Manuál Babywebu: Koupání miminka ve vaničce

Koupání malinkého miminka je úžasný zážitek. Zvlášť pokud ho miluje. Je však vhodné každodenní koupání? A jak vlastně máme koupat miminko ve vaničce?

shutterstock_452177392-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pokožka novorozených miminek

Kůže novorozenců je naprosto odlišná od kůže dospělého. Na svět totiž přicházíme s nedostatečně vyvinutou  pokožkou (epidermis). U novorozených miminek je vysoce propustná a také termoregulace a funkce mazových žláz je zcela nedostatečná.

Je vhodné koupat miminko denně?

Každodenní mytí a koupání nesvědčí vlhkosti pokožky, protože spolu se špínou odstraňujete z kůže její přirozený maz. Hygieny se ale vzdávat nemusíme, ani nemůžeme. Kůži zbavujeme nečistot, jako je prach, pot, maz a mikroorganismy. Postačí ale koupání každý druhý či třetí den. Samozřejmě pokud se miminko nespotí.

Ideální podmínky pro koupel

Místnost, v níž se bude koupání odehrávat, by měla být vytopena na teplotu kolem 24–25 °C. Do vaničky nalijte nejprve studenou a pak teplou a dobře promíchejte. Výška hladiny by měla být maximálně 15 centimetrů a teplota vody by se měla pohybovat kolem 37 °C.

TIP- Jednoduchý test teploty vody
Před samotným koupáním ji vždy otestujte ponořením spodní části svého předloktí. Snadno poznáte, zda je voda příjemná, nebo ne.

Voda sama často nestačí k důkladnému očištění pokožky. Na dětskou pokožku se doporučují dětská mýdla, popřípadě mycí prostředky pro ekzematiky, tzv. mýdlo bez mýdla, nebo sprchové oleje z lékárny. Klasická mýdla mají zásadité pH 9,5–10,5.

Ideální mycí prostředek by měl mít pH blížící se k pH 5,5, čemuž odpovídají tzv. syndety, tedy plně syntetická pevná mýdla, která koupíte v každé lékárně. Z účinných ošetřujících přísad je v mýdlech vhodný například glycerin, lecitin, vitamin E a panthenol.

Když už jste dítě vykoupali, vyndejte ho z vaničky a rychle osušte suchým ručníkem a okamžitě aplikujte slunečnicový olej, který uzavře vlhkost po koupeli a zadrží ji tam.

Čtěte dále:

Jak vykoupat miminko ve vaničce – postup s fotografiemi

1. Předtím, než miminko vysvléknete a položíte do vaničky či kbelíku, mějte v dosahu připravené všechny potřebné věci – čisté pleny, osušku, čisticí ubrousky, mastičku atd. Teplota vody ve vaničce by měla být 37 °C.

navod_koupani_miminka_ve_vanicce_1.jpg

 

3. Dítě začneme omývat žínkou od obličeje směrem k nožičkám. Držíme za dolní část hlavičky, podpíráme hlavičku.

navod_koupani_miminka_ve_vanicce_3.jpg

 

4. Koupání dítěte si často rádi vychutnávají tatínkové. S miminkem tak navazují intimní kontakt.

navod_koupani_miminka_ve_vanicce_4.jpg

 

5. Dítě můžete ve vaničce také otočit a mít tak přístup k umytí i jeho zad a zadečku. Děťátko spočívá hrudníčkem na ruce rodiče. Při vyndávání dítěte z vany buďte velmi opatrní, aby vám nevyklouzlo! Důležitý je pevný úchop!

navod_koupani_miminka_ve_vanicce_5.jpg

 

6. Miminko ihned po vyndání z vany zabalte do osušky či čisté pleny. Malé děti velice rychle prochladnou. Zabalené miminko nyní pořádně osušte. Osuškou vysušte všechny záhyby.

navod_koupani_miminka_ve_vanicce_6.jpg

13.12.2022 5:00 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s dětskou sestrou., Foto: Media park

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist