Fotonávod: Koupání miminka v koupacím kbelíku

Některé děti koupání milují, druhé ho propláčou. Pomáhá pravidelnost, navození pohodové atmosféry i jisté omezení četnosti koupání. Platí to i pro koupání v kbelíku? A jak na to?

miminko_osuska_koupani_profimedia-0043332097-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia

S hygienou to nepřehánějte

Je pravda, že přemíra hygieny může i škodit a že kůže si na povrchu vytváří ochranný film, který voda, zvláště chlorovaná, rychle smývá a kůže je pak zranitelnější. Voda a všechny šampony i mýdla, byť sebešetrnější, mohou citlivou dětskou pokožku dráždit.

Stále populárnější kojenecké plavání a cestování s malými dětmi k moři pak vede k tomu, že jsou děti vystavovány od nejútlejšího věku daleko více vodě, než tomu bylo před léty.

Jak často koupat miminka?

Ve světle těchto skutečností se dnes nedoporučuje koupat dítě každý den. Stačí 1–2x týdně, zvláště když má suchou problematickou kůži s ložisky kojeneckého ekzému. Přihlédněte k aktuální situaci. Silně se spotilo nebo pokakalo? Pak je čas na koupel.

Koupací kbelík

Dítě je možné koupat ve speciálním kbelíku. Kbelík pro koupání kojeneců má mít hladký široký okraj, aby usnadnil matce manipulaci s dítětem a aby se dítě o ostré okraje neodřelo.

Určitou výhodou tohoto způsobu koupání je, že je dítě ponořeno po ramena a má větší pocit bezpečí. Voda v kbelíku chladne pomaleji než ve vaničce.

Někteří rodiče, které koupání v kbelíku nadchlo, tvrdí, že tlak vody v kbelíku uvolní větry a děti pak lépe usínají a nebolí je tolik bříško. Tato informace je ale bez záruky.

Čtěte dále:

Jak na koupání v kbelíku krok za krokem

1. Uchopte svlečené miminko do pozice klubíčko.

koupani_miminka_v_kbeliku_navod_1.jpg

 

2. Dejte děťátko pomalu do kbelíku a skrčte mu nožičky.

koupani_miminka_v_kbeliku_navod_2.jpg

 

3. Jakmile spočine děťátko v klubíčku na dně kyblíku, podepřete jemně hlavičku.

koupani_miminka_v_kbeliku_navod_3.jpg

 

4. Držení hlavičky ve kbelíku.

koupani_miminka_v_kbeliku_navod_4.jpg

 

5. Při vyndání dítěte z kbelíku jej uchopte mezi nožičkami a za krkem. Děťátko držte pevně, po koupání je jeho pokožka velmi kluzká.

koupani_miminka_v_kbeliku_navod_5.jpg

Zdroj: Zpracováno redakcí Babywebu na základě rozhovoru s dulami a rodiči praktikujícími koupání v kbelíku.

29.11.2022 5:03 | autor: Z dostupných zdrojů zpracovala redakce Babywebu | zdroj: Zpracováno redakcí Babywebu na základě rozhovoru s dulami a rodiči praktikujícími koupání v kyblíku.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist