Kojení je věda

KLUB TĚHULEK! KRISTÝNA Myslím si, že každá budoucí a i současná maminka jako já, v šestinedělí a ne-li i potom řeší to, jestli zvládne nakojit své miminko. Nakupujeme předem různé propriety na kojení a to ani nevíme, jestli vůbec kojit budeme. Co si budeme povídat, nejsou to zrovna levné záležitosti.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Popravdě jsem si myslela, že to nebude tak těžké, prostě vytáhnu prso, nabídnu ho dítěti, to se přisaje a budeme všichni spokojení, ale nyní jsem se přesvědčila o tom, že to opravdu není tak snadné.

Už v porodnici od prvního dne nás pérovali, abychom každé dvě hodiny přikládaly miminko k prsu, i když jsme ještě neměly mléko. Po pár dnech snažení miminka začali vážit, aby zjistili kolik nakojíme. My začínaly na 7ml a když nás pouštěli z porodnice tak jsem nenakojila skoro ani 20ml a na Nikolce už to po 5 dnech bylo celkem znát, hodně plakala a byla nevrlá. Doporučili mi tedy používat ty gumové kojící kloboučky kvůli přisátí („máme s tím problém“), koupit si odsávačku a po každém kojení odsávat, aby se mi rozjela laktace.

14dní nedělám nic jiného, než že kojím, odsávám, kojím a odsávám. V rozestupu 2 hodin vám to přijde jako chvilka a už zase musíte kojit a vlastně neděláte nic jiného. Po pár dnech kdy už mě prsa od té odsávačky opravdu bolela, jsem se rozhodla pouze kojit – chyba. Bohužel na druhé návštěvě u pediatra mi doktorka oznámila, že mi malá přibrala jen hraničních 110g za týden a dává mi týden na to, jestli s malou zvládneme zase rozjet zpět kojení či ne … ale jak je to možné?

Myslím si, že se stalo to, že Nikolka ode mne těch pár dnů nic nesála, je dost malinká, moc nesaje – je líná :-), stále u toho spinká, jen si hraje a mléko se mi postupně vytratilo až na hraničních 40 ml odstříkaných z obou prsů („v průměru by měla vypít 90 ml“). Takže mě celý víkend čekalo odstříkávání každé 2hodiny, abych rozjela laktaci a vrátily jsme se zase zpět na začátek na 100ml za jedno kojení, abych měla ukojenou holčičku a spokojenou maminku. Bohužel z důvodu, že jsem měla málo mléka, tak jsme ji začali dokrmovat Nutrilonem a při tom odsávali. Je to pro mě menší selhání, ale jiná možnost nebyla, když chcete, aby vaše dcera netrpěla hlady a byla v noci zase klidná. Zatím stále doufám v to, že budu malou kojit mateřským mlékem – uvidíme ve čtvrtek na další kontrole.

Nejhorší na tom všem je, že ze všech stran je na maminky kvůli kojení vyvíjen velký psychický tlak už od porodnice. Vidím to v televizi, v reklamách, na internetu, ale nikdo nevidí to, že to opravdu není tak jednoduché a když se to nedaří, tak není jiné východisko než umělá výživa („a to nemluvím o tom, že na umělou výživu č. 1 nejsou slevy, ani reklamy a stojí to opravdu dost peněz“), ale co jiného mají ty maminky na mateřské dělat, když se opravdu nedaří !?!

Vaše neukojená Kristýna

12.3.2015 12:45  | autor: Kristýna Havlíková

Další blogy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist