Bio pleny a oblečení

Přebalování je nedílnou součástí prvních let života dítěte. Proto bychom se měli již při pořizování výbavičky informovat o kvalitě zboží a také o tom, co všechno můžeme pro zdraví svého malého človíčka udělat. Určitě je přitom dobré myslet i na životní prostředí, ve kterém bude vyrůstat.

Pokožka malých dětí je velmi citlivá a vyžaduje zvláštní péči. Přírodní vlákna jako bavlna, jemná vlna a hedvábí jsou pro ni velmi vhodná – jsou prodyšná, podporují termoregulační systém dítěte a ventilují vlhkost. Umělá vlákna tyto schopnosti nemají a proto nejsou pro dětskou pokožku vhodná.

Připravili jsme pro vás srovnání všech druhů plen, které náš trh v současné době nabízí.

Běžné jednorázové pleny

Na trhu je široká nabídka jednorázových plen. Přebalování s nimi je jednoduché, odpadá praní, sušení a žehlení. Po použití se prostě vyhodí. Jejich výhody oceníme zvláště při cestování. Ale neustálé nakupování a vyhazování balíků papírových plen zatěžuje jak rodiče a jejich peněženky, tak i přírodu. Vzniká velké množství nerecyklovatelného odpadu. Jedno dítě vyprodukuje během svého „plenkového období“ přibližně 1 tunu tohoto odpadu. Ten se pak rozkládá stovky let. Vliv chemických látek v těchto plenách na zdravý vývoj našich dětí zatím nemůžeme zcela posoudit. U nás totiž dorůstá teprve nyní první generace, která byla na těchto plenách výhradně odchována. Nicméně existují studie, které používání papírových plen v podstatě nedoporučují.

Klasické látkové pleny

Obyčejné bavlněné pleny jsou stále oblíbené. Jsou hygienické, nezpůsobují alergické reakce citlivé dětské pokožky, mohou se vyvářením a žehlením sterilizovat. Balení do 3 – 4 plen napomáhá u novorozenců zdravému vývoji kyčelních kloubů. Tyto plenky nezatěžují životní prostředí a jsou cenově výhodné. Je však třeba poměrně často přebalovat, abychom zabránili zarudnutí a opruzenin po delším styku pokožky zadečku s vlhkou plenkou.

BIO plenky látkové

Do povědomí maminek se pomalu dostávají moderní pratelné kalhotkové pleny, které spojují výhody klasických a jednorázových plen. Jsou vyrobeny z přírodních materiálů – biobavlny, bambusu – a uzpůsobené tak, že přebalování s nimi je velmi jednoduché, tvarově jsou totiž podobné plenkám jednorázovým. Systém patentek a suchých zipů zařídí, že některé typy plínek „rostou“ s miminkem po celé období přebalování, takže vystačíte s jednou sadou plenek. Náklady jsou sice o něco vyšší, ale dlouhodobě se může ve srovnání s jednorázovými plenami ušetřit až 20.000,- Kč (včetně nákladů na energii, vodu a prací prostředky). Na rozdíl od klasických bavlněných plenek jsou pratelné plenkové systémy velmi jednoduché na údržbu, nemusí se vyvářet ani žehlit. Práce s nimi zabere asi hodinu týdně včetně věšení. Pratelné kalhotkové pleny nemají chemickou sací vrstvu, proto nasají o něco méně než jednorázové pleny. To se však lehce vyrovná jedním přebalováním denně navíc. Bio pleny jsou prodyšné a zachovávají optimální teplotu, což je velmi důležité. Předchází se tak vzniku kožních plísní, případně dalším zdravotním problémům. Tyto plenky automaticky napomáhají zdravému vývoji kyčlí.

Látkové pleny – plenkové systémy

Sortiment látkových plenek je dnes opravdu široký. Je možné ho v podstatě rozdělit do dvou skupin.

1. Pohodlné nošení zajišťují plenky tak zvané AIO, tedy all-in-one (všechno v jednom), které se používají jako plenky jednorázové. Aby rychleji usychaly, bývají vyrobeny z umělých materiálů (nejčastěji z polyesteru). Plenky kapsové (pocket nappies) jsou obvykle ušité z jedné nepropustné vnější vrstvy a z vrstvy, která udržuje zadeček v suchu. Mezi vrstvami je kapsa, kterou je potřeba vyplnit savým materiálem (dají se použít vkládací vložky, vícevrstvé plenky apod.), plenka sama o sobě není příliš absorpční. Tyto plenky dobře schnou a jejich použití je velmi jednoduché.

2. Druhou skupinu tvoří plenky ze dvou částí, tedy části, která saje, a svrchních nepropustných kalhotek. Jsou to například klasické skládací pleny, které se používají se svrchním kalhotkami. Mezi plenky a zadeček děťátka se může dát tenká separační plenka, která látkové pleny chrání před stolicí a současně udržuje zadeček dítěte v suchu (je buď z umělého, nebo biologicky odbouratelného materiálu, např. celulózy a viskózy). Dalším, poněkud už zastaralejším typem, jsou zavazovací plenky, které samy o sobě nejsou savé, vážou se přes klasické plenky nebo jiné savé plenky (např. froté čtvercové, vkládací).Nejmodernějším typem plenek jsou kalhotky tvarované (shaped nappies), jež tvarem připomínají jednorázové pleny, mají elastické okraje. To maminky zvláště ocení v prvních měsících, kdy má miminko tekutou stolici. Používají se s nepropustnými svrchními kalhotkami. Doba schnutí po praní se liší podle použitého materiálu.

Svrchní kalhotky by měly být kvalitní, nepropustné a současně prodyšné, neboť do nich vlastně děťátko nečastěji oblékáme. K dostání jsou v podstatě tři druhy svrchních kalhotek. Za prvé jsou to nepropustné, ale současně také neprodyšné kalhotky z PVC nebo vinylu, které u citlivých dětí mohou způsobit opruzeniny jsou nejlevnější variantou. Pak jsou to nepropustné a částečně prodyšné kalhotky, u nichž vrchní vrstvu tvoří bavlna nebo polyester, vnitřní pak prodyšný polyuretan mohou se prát. A do třetice, nejprodyšnější, ale také částečně propustné, jsou vlněné a fleecové kalhotky. U citlivých dětí jsou vhodné na noc, protože mají jako jediné svrchní kalhotky schopnost absorbovat tekutinu, ovšem hrozí to, že ráno bude oblečení nebo postýlka dítěte vlhká.

BIO pleny jednorázové

Mají všechny důležité složky jednorázových plenek, jsou elastické kolem nožiček i bříška. Jejich vnější obal je vyroben z kukuřičného škrobu a je tedy stoprocentně bio-rozložitelný. Díky mikroskopickým pórům jsou prodyšné, současně ale zadržují tekutinu uvnitř. Proto jsou doporučovány při kožních problémech. Vnitřní část plenky tvoří nebělený papír (plenky Moltex) nebo bělený papír (plenky Wiona). Absorpční schopnost tohoto měkkého materiálu zvyšuje absorpční gel s přídavkem výtažku z čajovníku, který je účinný proti pachům a virům. Více než 2/3 bioplenky jsou z obnovitelných surovin, takže je zároveň bio-rozložitelná. Obal, je kompostovatelný, je to tedy biologický odpad.

* Ekoplenky nesou značky Popolini, Haipa-daipa (látkové), Moltex, Wiona (jednorázové) a lze je koupit prostřednictvím internetu nebo v bioprodejnách.

BIO oblečení

Rovněž oblečení, které je v přímém kontaktu s pokožkou dítěte, by mělo být z přírodních vláken a rozhodně by nemělo být barveno škodlivými barvami. Na českém trhu je dnes poměrně velký výběr biobavlněného oblečení. Biobavlna je na dotek měkká a šetrná k pokožce, vlákna nejsou porušena chemikáliemi, jelikož se při jejím zpracování nepoužívá formaldehyd. Při barvení biobavlněného oblečení se nepoužívají barviva s obsahem azobarviv, těžkých kovů a dioxinů. Biobavlna je vhodná pro alergiky a má vyšší stupeň prodyšnosti. Při pěstování biobavlny se stejně jako při nepoužívají žádné chemické pesticidy a herbidicy, aplikují se pouze přirozené způsoby ochrany rostlin.

Normální bavlna totiž prochází při pěstování a po sklizni dlouhou řadou chemických úprav a velké procento škodlivých látek se odbourává velmi pomalu, některé až v pračce. Do lidského těla se tak mohou stykem s pokožkou dostat škodliviny a způsobit celou řadu zdravotních obtíží.

Praní

Věnujeme-li velkou pozornost při výběru materiálů, se kterými je pokožka dítěte denodenně ve styku, neměli bychom zapomínat ani na pečlivý výběr pracího prostředku. Čistě přírodní variantou jsou mýdlové ořechy, které pro svůj přirozeně vysoký obsah saponinů dokáží vyprat prádlo docela dobře. Jejich nevýhodou je však postupné zažloutnutí světlých a bílých oděvů. Na trhu je také řada ekologických gelů na praní, připravte se ale na to, že při placení budet muset sáhnout hlouběji do peněženky. Nechcete-li z nějakého důvodu použít výše jmenované výrobky, doporučujeme na praní dětského prádla dermatologicky testované prací prostředky bez barviv a parfemace jako je například Persil Sensitiv.

Zdroj: www.plinky.cz, www.navi.cz, www.latkovepleny.cz, www.ekoplenky.cz

 

10.4.2009 5:38 | autor: Monika Langrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist