Ježíšek a dárečky – přehánět to či nikoli?

Myslíte si, že dopis Ježíškovi je nákupní seznam? Je vlastně vůbec dobré, dopřát dětem všechno, co si přejí? A co s dárky, které nelze koupit, nebo vůbec neexistují? Povídali jsme si s dětskou psycholožkou.

shutterstock_504441832-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Je dopis Ježíškovi závaznou objednávkou?

Pro dospělé jsou Vánoce spíše časem klidu a rodinné pohody, nicméně děti se pochopitelně nejvíc těší na Ježíška a na to, až všichni usednou k obdarovanému vánočnímu stromku. Nemůžou se dočkat, až si rozbalí všechny vánoční dárky, o které si letos napsaly.

Děti si na svém seznamu přání dávají velmi záležet, a to, že pod stromečkem najdou všechno, oč si napsaly, je pro ně samozřejmost. Máte strach, že kdyby tomu tak nebylo, ztropila by vaše dítka scénu? Podle odborníků by to prý nebylo na škodu.

I Vánoce jsou prostor pro výchovu

Pokud děti budou v dětství dostávat všechno, o co si řeknou, mohlo by je to v budoucnu negativně ovlivnit. Je jasné, že každý rodič by svému dítěti nejraději snesl modré z nebe, ale ne vždy je to možné. A to by se dítě mělo podle odborníků učit už od útlého věku, to, že zkrátka nejspíš nedostane vždycky přesně to, po čem touží.

Toto pravidlo se týká spíše dětí v předškolním věku, je to totiž právě to období, ve kterém se děti mohou nejvíce rozvinout. Navíc jsou přeci jen o něco chápavější a lecco jim vysvětlíte snáz.

Pokud jde o miminka a batolata, ty z vánočních dárků ještě takový rozum nemají. Navíc napsat Ježíškovi dopis s tím, co by si přála, by pro ně byl celkem oříšek.

Co s dárky, které neexistují?

Děti si občas dokážou vymyslet i takové dárky, které ve skutečnosti ani neexistují, nebo je téměř nemožné je někde zakoupit. Snad každý rodič někdy musel shánět skutečná vílí křídla nebo třeba létající tryskáč.

Je to sice roztomilé, nicméně na druhou stranu je občas těžké dětem vysvětlit, že Ježíšek něco takového zkrátka sehnat nemůže. Když tohle rodiče dětem sdělí, v drtivé většině případů to skončí pláčem nebo křikem, což není dobré.

Pokud jde však o mladší dítka, je tu možnost, že je to přeci jen časem přejde, až trochu povyrostou. Ale pokud děti dělají scény, když pod stromečkem nenajdou vše, o co si Ježíškovi napsaly, je někde zásadní chyba.

Čtěte dále:

Pozor na tenkou hranici rozmazlování

Každý chce, aby jeho dítě bylo spokojené. Nicméně pokud svým dětem koupíte vše, po čem touží, nepřinese to jen radost a štěstí. Rozmazlování by se mohlo podepsat na jejich budoucnosti, konkrétně na jejich budoucích vlastnostech.

Budou chtít totiž vše a hned, a pokud to nebude podle nich, nastane peklo. Tato situace se může opakovat nejen v jejich budoucím zaměstnání, ale také v jejich vztazích.

Dárky nemusí být jen věci

Asi to nejcennější, co můžete svým dětem předat, je to, že dárky nemusí být zdaleka jen materiální. Jako dárek můžete dětem nadělit například pěkný vánoční výlet, den strávený v zábavním parku, nebo třeba to, že půjdete společně sáňkovat.

Děti potom totiž nebudou tolik lpět na materiálních dárcích. Tím rozhodně nechceme říct, že hračky či jiné věci jsou špatné, to rozhodně ne. Dětem hračky dokáží udělat obrovskou radost, ale přeci jen jim neuškodí, když se jim trochu rozšíří obzory.

10 tipů na tak trochu jiné dárky

V dnešní uspěcháné době je často pro děti největším dárkem společně strávený čas. I když v dopise Ježíškovi to asi nenapíší. Nechte se inspirovat našimi tipy na zajímavě strávený čas s dětmi.

  1. Společné vánoční kino
  2. Návštěva adventních trhů
  3. Návštěva výstavy betlémů
  4. Výroba ozdob z věcí, které jste společně nasbírali v lese
  5. Vyrábění sněhových vloček a řetězů
  6. Společné pečení cukroví
  7. Rodinná koulovačka, a když není sníh tak nedělní výlet do přírody
  8. Společné bruslení
  9. Návštěva předvánoční ZOO
  10. Návštěva vánočního koncertu
12.12.2022 5:00 | autor: Terezie Gáborová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s dětskou sestrou a fyzioterapeutkou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist