8 věcí, které nezapomenout při cestování s dítětem

Klidná dovolená s malým dítětem má jednu základní zásadu. Když je spokojený potomek, mohou si rodiče oddechnout a vychutnávat společné chvíle. Jak na to?

23-shutterstock_2284190179-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. Necestujte daleko

S miminkem by se nemělo cestovat příliš daleko. Ideální dovolená je v Čechách, kde je dostupná lékařská péče, kdyby došlo na nejhorší. Malé děti se špatně vyrovnávají s výkyvy teplot a odpočinek na rozpálené pláži pro děti narozené v srdci Evropy není vhodný. Obecně platí, že čím menší dítě, tím kratší vzdálenost od domova.

Nejlepším prostředkem pro cestování s dětmi je automobil, jízdu tak můžete přizpůsobit podle aktuálních potřeb celé posádky. Na hodně dlouhé cesty je ideální pro přepravu zvolit letadlo, je však potřeba děti připravit na nepříjemné pocity při vzlétnutí a přistání. Vlakem a autobusem je vhodné cestovat především na kratší vzdálenosti.

2. Dostatek náhradního oblečení je základ

Při každé cestě mějte i v příručním zavazadle kompletní sadu rezervního oblečení pro případ nehody. Pro jistotu přibalte i nějaký náhradní svršek pro sebe. Nezapomeňte mít po ruce také vlhčené ubrousky a rovněž, pokud je dítě ještě nosí, i náhradní plenky.

3. Lékárnička

Obsah lékárničky přizpůsobte délce a místu pobytu, ale také zdravotnímu stavu účastníků zájezdu. Ve všech případech je však dobré zásobit se léky proti bolesti, horečce a nachlazení, kapky proti kašli, kapky do nosu a do očí, tablety proti průjmu a zácpě, krém na opruzeniny, krém na popáleniny. Dále by ve výbavě neměla chybět pinzeta, nůžky, spínací špendlík, obvazy, obinadlo, náplasti, dezinfekce a teploměr.

4. Pozor na sluníčko

Pokožka miminek je velmi citlivá, účinná ochrana před slunečním zářením je proto zásadní. Kojenec by neměl na přímé slunce vůbec přijít. I tak u moře děti mažeme krémem se SPF 50 a více, v českém podnebí můžete zvolit SPF jen o málo nižší. Nezbytnou součástí dětské výbavy by měla být pokrývka hlavy a sluneční brýle.

5. S jídlem a pitím opatrně

Především v zahraničí se mějte na pozoru. Dětem podávejte pouze kojeneckou vodu, pokud není k dispozici, kupte jinou balenou vodu a převařte ji. Místní pitnou vodu nepoužívejte ani k mytí rukou, čištění zubů nebo oplachování ovoce.

Co se jídla týče, není vhodné dětem dávat neoloupané ovoce, syrovou zeleninu a nedostatečně upravené maso. Ideální je dětem vzít s sebou stravu, na kterou jsou zvyklé z domova.

Čtěte také:

6. Zábava musí být

Dítě je třeba během cesty nějak zabavit. Menší děti si vystačí s oblíbenými hračkami, těm starším přibalte do batůžku knihu, omalovánky nebo hru. Jedete-li autem, můžete dětem pustit film či CD s hudbou nebo se také můžete sami zapojit do aktivit. Zahrajte si s dětmi slovní fotbal, počítejte auta, domy, lidi nebo psy, které cestou uvidíte.

7. Nezapomeňte na oblíbenou věc

Děti nemají rády změny. Na nové prostředí se adaptují mnohem snadněji, budou-li mít u sebe něco, co jim dodá pocit jistoty. Přibalte proto s sebou oblíbenou hračku, hrneček, ze kterého rádo pije, nebo polštářek, bez kterého neusne. Uvidíte, že cestování bude hned o trochu jednodušší.

8. Hlavně v klidu

Dovolená má být odpočinkem a ne kumulací katastrofických příhod a stresu. Proto vypněte a neřešte malichernosti. Umazalo si vaše dítko nové kalhoty? Nechali jste na odpočívadle ručník? Nevadí, pokud nejde o život, nejde o nic.

Budete-li v pohodě vy, budou v pohodě i vaše děti, proto hoďte starosti za hlavu a užívejte plnými doušky každou vteřinu společných chvil, které s dětmi strávíte. Od toho dovolená je.

26.7.2023 5:10 | autor: Redakce Babywebu.cz | zdroj: https://www.babycantravel.com/, Rozhovory s rodiči Babywebu.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist