3 kroky ke zdravé pokožce miminka

Věděli jste, že dětská pokožka je pětkrát tenčí než pokožka dospělého? A právě proto je více náchylná k podráždění. Vlhké, neprodyšné a znečištěné prostředí může vést k plenkové dermatitidě, jejíž projevy trpí každé druhé dítě nosící plenku. Nejlepší prevencí, jak předejít zapařenému zadečku dítěte, je jeho správné ošetření. Jak tedy na to?

1. Častá výměna plenky je základ

Časté přebalování je základem správné péče o dětskou pokožku. Princip vzniku plenkové dermatitidy je totiž velice jednoduchý. V případě, že je dětská pokožka vystavena delší dobu tření o plenku v kombinaci s vlhkým prostředí, dochází k rozmnožení bakterií a poškození vnější vrstvy pokožky. Bez ohledu na typ plenky je třeba ji vyměnit alespoň sedmkrát denně, u novorozenců dokonce ještě častěji.

Podívejte se na Fotonávod: Jak správně přebalit miminko

Nepodceňujte ani výběr plenky. Kvalita a správná velikost plenky totiž hraje v prevenci opruzenin také důležitou roli. Neměla by být ani příliš těsná, ani příliš volná. Pokud používáte plenky látkové, nenatahujte přes ně neprodyšné a těsné oblečení, které brání dýchání pokožky. Stejně tak důležitý je způsob praní látkové plenky. Je potřeba ji vyvařit, důkladně vymáchat a vyžehlit. Vyhněte se používání aviváže a bělicích přípravků.

2. Správná hygiena a sucho

Přehnaná hygiena založená na používání nevhodných a parfemovaných přípravků může mít stejné důsledky jako nedostatečná hygiena. Základem prevence před podrážděním je krátké omytí nebo osprchování pokožky pod čistou vodou. Pokud zrovna tuto možnost nemáte, můžete použít vlhčené ubrousky. Zvolte ale kvalitní, které jsou určeny přímo pro děti a nejsou parfemované.

3275051844300_sdb_plumetotem-enfant_0-1101x619.jpg

Vše potřebné k přebalování můžete zakoupit v obchodě Špuntík

Čtěte také:

Důležité je také důkladné osušení po přebalení a koupeli. Nedostatečně vysušená pokožka totiž může být zdrojem dalších problémů. Při přebalování nechte pokožku chvíli provětrat bez plenky. Pokožka bude mít čas vyschnout a dočasně se vyhnete nežádoucímu tření. Vybírejte vhodné oblečení, mělo by být především z přírodních prodyšných materiálů, abyste se vyhnuli přehřátí a zvýšeného pocení.

3. Vhodné ošetření pokožky

Na suchý zadeček naneste vhodný dětský krém. Zkuste ten, který obsahuje kombinaci oxidu zinečnatého a D-panthenolu. Kombinace těchto dvou látek zabezpečí ochranu pokožky před množením bakterií a zároveň ji regeneruje a hydratuje. Oxid zinečnatý zůstává na povrchu pokožky a absorbuje nadměrnou vlhkost, zdravou pokožku však nevysuší. D-panthenol pokožku regeneruje a zabraňuje ztrátám vody z pokožky.

Podkoží dětské pokožky obsahuje až o 80 % více vody a tím, že se plenka tře o pokožku, dochází ke zvýšení tepla a vlhkosti. Voda ze spodní vrstvy pokožky proniká na povrch a pokožka se tak stává citlivější. Na dlouhodobější kontakt se znečištěnou plenkou pak reaguje právě začervenáním a podrážděním.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist