Budoucí zdraví vašeho děťátka máte z velké části ve svých rukou

Z nedávné vědecké studie vyplývá, že 25% zdraví dítěte v průběhu jeho života je předurčeno pouze geneticky. Až 75% může být ovlivněno souhrou genů s Vaším životním stylem. Už při plánování těhotenství můžeme výrazným způsobem napomoci tomu, aby naše děťátko dostalo vše, co potřebuje pro podporu zdravého růstu a vývoje.

Epigenetika – Jak můžete ovlivnit zdraví Vašeho děťátka

V momentě početí dostává miminko pro zbytek života neměnný genetický kód – DNA. V tomto okamžiku tvoří tělo dítěte jediná buňka. Během těhotenství se tato buňka rozdělí na miliony nových buněk, které mají tutéž DNA.

Tento zděděný genetický kód hraje pro zdraví dítěte menší roli, než si možná myslíme. Velká část tohoto genetického kódu – až 75 % – podléhá vlivu prostředí. Mluvíme o epigenetických mechanismech – tedy vlivu prostředí, které ovlivňuje přenos genetických informací. Až 75% zdraví dítěte v průběhu jeho dalšího života je ovlivňováno geny ve spolupráci s životním stylem, k němuž patří vlastní tělesná hmotnost i váha nenarozeného dítěte, vyhýbání se stresu, nekouření. A to vše už v prenatálním stádiu vývoje dítěte. Velmi důležitou roli hraje také výživa.

Kyselina listová

O té se v souvislosti s těhotenství mluví vždycky. Kyselina listová patří mezi vitamíny skupiny B a má v těhotenství nezastupitelnou roli. Sama o sobě však nemá biologické účinky. Tělo si ji musí přeměnit na biologicky aktivní foláty a ty se pak v těle zapojují do dělení buněk, tvorby zárodečných tkání a červených krvinek, které zajišťují výživu všech tkání, ovlivňují též regenerační a jiné procesy. To vše pak souvisí se správným vývojem orgánů a orgánových soustav. Proto je dostatečné množství folátů v těle matky nezbytné pro zmírnění rizika spontánních potratů v počátku těhotenství, rozštěpů páteře (četnost až 2 případy na 1000 těhotenství), vrozených srdečních vad (četnost až 7 případů na 1000 těhotenství) aj.

Chyba, kterou běžně nevidíme

Přeměna kyseliny listové na aktivní foláty je řízená enzymem (MTHFR enzym). Téměř 50 % žen má z genetických příčin porušenou funkci tohoto enzymu. Ten sice pracuje, ale nedokonale – nedokáže přeměnit dostatek kyseliny listové na aktivní foláty. V běžném životě žádný velký problém, ale v těhotenství, kdy je potřeba folátu 2-3x vyšší, se jeví jako výhodnější zvážit příjem již aktivních folátů.

Zvyšte hladinu folátu – ideálně od chvíle, kdy začnete plánovat těhotenství

I když dodržujete zdravý životní styl a vyvážený jídelníček, což je důležité vždycky, měla byste začít užívat doplňkový folát, alespoň měsíc před početím. První důležité fáze vývoje dítěte se odehrávají už mezi 22. a 28. dnem po početí, kdy se uzavírá neurální trubice – předchůdce mozku a míchy u embrya. Jelikož v tomto raném stadiu žena o těhotenství často ještě vůbec neví, měla byste si budovat dostatečnou zásobu folátu a dalších esenciálních stopových prvků od chvíle, kdy začnete těhotenství plánovat.

Doplňkový příjem folátu v dávce 400 μg denně nejméně 1 měsíc před a až 3 měsíce po početí přispívá ke snížení vad neurální trubice u vyvíjejícího se plodu. Proto většina doplňků stravy pro plánování těhotenství obsahuje tuto dávku, některé i víc.

Hledáte aktivní folát?

To už dneska není problém. Více než 50letý výzkum se vyplatil. Aktivní folát Metafolin® byl vyvinut a patentován společností Merck. Je to zvláštní forma folátu, kterou už tělo nemusí dále metabolizovat. Využije ji rovnou pro dělení buněk a jiné pochody v těle. Tato forma kyseliny listové je dostupná pro všechny maminky (i s MTHFR poruchou). Metafolin je spolu s dalšími důležitými látkami součástí přípravku Femibion. Nově je Femibion obohacený o vitamin D3.

Vitamín D3 a fetální programování

krabicka-femibion-1-s-vitaminem-d3.pngO vitaminu D3 a jeho významu v těhotenství se mluví stále častěji a intenzivněji. Je důležitý nejen pro maminku, ale především pro miminko. Mamince pomáhá chránit její kosti a zuby, podporuje imunitní systém. U miminka se podílí na správném dělení buněk, správném nastavení vrozené imunity a ukazuje se, že ovlivňuje nastavení fungování dalších orgánů (tzv. fetální programování), což se může pozitivně projevit až v průběhu života miminka.

Vitamin D si tělo tvoří v kůži díky UVB záření ze sluníčka, anebo jsou potřeby těla zajišťovány vhodnou stravou. Maminka je jediným zdrojem vitamin D3 pro miminko. Až 80% těhotných trpí nedostatkem vitaminu D3.

krabicka-femibion-2-s-vitaminem-d3.pngNízká hladina vitaminu D3 v krvi před otěhotněním a v průběhu těhotenství se jeví jako rizikový faktor pozdějšího vzniku řady (civilizačních) onemocnění. Slunění v těhotenství není nejvhodnějším způsobem, jak si zajistit dostatek vitaminu D (díky riziku vzniku kosmetických pigmentových skvrn na kůži). Navíc UV filtr s faktorem 8 snižuje tvorbu vitaminu D v těle až o 97%.

Novinka Femibion s vitaminem D3, doplněk stravy, je na trhu od 1. března. Vyberte si ten správný, už nyní můžete ovlivnit víc, než si myslíte.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist