Koloběžku zvládnou i mámy s dětmi

Dnes už se kromě malých hliníkových skládacích koloběžek dají pořídit i plnokrevné stroje na nafukovacích kolech v řadě velikostí, variant a značek. Na některé jde připnout i dětská sedačka do 15 kg. Takhle už třetí sezonu se synem koloběhá i Anna. Z lásky ke koloběžkám si v Praze s přítelem otevřeli obchod Koloběžíme, kde „kolobky“ nejen prodávají, ale i půjčují. Popsala nám výhody koloběžek a poradila, na co si při koupi koloběžky dát pozor.

„Je to 7 let, co jsem se u kamaráda setkala s velkou koloběžkou s nafukovacími koly, brzdami a tak. Netrvalo dlouho a s přítelem jsme si také dvě pořídili. A tak začalo naše bláznění,“ vzpomíná Anna Vaníčková, jak její láska ke koloběžkám začala. Tehdy ještě neměla děti a mohla sportovat, jak chtěla.

Oba byli koloběžkami tak nadšeni, že jejich slávu chtěli hlásat do celého světa. Začali podnikat a založili si koloběžkový obchod s půjčovnou. Pak se jim narodil syn. Kde by jiné maminky sportování vzdaly s tím, že na to nemají čas, tam Anna neviděla problém: „Když se nám narodil Toníček, pořídili jsme si dětskou sedačku, která se přidělá za řídítka koloběžky a dítko může jet ven s vámi.“

Dítě do 15 kg může jet v sedačce na koloběžce společně s rodiči

Předpokladem samozřejmě je, že dítě už samostatně sedí. Velké koloběžky uvezou děti, které mají i 15 kg, čili na koloběžkách můžete pokrýt zhruba 3 roky, kdy dítě sedí, ale ještě neumí jezdit samo na odrážedle. „První jízdu zažil Toník už v půl roce. Jel se mnou tehdy v mini helmičce jen 2 kilometry, aby si zvykl,“ popisuje první společný koloběh Anna.

Koloběh je komplexní pohyb, který zapojí všechny svalové partie a protáhne i bolavá záda. Do značné míry je hodně podobný běhu. Proto se mu také říká kolo – běh. Se synem Anna jezdí už třetí sezonu: „Jezdíme už běžně 10 km, rekord máme 40 km. Když Toník vidí, že chystám koloběžku, už si nasazuje helmu a raduje se, že zase pojedeme.“

Někteří rodiče by se možná báli, že jejich neposedné dítě v sedačce nevydrží, ale stejně jako na kole, tak i na koloběžkách děti baví sledovat vše kolem a jsou rády, že se vezou. „Náš divoch s tím nikdy neměl problém, je nadšený z jízdy a ohromně ho to baví, drží se hrazdy na řídítkách, zvoní na zvonek a neustále mi hlásí, co vidí. Tento typ sedačky mám moc ráda, protože můžete s dítkem neustále komunikovat a užít si společný čas,“ popisuje společné cestování a s úsměvem dodává, že v sedačce jednou syn i usnul.

detske_kolobezkove_akce_ii_0-1101x619.jpg

Koloběžka je ideální jako doprovod dětem na odrážedlech

Jízda se sedačkou je náročnější, protože kromě sebe vezete ještě i dalších 15 kilo, ale je to skvělá možnost, jak sportovat společně s malými dětmi. Jak dítě roste, má koloběžka i další velké výhody: „Na koloběžce jste stále v kontaktu se zemí a je to proto ideální prostředek, když učíte dítě na odrážedle, kole nebo bruslích. Můžete jet pomalu nebo rychle přidat a zároveň jste hned dole, když dítko zrovna prohrává boj s novým přibližovadlem, sestoupit z kola nebo vyzout brusle tak jednoduché není,“ pochvaluje si koloběžky Anna.

Navíc předpisy řady přepravců berou koloběžky jako zavazadlo a povolují je proto brát s sebou často i bez příplatku do autobusů i vlaků. S těmi menšími bez velkých předních kol můžete i do MHD.

Čtěte také:

Jak správně vybrat koloběžku

Mnozí nemají s koloběžkami skoro žádné zkušenosti, jen na těch nejmenších jezdili v dětství. Dnes je ale ke koupi celá řada koloběžek vhodných pro děti i dospělé. Jak se v nabídce velkých koloběžek s nafukovacími koly vyznat? Stačí odpovědět na čtyři základní otázky.

1. Kde a jak chci jezdit?

Některé koloběžky se hodí na krátké pojížďky po městě, jiné na velké výlety a další zas do těžkého terénu. Existují i koloběžky, které složíte a dáte do kufru auta. Některé jsou kvalitní, jiné se vám můžou na první hrbolaté cestě rozpadnout. Na některé jde připnout dětská sedačka, na jiné ne. Se základním výběrem vám v dobrém obchodě lehce poradí.

2. Na co si dát pozor?

Na stupátko a brzdy. Stupátko, to je ta část koloběžky, na které při jízdě stojíte. Když bude moc nízko, může i malá překážka způsobit pád. Když moc vysoko, budete se zbytečně namáhat při odrážení. Na silnici a do lehkého terénu je ideální výška stupátka 8 cm nad zemí. Dalším důležitým kritériem jsou brzdy, na koloběžkách můžete jet i 70 km/h, takže rychlostí dostihového koně. Brzdy jsou proto hodně důležité. Musejí jít dobře ovládat a samozřejmě je nezbytné, aby dobře brzdily. Pro extrémní sjezdy existují kotoučové brzdy, ale běžnému jezdci stačí klasická „véčka“.

3. Jak se pozná opravdu špatná koloběžka?

Podle viditelně nedůvěryhodných brzd nebo výšky nášlapu 10 až 15 cm nad zemí. Především ale podle ceny. Velká „dospělácká“ koloběžka za 2 000 korun nemůže být dobrá. Tolik stojí jen nekvalitní výrobky třeba z Číny, ale jízda na nich je pak většinou utrpením a hazardem se zdravím. Dobrá koloběžka stojí třeba 8 000 korun, ale nemusíte si ji kupovat, dá se i půjčit a otestovat.

4. Kde koupit kvalitní koloběžky?

Třeba český výrobce Kostka nabízí své koloběžky v mnoha obchodech po celé republice. Dobré jsou i stroje od firmy Kickbike, Mibo či Morxes.

Zapůjčit nebo koupit si můžete koloběžky například zde:

Praha:

České Budějovice:

Brno:

Ostrava:

Moravský kras:

31.3.2016 1:56 | autor: Alice Kavková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist