3 dobré důvody, proč nechat dítě, ať se nají samo (už od 6. měsíce!)

BLW (Baby-Led Weaning) je metoda, která umožňuje odstavení nebo taky přesněji řečeno zavádění příkrmů řízené dítětem.

prikrmy-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jen je třeba připravit jídlo tak, aby bylo dítě schopné vzít ho do ručky a požvýkat (i když ještě nemá plnou pusu zubů). Zní to sofistikovaně, ale je to přirozený způsob přechodu z mléka na pevnou stravu, jak to dělaly děti dřív, než se začalo dělit jídlo na jídlo pro děti a jídlo pro dospělé. Dítě jí zkrátka samo a rukama.

Příkrmy klasické nebo do ruky?

U klasických příkrmů (mixované směsi z různých kombinací ovoce a zeleniny, přesnídávky, instantní kaše apod.) se nejprve učí dítě polykat a pak kousat. Což je v pohodě, dokud nenarazí na první větší kousek. Některé děti pak dokonce jídlo s kousky odmítají. S BLW se děti naučí nejprve kousat, pak vyplivovat a pak teprve polykat. WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje začít s příkrmy kolem 6. měsíce věku dítěte, protože má zvýšenou potřebu energie a živin, která by mohla přesáhnou možnosti mateřského mléka.

Příkrmy by tuto potřebu měly začít pokrývat. Neznamená to však přestat kojit. Prostě kojím dál a dítě si k tomu sem tam něco ožužlá nebo přikousne. Když bude chtít ochutnat, ochutná, ale když nebude, tak si nedá. A tak je to v pořádku. Dítě samo nejlépe ví, kolik toho potřebuje a kdy je opravdu připraveno pevnou stravu přijmout.

Dát mu možnost volby

Tím, že mu jídlo předložíme, dáme mu možnost, aby se mohlo samo rozhodnout, co si strčí do pusy. Stačí dítěti jen věřit a nechat to na něm. „Řízené dítětem“ znamená, že rodič umožní dítěti, aby se učilo hrou, objevováním a ochutnáváním. Učí se nápodobou a chtějí taky začít strkat do pusy ty věci, co si tam strkají rodiče, které pak záhadně zmizí. Všechny hračky už ochutnalo, je čas zkusit něco nového.

Jídelníček dítěte je pak odrazem toho, co jí rodič. Rodič se musí snažit udržet, netlačit a nesnažit se pomáhat. I když to vypadá, že se dítě trápí. Netrápí se, i když už podesáté napichuje bramboru na vidličku a pořád se to nedaří. Učí se. Někdy je těžké nepomáhat mu, ale zkuste to. Nechte svého prcka, ať se nají sám. A vy se taky v klidu najezte. A bude to zábava, to můžu slíbit!

A teď už ty 3 důvody proč nechat dítě, ať se nají samo

DŮVOD Č. 1: NAJÍM SE JÁ

Žádné čekání na to, až dítě usne, nebo se radovat z toho, že mě třeba jednou denně nechá se v klidu najíst jako bonus. Kojení a péče o dítě 24 hodin denně je opravdu náročná činnost, ke které musíte někde tu energii získat.

Co třeba z jídla? S BLW je to jednoduché, jíst můžete totiž společně. Máma je najezená, spokojená a plná energie. Přesně takovou mámu chce a potřebuje každé dítě.

DŮVOD Č. 2: DÍTĚ JE SAMOSTATNÉ, ROZVÍJÍ SE A BUDE MU CHUTNAT.

Prcek se nají sám a hodně se toho naučí. Rozhodne se, co ochutná a co ne. Neuvěřitelně rychle se rozvíjí jeho motorické schopnosti, protože má možnost velmi často trénovat, jak zacházet s jídlem. Stane se z něj spokojený jedlík.

Naučí se samostatnosti. V restauraci nebo na návštěvě každého okouzlí, jak je šikovný. Trénuje taky mimické svaly obličeje, což se pak hodí, když začíná mluvit. A brzo sní tolik, že na něj bude babička pyšná.

DŮVOD Č. 3: NEUVĚŘITELNÁ ÚSPORA ČASU, PENĚZ I JÍDLA

Vyhnete se mixování, mixování, strouhání a mixování a hlavně krmení. A to je obrovská úspora času. Není třeba honit dítě po bytě se lžičkou, protože můžete jíst v klidu společně u stolu. Když necháte dítě samo se rozhodnout, jestli chce jíst, bude jíst. Nemá důvod jídlo odmítat. Většinou děti neodmítají jídlo, ale nátlak rodiče.

Navíc nevařím zvlášť příkrmy pro dítě a zvlášť pro sebe. Vařím jednou, jí celá rodina. Každý jak umí. Nekupuji balené jídlo pro děti, vařím ze základních surovin, což je levnější. A většinou nám nic nezbyde nebo už uvařenou zeleninu použiji i do dalšího jídla. Žádné plýtvání.

Přeji vám i vašemu dítěti spoustu zábavy při společném jídle.

12.12.2019 4:12 | autor: Gabriela Hebká

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist