Krev není voda: Krevní skupiny rodičů a dětí

Spousta lidí nezná svou krevní skupinu a v poklidu prožijí celý život. Přesto není na škodu vědět, jaká krev nám koluje v žilách. Třeba i proto, až budete o svých dětech říkat: „Je to moje krev“, slušelo by se vědět, jakou že tu krev vlastně mám.

Že existují krevní skupiny, většina lidí ví, ale na co jsou vlastně dobré? Často slýchám: „Má krev po mně.“ A taky existují diety podle krevních skupin, ale tím to zhruba v běžném životě končí. Pro lékaře jsou ovšem krevní skupiny naprosto zásadní, protože i třeba při porodu by neznalost krevní skupiny rodičky mohla mít hodně fatální následky. Maminka Petra vzpomíná: „Při porodu jsem ztratila velké množství krve a musela jsem dostat transfuzi. Lékaři mi doslova vlili do žil novou krev.“ Dnes už může Petra při vzpomínkách na porod vtipkovat, je to ale teprve sto let, co by to zas až taková legrace být nemusela. Protože při transfuzích musíte dostat jen svou krevní skupinu.

Pokud člověk dostane krev jiné skupiny, dojde k vysrážení a rozpadu krvinek, což vede k velmi vážnému ohrožení zdraví v krajním případě ke smrti. V krizové situaci existuje sice univerzální dárce (krevní skupina 0) a univerzální příjemce (krevní skupina AB), ale v každém případě je nejlepší, dostane-li pacient při transfuzi krev skupiny, jakou má sám. Naštěstí pro nás i pro celý svět před sto lety český lékař Jánský krevní skupiny popsal a transfuze se od té doby přestala podobat sázce do loterie. Sluší se dodat, že krevní skupiny jako první objevil vídeňský lékař Landsteiner, nepopsal je ale úplně přesně.

Existují čtyři krevní skupiny A, B, 0 a AB. Vývojově nejstarší je skupina A, z ní pak vznikla jednoduchou mutací krevní skupina 0. Až poté se objevila skupina B a úplně nejmladší je skupina AB, vzniklá kombinací skupin A a B. Celosvětově je nejrozšířenější krevní skupina 0, i když v jednotlivých částech světa to neplatí. Ve většině Evropy a i u nás je nejčastější skupina A. V Asii je zase nejrozšířenější krevní skupina B.

Je to dítě vůbec moje?

Dřív se používalo krevních skupin k potvrzení či vyloučení otcovství, dnes už tuto metodu vytlačilo daleko přesnější určení otcovství pomocí analýzy DNA. Mnoho lidí si myslí, že krevní skupinu musí dítě zdědit po jednom ze svých rodičů. Není to ale tak docela pravda. Krevní skupiny se dědí po obou rodičích a výsledkem je kombinace od matky a otce. Maminka Marie si v těhotenské průkazce přečetla, že má krevní skupinu A. „V porodnici jsem se po prvním porodu z dokumentů dozvěděla, že syn je krevní skupina AB. To bude asi po manželovi, říkala jsem si. Ala náš druhý syn je skupina 0. Tak nevím, jak to vlastně je. Manžela to naštěstí nezajímá, takže mu to ani říkat nebudu, aby si ještě nemyslel, že kluci nejsou jeho,“ směje se Marie. Obavy má ale Marie zbytečné, kluci mají stejného tátu, který je pro úplnost skupina B. I takové kombinace jsou možné, ale pro jejich přesné vysvětlení bychom zbytečně zabředali do složité genetiky. Postačí nám jednoduchá tabulka. Jakou krevní skupinu tedy mohou mít naše děti?

Otec/matka 0 A B AB
0 0 0, A 0, B A,B
A 0, A 0, A 0, A, B, AB A, B, AB
B 0, B 0, A, B, AB 0, B A, B, AB
AB A, B A, B, AB A, B, AB A, B, AB

A dvojčata? Jednovaječná mají vždy stejnou krevní skupinu, dvojvaječná mohou mít krevní skupinu různou stejně jako běžní sourozenci.

Čtěte také:

Co pro mě znamená moje krevní skupina?

V odborné literatuře můžeme najít několik studií o tom, že lidé s krevní skupinou 0 častěji trpí vředy dvanáctníku, krevní skupina B infarktem myokardu a krevní skupina A rakovinou. Neznamená to ale, že všichni se skupinou B budou mít infarkt a všichni s 0 budou trpět vředovou chorobou. Na rozvoji těchto chorob se podílí daleko víc faktorů a krevní skupina určitě nebude ten nejdůležitější. Nebyl prokázán ani vliv krevních skupin na rozvoj leukémie.

Jak zjistím svoji krevní skupinu?

Pokud jste zrovna těhotná, koukněte do těhotenské průkazky, krevní skupina musí být určena v každém těhotenství. Krevní skupinu svých dětí se dozvíte po porodu, dnes mají novorozenci krevní skupinu zapsanou v průkazce zdravotní péče. Automaticky se zjišťuje krevní skupina při každé operaci a při dárcovství krve. Krevní skupinu by měl mít obvodní lékař uvedenou ve vaší zdravotní dokumentaci, a pokud tomu tak není, můžete si ji nechat zjistit. Ale pokud jste na tom zdravotně dobře, zajděte na nejbližší transfuzní stanici a darujte krev. Krevní skupinu zjistíte rychle, zadarmo a ještě uděláte dobrý skutek.

13.10.2017 1:15 | autor: RNDr. Anna Mészárosová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist