Jak rozpohybovat své děti

Také vaše ratolest vysedává celé dny u počítače či televize a sportovní aktivity jsou jí cizí? Změňte to! Přiveďte své dítě k pohybu dříve, než si „vysedí“ nadváhu a obezitu. Jak na to, vám poradí autorka speciálního cvičení pro děti Monkey´s Gym Kristýna Přibylová.

„Televize, počítačové hry a mobilní telefony vystřídaly v posledních letech u dětí zábavy jiného druhu a snad nejvíce daly na frak sportovním aktivitám. Není divu, že až třicet procent dětí trpí nadváhou a obezitou. Každý sice žijeme v jiném prostředí, máme jiné časové i finanční možnosti, ale ať již ve městě nebo na vesnici, v rodinném domě nebo v paneláku, každý pohyb se dnes počítá. A pozor: Je nutné jít dětem příkladem, protože bez nás rodičů to nepůjde,“ říká Kristýna.

Jak tedy své děti přimět k pohybu?

Najděte sport, který baví i vás, a hýbejte se společně

Je vždy nejlepší, když aktivita, kterou dítě provozuje, baví i rodiče. Pokud nesnášíte fotbalové zápasy, jen těžko na nich budete chtít trávit každý víkend. Vyberte sport, který mohou dělat všichni členové rodiny a ten společně provozujte. Budete tak se svými dětmi trávit více času a snadněji je k pohybu povedete.

Podcenit však nesmíte pohybovou průpravu dítěte. Bez ní to opravdu nejde, každý sport je s ní mnohem jednodušší. „Kotrmelec, hod míčem, běh, cval, skok – to vše by mělo dítě umět ještě dřív, než se začne věnovat nějakému konkrétnímu sportu intenzivněji,“ upozorňuje Kristýna Přibylová. Pokud vy sami nesportujete nebo nemáte ke sportu vztah, je nejlepší vyhledat odborníky, kteří vašemu dítku tu správnou pohybovou průpravu dají.

Podporujte své dítě v tom, co mu jde

Každé dítko je jinak pohybově nadané a bude samozřejmě radši dělat sport, který mu jde. Není důležité, co z něj chcete mít vy, hlavní je, aby mu vybraný sport „sedl“.

Důležité je nepřepálit začátek

„Myslíme okamžik, kdy dítě přivedete k vybranému sportu. Děti mohou lyžovat ve 3 letech, pokud je to baví a jde jim to. Pokud však po prvních pokusech dítě nejeví nadšení a nechce se učit, nenuťte ho! Počkejte, až bude zralé. V opačném případě mu sport znechutíte a bude se k němu v pozdějších letech jen těžko vracet,“ varuje Kristýna.

Připravte se i na občasný odpor

Je zcela jisté, že nastanou chvíle, kdy se vašemu dítku na trénink nebude chtít. Je však nutné vytrvat, mít pevnou vůli a nepolevit.

Čtěte také:

Objevte les

Každá pohybová aktivita se počítá, a tak se svými dětmi můžete vyrazit třeba do lesa. Vy si vyčistíte hlavu a dětem změna prostředí a procházka také prospěje. Navíc les nabízí spoustu příležitostí ke hrám, které děti milují – hod šiškou na strom, slalom mezi stromy, skok přes pařezy a na závěr oblíbené stavění domečků pro skřítky. Uvidíte, že se zabaví celá rodina a ušlé kilometry vám ani nepřijdou.

A rozhodně nehleďte na počasí. „Déšť nebo sníh vadí většinou jen nám dospělým. Přitom v holínkách a pláštěnce se dá nasbírat tolik nových zážitků,“ uzavírá Kristýna Přibylová.

Zapomeňte na výtah!

Tímto byste vlastně rozpohybování sebe a svých dětí měli začít. Zapomeňte na to, že máte v domě výtah a každý den si poctivě vyšlápněte schody. A jak donutit k chůzi po schodech své děti? Skvělou motivací pro ně bude soutěž, kdo bude nahoře první… 🙂

Když ke každé aktivitě přidáte zábavu, vaše děti se budou hýbat s radostí a nadšením. A o to přece jde.


Zdroj: www.monkeysgym.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist