Asterix a Obelix – kreslené postavičky, které nás provázejí již přes 50 let

Komiksový fenomén Asterixe a Obelixe vznikl už v roce 1959. Původně byly tyto příběhy určeny do dětských knihoven, ale brzy je přerostly a po výtiscích s příběhy těchto dvou neobyčejných Galů začalo sahat stále více dospělých čtenářů. Asterix, prcek s malým hrudníčkem a jeho mnohem robustnější kamarád Obelix, který se ve všech příbězích profiluje jako dobračisko, se mezi čtenáři prosadili stejně dobře, jako například američtí „svalovci“ typu Supermana či Spider-Mana.

Goscinny-Uderzo:

Asterixova dobrodružství XVII. – Asterix a velká zámořská plavba

Panoramix potřebuje na výrobu čarovného lektvaru pár čerstvých ryb. Protože u Alfabetixe je koupit nelze, vypůjčí si Asterix s Obelixem člun a podniknou rybářskou výpravu. Na otevřeném moři je však zastihne bouře, v které ztratí směr. Mořské proudy je zaženou daleko od domova, až na protější břeh oceánu, kde najdou velice chutné ptáky, obrovské medvědy a podivné Římany s pomalovanými tvářemi.

Knihy s příběhy dvou neobyčejných Galů u nás pravidelně vydává nakladatelství Egmont. A právě nyní přichází na pulty

knihkupectví dotisk alba Asterix a velká zámořská plavba!

Pár slov ke vzniku postav Asterixe a Obelixe

Těmto postavám vdechli život dva francouzští pánové – spisovatel a scénárista komiksů René Goscinny a kreslíř Albert Uderzo. Jak sám Uderzo před časem v jednom rozhovoru prozradil, Asterix a jeho vesnice se jim zrodily v hlavě po množství vypitého pastisu a vykouřených cigaret.

Dva roky po vzniku Asterixe vyšel první sešit v nákladu 6000 výtisků a brzy nato se jich prodávalo už kolem jednoho milionu ročně! V roce 1977 jeden z otců Asterixe a Obelixe – René Goscinny zemřel a Uderzo si myslel, že s komiksy nastal konec. Jejich vydávání ale na žádost fanoušků obnovil. Humor obou postav se sice trochu změnil, protože Goscinny jim vdechoval intelektuálnější nádech, o své příznivce ale Asterix a Obelix rozhodně nepřišli. Důkazem je obrovský zájem, který vzbuzuje každé vydání jejich nového alba (naposledy Narozeniny Asterixe a Obelixe – Zlatá kniha vloni na podzim) a náklady čítající miliony výtisků po celém světě.

Začtěte se tedy s chutí do dalšího z příběhů Asterixe a Obelixe a nezapomeňte přizvat své děti, kterým se tyto dvě legrační postavy určitě budou moc líbit.

Tisková zpráva, 15. března 2010

www.egmont.cz

Více o tématu: kniha

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist