Kdy a jak začít spořit dětem?

Začátky života na vlastních nohou bývají těžké. Myslete na to už nyní a usnadněte svým potomkům start do dospělosti. Začněte jim proto šetřit finanční prostředky co nejdříve. Jak na to a jak vybrat správné spoření pro děti vám poradíme v tomto článku.

Vyberte spoření podle vašich potřeb

Peníze můžete svým dětem spořit do prasátka nebo na některý typ účtu u bankovní společnosti. Porcelánové prasátko určitě není nejlepší volbou, finance se v něm totiž nezhodnocují a jejich hodnota je kvůli inflaci nestálá. Vyberte si raději některý jiný typ spoření pro děti:

  • Spořicí účet – Díky spořicímu účtu můžete s penězi kdykoli disponovat. Jeho nevýhodou však bývá nižší úrok. Projděte nabídky bank a snažte se najít co nejvyšší. Např. Banka CREDITAS nabízí na spořicím účtu pro děti Richee Junior úrok 1 % ročně, což je jeden z nejvýhodnějších účtů na trhu.
  • Termínovaný vklad – Jakmile vložíte obnos peněz na jednorázový termínovaný vklad, budou se zhodnocovat vyšším úrokem, než jaký mívají běžné a spořicí účty. Nevýhodou však je, že na své peníze nebudete moci po smluvenou dobu beztrestně sáhnout. Jestliže je vyberete dříve, budete s největší pravděpodobností nuceni uhradit poplatek za předčasné ukončení vkladu.
  • Stavební spoření – Jedná se o oblíbený způsob, jak dětem našetřit něco do začátku. Spořit ale musíte delší časové období (min. 6 let), po které nemůžete s financemi disponovat. Na druhou stranu nabízí stavební spoření velmi slušný úrok a finanční podporu od státu.

Kdy začít ukládat finance pro budoucnost dětí?

Čím dříve se do spoření dáte, tím větší částkou děti při vylétnutí z hnízda potěšíte. Začněte tedy spořit nejlépe ihned. Důležitá je pravidelnost, odkládat můžete klidně jen 1 000 Kč měsíčně. Po 10 letech pak budete moci potomkům předat 120 000 Kč + úroky podle typu spoření. Čím dříve začnete a čím vyšší částku budete odkládat, tím samozřejmě naroste i finanční polštář pro vaše děti.

Se spořením pro děti neotálejte

Chcete-li svým potomkům usnadnit vstup do dospělosti, začněte jim spořit co nejdříve. Vyberte si ten správný produkt podle svých potřeb – spořicí účet, termínovaný vklad nebo stavební spoření. Na spořicí účet nebo stavební spoření pak můžete ukládat i finanční dary od prarodičů dítěte – částku tak snadno navýšíte.

14.4.2020 3:56 | autor: Komerční prezentace
Více o tématu: dětipolštářspoření

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist