Bez stahů to bohužel nejde…

Prod je naprosto přirozený proces. Bohužel bez bolesti se neobejde. Možná i proto tolik maminek děsí už jen slovo kontrakce.

profimedia-0253449400-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

„Kontrakce jsou pravidelné či nepravidelné stahy dělohy a doprovázejí celý průběh porodu. Jejich úkolem je připravit organismus ženy k porození dítěte. Díky stahům v první době porodní dojde k roztažení děložního hrdla a uvolnění porodních cest tak, aby jimi mohl projít plod. Ve druhé době porodní se podílejí na zdárném průchodu plodu porodními cestami a jeho vybavení z těla matky. Slabší kontrakce v třetí době porodní vypudí z těla ženy placentu,“ vysvětluje úvodem profesor Pavel Calda z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Slabé nebo silné?

Doba, po kterou žena má stahy, je individuální a trvá se v řádu několik hodin. Některé kontrakce jsou silné, jiné jsou slabší. Někdy mají pozvolný nástup a rychle odezní, jindy je tomu naopak. „Intenzita a četnost kontrakcí během porodu je dána složitým fyziologickým procesem, který žena nemá možnost ovlivnit svou vůlí. Pokud jsou kontrakce slabé, nevýkonné či pokud trvají příliš dlouho a ženu vysilují, je možné je zkorigovat a ženě ulevit tak, aby porod v pořádku zvládla,“ popisuje lékař.

Čtěte také:

Jak se pozná síla kontrakcí

Pro ženu, lékaře i porod samotný je důležité vědět, zda jsou stahy pravidelné a výkonné. Nejjednodušším a nejstarším způsobem, jak intenzitu stahů ověřit, je pohmat. „V minulosti nebyly jiné možnosti, jak by porodní báby či později lékaři mohli vyhodnotit sílu kontrakcí. Jedinou možností bylo vycházet z praxe a kontrakci ověřit pohmatem na břicho a sledováním hodinek, protože důležité je vědět i to, po jakém časovém intervalu kontrakce nastupují a jak dlouho trvají,“ doplňuje lékař.

S postupem vědy přišly nové možnosti. „Dnes se v porodnické praxi běžně pracuje s kardiotokografem, díky kterému máme informace o četnosti stahů i o srdeční aktivitě plodu. Tyto informace nám mohou pomoci při posouzení stavu plodu a průběhu porodu,“ doplňuje Calda.

Přístroj, který lékařům tyto informace podává, je ženami označován jako „monitor“. Jeho součástí je pás, kterým lékař na břiše ženy upevní ultrazvukovou sondu. Ta následně zachycuje srdeční aktivitu plodu. Druhý snímač registruje na mechanickém principu četnost kontrakcí. Přístroj informace zanáší do grafu, takže lékař může data vyhodnocovat i zpětně. „Moderní přístroje mohou být vybaveny i více sondami, což je potřeba v případě vícečetného těhotenství,“ doplňuje Calda.

Možné použít i vnitřní monitoring. „To je možné tehdy došlo-li k odtoku plodové vody a hrdlo je alespoň částečně otevřené,“ komentuje lékař. Pokud jsou splněny tyto podmínky, tak lékař může zavaděčem zavést přes hrdlo elektrodu, kterou upevní na hlavičku dítěte. „Tato metoda je pro ženu nebolestivá, pro plod bezpečná a přináší informace o stavu dítěte,“ doplňuje lékař.

Co mírní porodní bolesti

Kontrakce a porodní bolest jsou pro ženu stresující a vyčerpávající. V době probíhajícího porodu proto ženy mohou využít celou řadu metod, které jim od bolesti alespoň částečně uleví.

Co zmírní porodní bolesti během první doby porodní?

  • Vlažná sprcha
  • Příjemně teplá lázeň
  • Pohupování na míči
  • Chůze
  • Masáž zad
  • Některé ženy sázejí i na aromaterapii, tichou hudbu, která je uklidňuje, či hypnózu.
  • Vdechování směsi plynu zvané ENTONOX, směs se skládá z 50 % oxidu dusného a 50 % kyslíku. Vyvážený poměr oxidu dusného / kyslíku zajišťuje dobré okysličení a minimalizuje riziko nadměrné sedace.
  • Epidurální anestezie

Poslíčci nebo pravé kontrakce

Poslechněte si, jak poznat pravé kontrakce a odlišit je od tzv. poslíčků.

 

8.2.2019 8:20 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist