Poslíčci aneb Jak rozeznat falešné kontrakce od pravých

Zejména prvorodičky mají obavy, že nedokážou poznat, zda se jedná o kontrakce falešné, tzv. poslíčky, nebo kontrakce signalizující blížící se porod. Jak je tedy rozeznáme?

poslicci-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nejednu nastávající maminku v posledních týdnech těhotenství vyděsí falešné stahy dělohy. Tyto falešné kontrakce se nazývají Braxton-Hicksovy kontrakce a jsou velmi často důvodem, proč těhotná spěchá do porodnice. Tyto stahy však nesouvisí se samotným porodem a mohou se objevit i dříve před termínem porodu.

Proč se toto děje?

Ačkoliv ne vždy známe a chápeme důvod, proč naše tělo dělá právě to nebo ono, vše, co se v něm děje, má svůj význam. Braxton-Hicksovými kontrakcemi děloha vlastně procvičuje své schopnosti – stahuje se, natahuje a tím se připravuje na porod. Tyto „cvičné stahy“ navíc pomáhají změkčit a rozšířit krček dělohy. Falešné kontrakce nejsou tak intenzivní jako při porodu, jsou běžné a bezpečné a není tedy důvod k panice. Je však důležité je umět rozlišit od kontrakcí, které jsou projevem předčasného porodu.

Čím se falešné kontrakce odlišují od porodních kontrakcí?

Především frekvencí – intervaly mezi falešnými kontrakcemi se nezkracují, jsou nepravidelné. Délka trvání a intenzita stahů napoví, zda se jedná o stahy falešné (poslíčky), či se už opravdu schyluje k porodu. I když mohou být falešné kontrakce velmi nepříjemné, obvykle nejsou tak bolestivé, jsou slabší než skutečné porodní kontrakce a trvají jen pár minut (objevit se mohou až 4x za hodinu, v rozmezí přibližně 1–3 hodin).

Pravé kontrakce jsou pravidelné, jejich intenzita a frekvence narůstá – jsou čím dál silnější a častější. Jsou projevem blížícího se porodu navzdory skutečnosti, že miminko ještě není na svůj příchod připravené a termín porodu je ještě daleko.

Že se jedná o pravé kontrakce a je na čase vyrazit do nemocnice, poznáte podle:

  • křečí v pánevní oblasti, které připomínají menstruační
  • tlaku nebo píchání v pánvi, tlaku v oblasti konečníku
  • tupé bolesti (tlaku) ve spodní části zad
  • žaludečních křečí, průjmu
  • zvýšené tvorby vaginálního výtoku
  • narůžovělého nebo hnědavého výtoku
  • vaginálního krvácení
  • četnosti – pravé kontrakce se objevují častěji (více než čtyřikrát za hodinu)

Co přispívá k falešným kontrakcím?

Falešné kontrakce může vyvolat i pohlavní styk – konkrétně hormon prostaglandin ve spermiích. Pokud ale vaše těhotenství probíhá normálně a vše je v pořádku (nejedná se o rizikové těhotenství), nemusíte se intimních chvilek s partnerem obávat.

Rozhodně si ohlídejte i pitný režim. Rovněž dehydratace totiž přispívá k falešným kontrakcím. Na druhou stranu, když hodně pijete, musíte se také častěji vyčurat – falešné kontrakce může vyvolat i příliš plný močový měchýř.

Čtěte také:

Co dalšího byste měly o falešných kontrakcích vědět?

Zpravidla se neobjevují uprostřed noci a ráno, ale „přepadnou“ vás nejčastěji navečer, když se po celodenním shonu dostanete do klidu.

U druhorodiček a vícerodiček se poslíčci mohou objevit podstatně dříve než ke konci těhotenství. Mohou je pocítit již ve druhém trimestru a mohou být silnější než při prvním těhotenství. Proto se i zkušená rodička mnohdy neubrání strachu, že předčasně rodí.

Ověřit si, že se skutečně jedná jen o poslíčky, můžete tak, že jednoduše změníte činnost, kterou právě provádíte. Pokud se stahy objeví například ve chvíli, kdy ležíte, zvedněte se a projděte se. Pokud naopak při práci, lehněte si. Vyzkoušet můžete i koupel. Jakmile stahy při změně činnosti přestanou, jedná se o falešné kontrakce. Ty skutečné nepřestanou za žádných okolností.

Ačkoliv jsou falešné kontrakce zcela běžnou záležitostí, každá těhotná je poznat nemusí (tuto zkušenost má pouze zhruba 10 % těhotných žen). Absence falešných stahů rozhodně neznamená, že by bylo něco v nepořádku.

26.6.2020 5:45 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist