cestování s dětmi

Každá maminka určitě potvrdí, že cestování s dětmi je velmi náročná disciplína. Pokud si však osvojíte několik léty osvědčených tipů zkušených maminek, jízda kamkoliv bude mnohem pohodovější pro vás i vaše ratolesti.

1. Už při plánování cesty a následných přípravách a balení své děti zapojte. Milují pocit důležitosti, že v ně vkládáte důvěru a svěříte jim nějaké úkoly. Mají radost, když mohou o něčem rozhodovat, společně s vámi organizovat.

2. Pokud se chystáte do zahraničí, včas si zjistěte, zda není do vaší cílové destinace potřeba některé očkování.

3. Předem si také ověřte, zda nejsou v termínu vaší cesty v dané zemi státní svátky, kvůli kterým byste se třeba na některá vyhlédnutá místa nedostali.

4. Pokud pojedete autem, zjistěte si povinnost dálničních známek a nezapomeňte ani na ceny zpoplatněných úseků.

5. Jestli vám nevadí řídit v noci, zvažte možnost cestování v tuto dobu – vaše děti cestu pěkně prospí a ušetříte si tím spoustu starostí.

6. Také při cestě autem počítejte s časovou rezervou. Malé děti potřebují časté přestávky a běžná čtyřhodinová cesta se tak může protáhnout až na 6 hodin.

7. Do autobusu či vlaku nenasedejte se zbytečně velkým časovým předstihem. Nikoho nebaví jen tak sedět a čekat další půlhodinu navíc.

8. Při volbě mezi cestovními zavazadly dejte vždy přednost batohu před kabelou. Výhody tohoto řešení oceníte hlavně při neustálém sklánění se k dítěti.

9. Pokud cestujete dopravou, kde se pohybuje větší množství lidí, vyplatí se obléknout děti do výrazného oblečení. Usnadníte si tím jejich „monitorování“ třeba na letišti nebo na nádraží.

10. I když vaše dítko zná vaše telefonní číslo, při cestování mu raději dejte kartičku nebo náramek, kde bude mít vaše číslo napsané (včetně předvolby, pokud cestujete do zahraničí). Případně mu ho napište rovnou na oblečení (například na vnitřní stranu rukávu). V nouzi a ve stresu si totiž dítko vaše telefonní číslo nemusí vybavit.

11. Pokud víte, že vašim dětem bývá při cestování špatně, můžete vyzkoušet homeopatika nebo léky proti kinetóze. V lékárnách jsou volně k dostání i speciální lízátka a žvýkačky proti nevolnosti. Skvělé jsou i zázvorové tabletky.

12. Vyzkoušejte také, zda se vašemu dítku lépe cestuje s prázdným bříškem nebo naopak. Některým dětem může nevolnost způsobovat právě hlad.

13. Jídlo na cestu by mělo být jednoduché a hlavně takové, na které je dítko zvyklé – například sušenky, dětská výživa, sušené ovoce, tyčinky.

14. Nezapomeňte si na cestu přibalit dostatek tekutin, vlhčené ubrousky, vodu a žínku na omývání obličeje, základní lékárničku, lehkou deku, náhradní oblečení (pro dítě i pro sebe), dostatek plen, dudlík, nočník, sáček na odpadky.

15. Pokud nemáte na oknech stínítka, stejnou službu vám udělá plena, která vaše dítko ochrání před sluncem nebo v noci před reflektory aut.

Čtěte také:

16. Vše s dětmi sdílejte, během cesty si s nimi povídejte – kam jedete, jak dlouho to bude trvat. U malých dětí můžete pro lepší pochopení použít například přirovnání: „Zastávka bude dlouhá jako dva Večerníčky…“

17. Větší děti milují mapy, tak je nechte v nich hledat a sledovat, kam jedete. Naučte je vyhledávat souřadnice, vysvětlete jim, kde najdou vzdálenosti, jak se značí řeky apod. Zaměstná je to a cesta jim rychle uteče.

18. Nezapomeňte na hry, na trhu jich je spousta v cestovní variantě (magnetické, karty, kostky), super jsou také omalovánky, sešity s nálepkami, knížka a časopisy.

19. Dobré je mít i „eso v rukávu“ v podobě něčeho nového, co děti neznají a nemají okoukané a tím pádem je to zabaví na dlouhou dobu (nová kniha, hra, CD). Skvěle vám poslouží také tablet, jen nesmíte zapomenout na nabíječku.

20. A co je velmi důležité: I když máte spoustu starostí a jste nervózní, pokuste se na cestu vyrazit s dobrou náladou. Pokud totiž budete rozladění a naštvaní, vaše nepohoda se přenese i na vaše děti.


Zdroj: www.juklik.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist