Zařizujeme pokoj pro miminko: Na co si dát pozor?

Těhotenství se blíží ke konci a je nejvyšší čas připravit a doladit vše potřebné pro příchod očekávaného miminka. Víte ale, na co se při nákupu vybavení do dětského pokoje zaměřit a na co si dát pozor? Máme pro vás přehled toho nejdůležitějšího.

Postýlku vybírejte opravdu pečlivě

Od prvních dnů tráví miminko v postýlce spoustu času, proto je velmi důležité při jejím výběru dbát na kvalitu. Jen pobyt v pohodlné a bezpečné postýlce miminku poskytne ty nejlepší podmínky pro zdravý tělesný i duševní vývoj.

Konstrukce by měla být z kvalitního pevného materiálu, který zajistí dokonalou stabilitu a samozřejmostí by měla být i zdravotní nezávadnost veškerých použitých materiálů.

Přísná pravidla platí i pro nátěr, kterým je postýlka opatřena. Jistotu, že neobsahuje škodlivé látky, jako jsou polychlorované bifenyly, olovo a další, dá rodičům příslušný platný certifikát dodávaný k postýlce.

I zpracování postýlky je velmi důležité. Neměla by mít žádné ostré hrany a výčnělky, o které by se mohlo děťátko poranit a potřeba je také myslet na to, že v určitém období svého života dítko olizuje a „ochutnává“ vše, co má na dosah. Vhodná je z tohoto důvodu například postýlka z tvrdého bukového dřeva, u kterého děťátku nehrozí nebezpečí v podobě třísek.

Zde jsou další bezpečnostní požadavky, které by měla každá postýlka splňovat:

  • rozestupy příček by měly být od 4,5 cm do 7,5 cm, aby děťátko neprostrčilo hlavičku
  • rošt by měl být polohovací, v době, kdy se děťátko začíná stavět, musí se dát snížit minimálně 60 cm pod úroveň horní hrany postýlky
  • neměla by mít žádné vyjímatelné a uvolněné drobné části a doplňky, které by mohlo děťátko spolknout
  • pozor na spojovací šrouby, musí být zapuštěné, aby se děťátko neporanilo

Pokud chtějí rodiče pro své děťátko opravdu kvalitní a bezpečnou postýlku, měli by vybírat výhradně z modelů, které jsou vyrobené podle platných norem (EU ČSN EN 716-1 a ČSN EN 716-2) a splňují vyhlášku Ministerstva zdravotnictví č. 81/2001 Sb., o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let.

Stejně důkladně by rodiče měli vybírat i matraci, na které bude miminko spát a odpočívat. Měla by být z kvalitních materiálů, pružná a prodyšná. Pro ještě nezpevněná dětská zádíčka je nejvhodnější matrace vyrobená z více vrstev (tzv. sendvičová) nebo například matrace z přírodních kokosových vláken. Molitanové matrace se nedoporučují. Samozřejmostí by měl být i pratelný snímatelný potah.

pyramide_matelas_voyage_enfant_0-1101x619.jpgPostýlky a matrace můžete zakoupit v obchodě Špuntík

Důležité je, aby byla matrace v konstrukci postýlky umístěna s minimální okolní vůlí. Zamezí se tím nepříjemnostem a úrazům v podobě zaklíněných ručiček a nožiček dítěte. Matrace se standardně vyrábí v rozměru 120 x 60 cm, pro větší postýlky v rozměru 140 x 70 cm.

Přebalovací pult či komoda? I pro ně platí jasná pravidla

Další část vybavení dětského pokoje, která je rodiči vyhledávaná. A je to pochopitelné. Přebalování miminka se věnují několikrát denně a přebalovací plocha v přiměřené výšce, která šetří záda, je více než příjemná. Šikovné jsou i úložné prostory, do kterých se vejde vše, co je při péči o miminko potřeba.

Praktičtější variantou je komoda s vyklápěcí přebalovací podložkou, kterou lze poté, co dítko odroste, použít jako běžný kus nábytku, například právě v dětském pokoji.

Ale i přebalovací pult a komoda, musí splňovat jisté požadavky, aby jejich používání bylo pro miminko maximálně bezpečné a pohodlné:

  • kvalitní dřevěný materiál, v případě kovu odolný proti korozi, odolný netoxický nátěr
  • předepsané rozměry pultu pro dítě do 1 roku jsou – šířka min. 380 mm, délka min. 650 mm
  • předepsané rozměry pultu pro dítě do 3 let jsou – šířka min. 550 mm, délka min. 750 mm
  • nosnost přebalovací plochy musí být – 50 kg
  • nosnost samotného přebalovacího pultu musí být – 15 kg
  • mezi pohyblivými částmi pultu musí být mezera buď menší než 5 mm, nebo větší než 18 mm (aby nedošlo ke skřípnutí prstů miminka)

Vybrat by rodiče měli jen takový výrobek, který je opatřen značkou výrobce, případně distributora nebo prodejce a také odkazem na příslušné evropské normy.

Žádné normy však neochrání miminko před nepozorností rodičů. Nikdy, ani na malou chviličku, by ho na přebalovacím pultu neměli nechávat samotné bez dozoru. Ani vyšší boční díly totiž nezabrání jeho případnému pádu, pokud se přetočí na bok. A i když je děťátko zajištěno bezpečnostním páskem, kterým jsou některé pulty vybavené, rodiče by se od něj neměli vzdalovat.

Stejná bezpečnostní opatření platí i pro samostatnou přebalovací podložku, pokud je umístěna na vyvýšeném místě.

3275051844300_sdb_plumetotem-enfant_0-1101x619.jpgPřebalovací pulty a podložky můžete zakoupit v obchodě Špuntík

Čtěte také:

Osvětlení má také své zásady

Jelikož miminko leží zpravidla na zádech, skokové rozsvícení hlavního stropního světla například při nočním přebalování není vůbec vhodné. Miminko prudce oslní a podráždí. Mnohem citlivější jsou různé lampy a orientační světla s měkkým osvětlením a náběhem plynulým (během 1–3 vteřiny).

vyr-15260693-6975-526-528-12.jpgDalší možností jsou i tzv. dětská noční světýlka, která se hodí i později, pokud váš malý brouček nebude „kamarádit s paní Tmou“. Příkon mají obvykle 1,5 W a použít je lze pro napětí 230 V. Vyrobena jsou z kvalitního měkčeného plastu v ochranné třídě IP 20 (stupeň krytí el. zařízení dle ČSN EN 60529), takže splňují veškeré požadavky na bezpečné používání.

Do dětského pokoje je samozřejmě potřeba pořídit i další vybavení, jako jsou skříně, poličky, případně křeslo pro pohodlné kojení, odpadkový košík pro použité plenky a prádlo a také nějaké doplňky, které celý prostor zútulní.

I tento nábytek a příslušenství by ale měly být vybírány s ohledem na bezpečí děťátka, aby se nezranilo při pozdějších snahách o první krůčky a při hraní.

Rodiče ale pochopitelně hledí i na design a chtějí, aby byl pokoj pro jejich děťátko hezký.

Ve videu si můžete prohlédnout ukázku těch nejkouzelnějších pokojíčků pro miminko a načerpat inspiraci:

1.10.2015 12:43 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist